HRW: První krok v Súdánu

19. 11. 2024

čas čtení 3 minuty


Rada bezpečnosti OSN uvalila sankce na dva velitele Rychlých podpůrných sil (RSF), jedné ze dvou klíčových válčících stran probíhajícího konfliktu v Súdánu.

Je to velmi potřebná a dlouho očekávaná pozitivní zpráva, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace \human Rights Watch.

Válka mezi RSF a Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) ničí Súdán od dubna loňského roku . Přestože se jí nedostává takové pozornosti mezinárodních médií, jakou by si zasloužila, informovali jsme o ní zde v Daily Brief často, zejména o tom, co se děje v oblasti Dárfúru.

 

Upozorňovali jsme na zvěrstva páchaná oběma stranami a přidruženými bojovníky, jako je mučení a hromadné popravy zadržených osob.

RSF a spřízněné milice vyvražďovaly a terorizovaly celé komunity v západním Dárfúru. Drancování a žhářství jde ruku v ruce se zabíjením a znásilňováním. Útočí na kritickou civilní infrastrukturu, jako jsou nemocnice a trhy. Celé čtvrti srovnali se zemí.

Tyto útoky RSF nejsou náhodné. Jsou cílené na etnickém základě, zaměřují se převážně na nearabské komunity, zejména na etnické Massality.

Příslušníci RSF se z velké části rekrutují ze starých jednotek Janjaweed, milicí známých svými otřesnými zločiny proti nearabským skupinám, včetně Massalitů, v letech 2003-2004. Spojenecké milice RSF jsou převážně arabské.

Stručně řečeno, RSF jsou odpovědné za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a etnické čistky.

Za více než rok a půl se mezinárodní společenství situací v Súdánu příliš nezabývalo. Nové sankce Rady bezpečnosti OSN jsou vítaným prvním krokem.

Rada bezpečnosti uvalila mezinárodní zákaz cestování a zmrazení majetku na dvě osoby: Vedoucímu operací RSF generálmajoru Osmanu Mohamedu Hamidu Mohamedovi a veliteli RSF v západním Dárfúru generálu Abdelu Rahmanu Joma'a Barakalláhovi.

To jsou dobré zprávy, ale vzhledem k rozsahu masakrů v Súdánu to zjevně nestačí. Tento konflikt donutil více než půl milionu lidí uprchnout za hranice do Čadu. Uvnitř Súdánu vyhnal z domovů 11 milionů lidí, což je největší krize vnitřního vysídlení na světě. Části Dárfúru čelí hladomoru.

Doufejme, že tyto nové sankce OSN jsou jen začátkem a že na seznam přibudou další násilníci.

Rada bezpečnosti OSN musí také rozšířit zbrojní embargo na Dárfúr, aby se vztahovalo na celý Súdán. Nové zbraně od společností registrovaných v Číně, Íránu, Rusku, Srbsku a Spojených arabských emirátech se od začátku konfliktu stále dostávají do rukou RSF a SAF - a pravděpodobně budou použity k dalšímu zneužívání.

Mezinárodní společenství má stále co dělat, aby pomohlo zastavit krveprolití v Súdánu.



0
Vytisknout
1526

Diskuse

Obsah vydání | 21. 11. 2024