Rusové k sobě navzájem chovají téměř naprostou nedůvěru
23. 8. 2024
Pouze 24 % Rusů je přesvědčeno, že lidem kolem nich lze důvěřovat.
Téměř třikrát tolik – 73 % – se domnívá, že s ostatními by se mělo zacházet "opatrně". Každý třetí si je podle VCIOM jistý, že ho ostatní lidé oklamou, pokud se k tomu naskytne taková příležitost. Mezi mladými lidmi ve věku 18–24 let navíc tento podíl dosahuje 45 %.
Nízká úroveň mezilidské důvěry mezi Rusy se vytvořila během krize v 90. letech, vysvětluje výsledky průzkumu Valerij Fjodorov, generální ředitel VCIOM. Po roce 2000 se důvěra Rusů v sebe navzájem začala obnovovat, ale tento proces zastavila nová traumata ve společnosti, zdůrazňuje Fjodorov: Zvýšení věku odchodu do důchodu v roce 2018, poté pandemie a nakonec válka.
Úroveň mezilidské důvěry je v Rusku výrazně nižší než v západních zemích. Například v Kanadě důvěřuje "většině" ostatních 71 % dotázaných, ve Spojených státech 58 %, v Nizozemsku 74 %, ve Švédsku 71 %. Ve Velké Británii a Německu je to 67 % a 59 %.
Mezi evropskými zeměmi sociologové zaznamenali nejnižší míru vzájemné důvěry lidí v Itálii 43 %. Podle průzkumu Pew Research Center je úroveň důvěry ve společnosti v průměru dvaapůlkrát vyšší než v Rusku 62 %.
Ruská mládež, do níž sociologové vkládali své naděje, pokud jde o prolomení postojů k nedůvěře, se sama "ukázala být obětí nových těžkých časů," uvádí Fjodorov. Je si jistý, že kultura nedůvěry zároveň výrazně omezuje možnosti sociálního a ekonomického rozvoje země. Aby se situace změnila, je podle šéfa VCIOM nutné obnovit klid a promyšlená opatření sociální terapie.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse