Vyšetřování čínských hackerských útoků odhaluje "rozsáhlé a významné" špionážní úsilí, tvrdí FBI
15. 11. 2024
Hackeři spojení s Pekingem kompromitovali sítě "mnoha" telekomunikačních společností, aby získali záznamy hovorů zákazníků a přístup k soukromé komunikaci "omezeného počtu jednotlivců", uvádí se ve společném prohlášení vydaném FBI a federální agenturou pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury.
FBI neidentifikovala žádnou z osob, na které se hackeři zaměřili, ale uvedla, že většina z nich "je primárně zapojena do vládních nebo politických aktivit".
Hackeři se také snažili zkopírovat "určité informace, které byly předmětem požadavků amerických orgánů činných v trestním řízení na základě soudních příkazů," uvedla FBI, což naznačuje, že hackeři se mohli pokoušet kompromitovat programy, jako jsou ty, které podléhají Zákonu o dohledu nad zahraničními zpravodajskými službami (FISA), který poskytuje americkým špionážním agenturám rozsáhlé pravomoci ke sledování komunikace jednotlivců podezřelých z toho, že jsou agenty cizí mocnosti.
Varování přichází po několika vysoce profilovaných hackerských incidentech, které americké úřady spojují s Čínou, což je součástí toho, co označují za snahu ukrást technologické a vládní informace a zároveň se zaměřit na životně důležitou infrastrukturu, jako je elektrická síť.
V září FBI oznámila, že narušila rozsáhlou čínskou hackerskou operaci známou jako Flax Typhoon, která zahrnovala instalaci škodlivého softwaru na více než 200 000 spotřebitelských zařízení, včetně fotoaparátů, videorekordérů a domácích a kancelářských routerů. Zařízení pak byla použita k vytvoření masivní sítě infikovaných počítačů neboli botnetu, které by pak mohly být použity k provádění dalších kybernetických zločinů.
Minulý měsíc úředníci uvedli, že hackeři napojení na Čínu se zaměřili na telefony tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa a jeho spolukandidáta, senátora JD Vance, spolu s lidmi spojenými s demokratickou kandidátkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.
Úřady nezveřejnily, jak nebo zda jsou operace oznámené ve středu spojeny s dřívějšími kampaněmi.
Ve svém středečním prohlášení FBI a CISA uvedly, že úředníci spolupracují s telekomunikačním průmyslem a oběťmi hackerských útoků, aby posílili obranu proti pokračujícím pokusům o kybernetickou špionáž.
"Očekáváme, že naše porozumění těmto kompromitacím poroste, jak bude vyšetřování pokračovat," napsaly agentury.
Čína odmítla obvinění amerických představitelů, že se podílí na kybernetické špionáži namířené proti Američanům.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse