Počet mrtvých ve válce v Súdánu je pravděpodobně mnohem vyšší, než se uvádí, tvrdí vědci

15. 11. 2024

čas čtení 5 minut
Odhaduje se, že během prvních 14 měsíců súdánské války zemřelo ve státě Chartúm více než 61 000 lidí, přičemž důkazy naznačují, že počet obětí ničivého konfliktu je výrazně vyšší, než se dříve zaznamenávalo, uvádí nová zpráva vědců z Británie a Súdánu.

Odhad zahrnuje asi 26 000 lidí, kteří zde utrpěli násilnou smrt, což je vyšší číslo než číslo, které v současné době používá OSN pro celou zemi.

Preprintová studie Súdánské výzkumné skupiny London School of Hygiene and Tropical Medicine, která byla zveřejněna ve středu před recenzním řízením, naznačila, že hladovění a nemoci se stále více stávají hlavními příčinami úmrtí hlášených v celém Súdánu.

Odhadovaný počet úmrtí ze všech příčin ve státě Chartúm byl před vypuknutím konfliktu mezi armádou a polovojenskými Silami rychlé podpory v dubnu 2023 o 50 % vyšší, než byl celostátní průměr, uvedli vědci.

OSN tvrdí, že konflikt vyhnal 11 milionů lidí z jejich domovů a rozpoutal největší hladovou krizi na světě. Téměř 25 milionů lidí - polovina súdánské populace - potřebuje pomoc, hladomor zachvátil nejméně jeden tábor pro vysídlence.

Spočítat mrtvé je však náročné.

Dokonce ani v době míru není v Súdánu registrováno mnoho úmrtí, říkají vědci. Jak se boje zintenzivňovaly, lidé byli odříznuti od míst, která zaznamenávají úmrtí, včetně nemocnic, márnic a hřbitovů. Opakované výpadky internetových služeb a telekomunikací způsobily, že miliony lidí se nemohly spojit s vnějším světem.

Studie "se pokusila zachytit tuto neviditelnost" pomocí vzorkovací techniky známé jako "capture-recapture", řekl hlavní autor Maysoon Dahab, epidemiolog infekčních chorob a spoluředitel Súdánské výzkumné skupiny.

Tato technika, která byla původně navržena pro ekologický výzkum, byla použita v publikovaných studiích k odhadu počtu lidí zabitých během prodemokratických protestů v Súdánu v roce 2019 a pandemie COVID-19, kdy nebylo možné provést úplné sčítání, uvedl.

S využitím dat z nejméně dvou nezávislých zdrojů výzkumníci hledají jednotlivce, kteří se objevují na více seznamech. Čím menší překrývání mezi seznamy je, tím vyšší je šance, že úmrtí zůstala nezaznamenána, což je informace, kterou lze použít k odhadu celého počtu úmrtí.

V tomto případě vědci sestavili tři seznamy mrtvých.

Jeden z nich vycházel z veřejného průzkumu, který koloval prostřednictvím platforem sociálních médií mezi listopadem 2023 a červnem 2024. Druhý využil komunitní aktivisty a další "ambasadory studie" k distribuci průzkumu soukromě v rámci svých sítí. A třetí byl sestaven z nekrologů zveřejněných na sociálních sítích, což je běžná praxe ve městech Chartúm, Omdurmán a Bahrí, která dohromady tvoří větší hlavní město.

"Naše zjištění naznačují, že úmrtí zůstala z velké části neodhalena," napsali vědci.

Úmrtí zachycená ve třech seznamech tvořila pouze 5 % odhadovaného celkového počtu pro stát Chartúm a 7 % úmrtí připisovaných "úmyslnému zranění". Zjištění naznačují, že jiné válkou postižené části země mohly zaznamenat podobné nebo horší oběti, uvádí studie.

Výzkumníci poznamenali, že jejich odhad násilných úmrtí ve státě Chartúm překonal 20 178 zabití zaznamenaných po celé zemi ve stejném období projektem Armed Conflict Location & Event Data project (ACLED), což je v USA sídlící skupina pro monitorování krizí.

Údaje ACLED, které jsou založeny na zprávách od zdrojů včetně zpravodajských organizací, skupin pro lidská práva a místních úřadů, byly citovány úředníky OSN a dalšími humanitárními pracovníky.

Dahab řekl, že vědci nemají dostatečné údaje k odhadu úrovně úmrtnosti v jiných částech země nebo k určení, kolik úmrtí by mohlo být spojeno s válkou.

Studie upozorňuje i na další omezení. Použitá metodika předpokládá, že každé úmrtí má například stejnou šanci, že se v datech objeví. Známí jedinci a ti, kteří utrpěli násilnou smrt, však mohli být s větší pravděpodobností hlášeni, uvedli vědci.

Paul Spiegel, který vede Centrum pro humanitární zdraví na John Hopkins Bloomberg School of Public Health a na studii se nepodílel, řekl, že existují problémy se všemi třemi zdroji dat, které by mohly zkreslit odhady. Řekl však, že výzkumníci zohlednili tato omezení ve své metodologii a analýze.

"I když je obtížné zjistit, jak by různé předsudky v této metodice zachycování a opětovného odchytu mohly ovlivnit celková čísla, je to nový a důležitý pokus odhadnout počet mrtvých a přitáhnout pozornost k této strašlivé válce v Súdánu," řekl.

Představitel Asociace súdánských amerických lékařů, organizace, která nabízí bezplatnou zdravotní péči po celé zemi, řekl, že zjištění se zdají být důvěryhodná.

"Číslo může být i vyšší," řekl agentuře Reuters programový manažer Abdulazim Awadalla s tím, že oslabená imunita z podvýživy činí lidi náchylnějšími k infekcím.

"Banální nemoci zabíjejí lidi," řekl.

Studie byla financována americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí a britským Úřadem pro zahraničí, Commonwealth a rozvoj.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1161

Diskuse

Obsah vydání | 19. 11. 2024