O tom, kdo reprezentuje stát na summitu NATO, nemůže rozhodovat noblesa nebo znalosti, ale mandát z demokratických voleb
25. 6. 2026 / Boris Cvek, Bohumil Kartous
čas čtení
3 minuty
Diskuse autorů Britských listů o sporu prezident versus babišovci a summit NATO.
Boris Cvek:
O tom, kdo reprezentuje stát na summitu NATO, nemůže
rozhodovat noblesa nebo znalosti, ale mandát z demokratických voleb
Pokud si Bohumil Kartous myslí, že o tom, kdo
reprezentuje Česko na summitu států NATO, rozhoduje noblesa, schopnost mluvit
nebo zkušenosti, naprosto se míjí s demokracií. Ten summit je summit
států, ne společenské setkání noblesních lidí.
USA třeba přestavuje administrativa prezidenta Trumpa.
Ano, je to hrůza, ale to je demokracie. Trump a jeho strana mají ve Spojených
státech moc. Tak to je. Přes všechno blekotání, demenci, neschopnost.
Prezident republiky nemůže na summitu NATO
reprezentovat reálnou moc v České republice. Nemá ji. Bohužel. Co si o nás
budou myslet spojenci, když tam bude Česká republika takto rozdvojená? Bude to
fraška pro celý svět. Navíc Babiš a Macinka si tuhle „válku“ s velkou
chutí užijí. Tohle potřebovali ze všeho nejvíce.
Zachránit demokracii v USA či v ČR či
kdekoli jinde znamená demokraticky získat reálnou moc. Demokracie není soutěž
v noblese a znalostech. Nikdy nebyla.
Bohumil Kartous:
Promiňte, ale role prezidenta na samotném summitu byla přece v té
polemice nepodstatná. Nicméně nejde o noblesu, jde i znalost věci a
samozřejmě možnost být jednání s dalšími světovými politiky, což je
podstatné už jen kvůli tomu, že tam Babiš s Macinkou nebudou moct
bezostyšně lhát. V okamžiku, kdy je prezident součástí delegace, je
přirozeně v jejím čele, Tím pádem mu to dává možnost účastnit se
jednotlivých setkání dle vlastní úvahy. Srovnání s USA není vzhledem k
tamnímu prezidentskému systému úplně funkční.
Boris Cvek:
Takže zahraniční představitelé budou naslouchat prezidentovi, ač vědí,
že reálnou moc má Babiš a vláda a parlament? Přece nejde o setkání
osobností, ale států. Nebo si třeba Macron (o Trumpovi nemluvě, tam je
jasné, na čí straně stojí) vyslechne oba pohledy - a co si pak bude
myslet o ČR? Nebo myslíte, že bude poslouchat jen prezidenta, a Babiše
ne?
Bohumil Kartous:
Upřímně, Trumpovi jsou čeští politici úplně ukradení, Macinka ho při
troše štěstí zastaví u záchodů a rychle si s ním udělá selfie. Americký
velvyslanec Merrick (Trumpův nohsled v Česku) jasně sdělil, že Česko
nemá očekávat žádné jednání na nejvyšším úrovni, dokonce ani na úrovni
náměstků, vzhledem k tomu, jak neplní závazky. Jde o to, že v
přítomnosti prezidenta nemohou ti dva idioti lhát o tom, že to tak bude.
Jan Čulík:
Já rozumím postojům, že babišovci jsou blbci. O tom ale
není argument. Pan Cvek argumentuje, že bohužel - jako Trump - mají
demokratický mandát.
není argument. Pan Cvek argumentuje, že bohužel - jako Trump - mají
demokratický mandát.
Boris Cvek:
Podle mě jsou samozřejmě Babiš i Trump blbci, idioti a škůdci. O tom
prosím ať ani na vteřinu nikdo nepochybuje. Podle mě ale to, co dělá
prezident, Babiše a spol. posílí.
Bohumil Kartous:
Jejich mandát nikdo nezpochybňuje, oni zpochybňují těm prezidentův a to nyní zarazil Ústavní soud.
453
Diskuse