Bohaté země umlčují protesty proti klimatu, zatímco jinde kážou o právech, tvrdí studie

12. 9. 2024

čas čtení 4 minuty

Zpráva uvádí, že vlády na globálním severu stále častěji používají drakonická opatření, zatímco kritizují podobnou taktiku na globálním jihu.

Bohaté demokratické země globálního severu používají tvrdá, vágní a represivní opatření k potlačení klimatických protestů a zároveň kritizují podobnou drakonickou taktiku úřadů na globálním jihu, uvádí se ve zprávě.

Zpráva organizace Climate Rights International odhaluje stále tvrdší zacházení s klimatickými aktivisty v Austrálii, Německu, Francii, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii a USA, píše Matthew Taylor v Guardianu.

Zjistila, že zásahy v těchto zemích - včetně dlouhých trestů odnětí svobody, preventivního zadržování a obtěžování - jsou porušením zákonné odpovědnosti vlád za ochranu základních práv na svobodu projevu, shromažďování a sdružování.

Zdůrazňuje také, že tytéž vlády často kritizují režimy v rozvojových zemích za nedodržování práva na pokojný protest.

„Vlády příliš často zaujímají silné a zásadové stanovisko k právu na pokojný protest v jiných zemích - ale když se jim nelíbí určité druhy protestů doma, přijímají zákony a nasazují policii, aby je zastavila,“ říká ředitel organizace Climate Rights International Brad Adams.

V celé Evropě, USA a Velké Británii úřady  reagovaly na nenásilné protesty proti klimatu masovým zatýkáním a novými drakonickými zákony, které vedly k dlouhým trestům odnětí svobody. V některých případech byli účastníci protestů politiky a médii označeni za chuligány, sabotéry nebo ekoteroristy.

Vysoce postavení obhájci lidských práv a ekologičtí aktivisté vyjádřili znepokojení nad těmito zásahy a vyzvali vlády, aby chránily právo na nenásilný protest.

„Tito obránci se v podstatě snaží zachránit planetu, a tím zachraňují lidstvo,“ řekla loni listu Guardian Mary Lawlorová, zvláštní zpravodajka OSN pro obránce lidských práv. „Jsou to lidé, které bychom měli chránit, ale vlády a korporace je vnímají jako hrozbu, kterou je třeba neutralizovat. V konečném důsledku jde o moc a ekonomiku.“

Stupňující se klimatická krize má v roce 2024 za následek rekordní teploty po celém světě, které způsobí nedostatek potravin, masové stěhování lidí, ekonomické potíže - a také smrtící požáry a záplavy.

Zpráva však zjistila, že namísto přijetí naléhavých opatření k rychlému omezení využívání fosilních paliv a zastavení ekologického kolapsu se mnoho relativně bohatých zemí místo toho zaměřilo na ty, kdo bijí na poplach.

„Nemusíte souhlasit s taktikou klimatických aktivistů, abyste pochopili, jak důležité je bránit jejich práva na protest a svobodu projevu,“ řekl Adams. „Namísto věznění protestujících proti klimatu a podkopávání občanských svobod by vlády měly vyslyšet jejich výzvu k přijetí naléhavých opatření k řešení klimatické krize.“

Autoři zprávy upozornili na několik příkladů, kdy rozvinuté země vychvalují význam práva na protest na mezinárodní scéně a zároveň doma podnikají tvrdé a represivní zákroky.

Vláda Spojeného království v červenci tohoto roku zprávu OSN uvítala: „Tato práva [na pokojné shromažďování a protesty] mají zásadní význam pro fungování společnosti a poskytují občanům platformu pro prosazování pozitivních změn. Nicméně občanský prostor je stále více zpochybňován, protože autoritářské vlády a aktéři, kteří se cítí zranitelní vůči kontrole a odpovědnosti, se snaží umlčet disent.“

Úterní zpráva rovněž uvádí:

· Rekordní tresty odnětí svobody za nenásilné protesty v několika zemích včetně Spojeného království, Německa a USA.

· Preventivní zatýkání a zadržování osob podezřelých z plánování pokojných protestů.

· Drakonické nové zákony, které byly přijaty s cílem znemožnit naprostou většinu pokojných protestů.

· Opatření, která brání porotám, aby se během soudních řízení dozvěděly o motivaci lidí k účasti na protestech, což podle kritiků zásadně narušuje právo na spravedlivý proces.

Organizace Climate Rights International vyzvala demokratické vlády na celém světě, aby zastavily autoritářské represe a chránily práva lidí na protest.

 

Celý text v anglickém originále ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Vytisknout
2131

Diskuse

Obsah vydání | 13. 9. 2024