Pouště na jihu Ruska se každoročně rozšíří o 550 km čtverečních

20. 11. 2024

čas čtení 1 minuta
Změna klimatu je katastrofou pro ekosystémy jižního Ruska, zjistili vědci z Jižní federální univerzity (SFU). Za deset let bylo opuštěno 5,5 tisíce z 591 tisíc kilometrů čtverečních, takže zóna pouští a polopouští se rozšiřuje monstrózní rychlostí - 550 kilometrů čtverečních za rok. To ohrožuje nejen přírodu, ale i ekonomiku, ničí zemědělství a nutí lidi hromadně opouštět vesnice, píše oficiální ruský zpravodajský portál Akcent.

Podle vědců jsou hlavním faktorem přispívajícím k desertifikaci rostoucí teploty. To vede ke zvýšenému suchu. Vědci použili data z meteorologických stanic. Ukázalo se, že průměrná roční teplota na všech meteorologických stanicích ve Volgogradské a Astrachaňské oblasti se za deset let zvýšila o 0,31 stupně.

Změna klimatu má vliv také na vegetaci a biologickou rozmanitost, což zase zhoršuje schopnost půdy zadržovat vlhkost a živiny.

Lidské aktivity, jako je odlesňování a neregulovaná pastva, také urychlují desertifikaci, píše Astrachanpost. Úředníci rozdělují půdu k orbě bez rekultivace půdy a ignorují varování vědců před blížící se katastrofou.

Již v roce 2022 schválil premiér Michail Mišustin novou "Strategii rozvoje severního Kavkazu", která zahrnuje opatření pro rekultivaci a obnovu ochranných lesních pásů. Guvernéři však dělají jen málo pro to, aby pouště zastavili. Například hlava Kalmycka, Batu Chasikov, jen krčí rameny: Rekultivační síť republiky degraduje, smiřte se s tím...

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1342

Diskuse

Obsah vydání | 21. 11. 2024