Moskva tvrdí, že první ukrajinský útok na Rusko raketami vyrobenými v USA signalizuje, že Západ chce eskalovat konflikt

19. 11. 2024

čas čtení 5 minut

Ruský ministr zahraničí prohlásil, že jeho země udělá vše pro to, aby se vyhnula jaderné válce poté, co Ukrajina poprvé vypálila na Rusko rakety Atacms

Lavrov: použití raket vyrobených v USA přímo proti Rusku je „signálem“, že Západ si přeje eskalaci konfliktu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v projevu v Rio de Janeiru prohlásil, že použití amerických raket Atacms při ukrajinském útoku na Brjansk bylo „signálem“, že Západ chce konflikt eskalovat.

Podle agentury Tass řekl, že „bez Američanů není možné tyto špičkové rakety použít. Putin o tom několikrát hovořil“.

V září ruský prezident prohlásil, že použití těchto zbraní na cíle uvnitř Ruska by znamenalo „přímé zapojení zemí NATO, USA a evropských zemí do války na Ukrajině“.

V rámci mírného zmírnění dnešní rétoriky kolem jaderných zbraní Lavrov uvedl, že Rusko se striktně drží postoje vyhnout se jaderné válce a že zbraně působí jako odstrašující prostředek.

Naznačil, že nic v aktualizované jaderné doktríně, kterou dnes Rusko zveřejnilo, se neliší od čehokoli v doktrinálních dokumentech USA, které rovněž obsahují široké pojmy, jako je povolení USA použít jaderné zbraně k „zastavení potenciálně zdrcujících konvenčních sil nepřítele“, zajištění úspěchu operace nebo ukončení války za podmínek výhodných pro USA.

 

Švédsko a Litva jsou „hluboce znepokojeny“ přetrženým kabelem v Baltském moři

Evropské země se znepokojením reagují na zprávy o přerušení podmořského telekomunikačního kabelu spojujícího Švédsko a Litvu, které je nyní vyšetřováno jako sabotáž.

Švédský ministr obrany Pal Jonson a jeho litevský protějšek Laurynas Kasciunas ve společném prohlášení uvedli:

Jsme hluboce znepokojeni přerušením podmořského kabelu spojujícího Litvu a Švédsko v Baltském moři.

Dodali, že „situace, jako je tato, je třeba posuzovat s ohledem na rostoucí hrozbu, kterou představuje Rusko v našem sousedství“.

Dva optické kabely - jeden spojující Finsko a Německo, druhý spojující Švédsko s Litvou - přestaly fungovat mezi nedělí a pondělím, což připomíná předchozí bezpečnostní incidenty na rušné vodní cestě ovlivněné ruskou válkou na Ukrajině.

„Musíme konstatovat, aniž bychom věděli, od koho konkrétně to pochází, že jde o „hybridní“ akci. A také musíme předpokládat, aniž bychom to zatím věděli, že jde o sabotáž,“ řekl Pistorius novinářům.

Regionální členové NATO společně vyhodnocují, co se stalo, uvedl mluvčí litevských ozbrojených sil a dodal, že námořní síly posílily své hlídky.


Rusko v úterý uvedlo, že použití ukrajinských raket dlouhého doletu Atacms proti jeho území znamená „novou fázi západní války“ proti Moskvě, a vyhrožuje, že bude „odpovídajícím způsobem“ reagovat. Stalo se tak poté, co Ukrajina poprvé od doby, kdy Bidenova administrativa zrušila omezení jejich používání, vypálila na Rusko rakety dlouhého doletu americké výroby. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Ukrajina v noci na dnešek odpálila šest raket Atacms americké výroby, jejichž cílem byl jihozápadní Brjanský region. Ministerstvo tvrdí, že pět z těchto raket bylo sestřeleno a další byla poškozena. Ministerstvo dodalo, že trosky z raket způsobily požár v nejmenovaném vojenském objektu,

Očekává se, že Velká Británie dodá rakety Storm Shadow pro použití Ukrajinou na cíle uvnitř Ruska, když nyní americký prezident Joe Biden souhlasil s tím, že učiní totéž pro podobnou americkou zbraň dlouhého doletu Atacms. Britský premiér Keir Starmer na summitu G20 prohlásil, že Spojené království uznává, že musí „zdvojnásobit“ svou podporu Ukrajině, ačkoli se odmítl vyjádřit ke konkrétním „operačním detailům“.

Smrtící ruský útok v severní Sumské oblasti v pondělí pozdě večer (23.20 místního času) údajně zasáhl ubytovnu vzdělávacího zařízení v městečku Hluchiv. Podle úřadů bylo zabito 12 lidí včetně jednoho dítěte a 11 dalších, včetně dvou dětí, bylo zraněno.

Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu v ukrajinském parlamentu prohlásil, že v žádném jednání o ukončení války s Ruskem nebude obchodovat se suverenitou své země poté, co nedávno předložené mírové návrhy navrhovaly Kyjevu územní ústupky. V úterním projevu na zvláštním zasedání Evropského parlamentu ukrajinský prezident vyzval Evropu, aby zintenzivnila svou vojenskou pomoc, a to u příležitosti 1000 dní od zahájení ruské invaze v plném rozsahu. V projevu prostřednictvím videospojení k Evropskému parlamentu Zelenskyj rovněž uvedl, že Vladimir Putin přivedl k hranicím Ukrajiny 11 http://http:// 000 severokorejských vojáků a „tento kontingent se může rozrůst na 100 000“.

Evropské země by měly být připraveny vyslat na Ukrajinu vojáky, aby zajistily jakoukoli mírovou dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, kterou by zorganizoval Donald Trump, uvedl estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.

Vladimir Putin podepsal revidovanou jadernou doktrínu, která snižuje práh pro použití jaderných zbraní. V klíčové části aktualizované jaderné doktríny Rusko rozšířilo seznam kritérií, která vyžadují jadernou reakci, o „agresi jakéhokoli nejaderného státu, avšak za účasti nebo podpory jaderné země“. Takové akce budou podle doktríny považovány za společný útok. Washington význam této revize bagatelizuje.

Zdroj v angličtině ZDE

2
Vytisknout
1906

Diskuse

Obsah vydání | 21. 11. 2024