Fašizující reportáž České televize a fašistické praktiky ČR a Policie ČR
3. 6. 2019 / Otakar Bureš
3. 6. 2019 / Otakar Bureš
31. 5. 2019
3. 6. 2019
Poté, co londýnský labouristický primátor odsoudil Donalda
Trumpa jako "fašistu z dvacátého století", na něho Trump po příletu do
Británie zaútočil:
Donald Trump: Sadiq Khan, který je podle
všech zpráv nekompetentním primátorem Londýna, se jako hlupák zachoval
"hnusně" (proč uvozovky? Primitivové dávají slova, která chtějí
zdůraznit, do uvozovek - uvozovky se používají k označování citací, viz výše, nikoliv k zdůrazňování slov :) pozn. red.) vůči navštěvujícímu prezidentu USA, k
daleko nejdůležitějšímu spojenci Velké Británie. Je to zoufalá
zkrachovaná existence, která by se měla zaměřit na zločinnost v Londýně a
ne na mě.
Kahn (sic! londýnský premiér se jmenuje Sadiq Khan)
mi velmi připomíná našeho velmi pitomého a nekompetentního primátora New
Yorku, de Blasia, který také strašlivě selhal - ale je o půlku menší.
Těším se, že budu velkým přítelem Spojeného království a těším se na
svou návštěvu zde. Právě přistáváme!
....Kahn reminds me very much of our very dumb and incompetent Mayor of NYC, de Blasio, who has also done a terrible job - only half his height. In any event, I look forward to being a great friend to the United Kingdom, and am looking very much forward to my visit. Landing now!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 3, 2019
3. 6. 2019
Jde o protest proti globálnímu oteplování.
It's the small things like a giant penis mown into a field on the Stansted flightpath that give me hope. Well done, Britain. https://t.co/NrZrvhKimc
— Carole Cadwalladr (@carolecadwalla) June 3, 2019
3. 6. 2019 / Karel Dolejší
Československý komunismus svého času vyvinul dokonce i vlastní divy světa. Sedmý v pořadí shrnuje výrok: "Přesto, že se všude krade, nikde nic nechybí." - Normalizační sociální kontrakt spočíval mj. na nepsané dohodě, že ty nahoře necháváte beztrestně si přivlastňovat z veřejného proto, aby si mohli opatrně a v malém přikrádat i ti dole. A opatrná hospodářská politika čs. vlády v čele s Lubomírem Štrougalem k tomu vytvářela v letech 1970-1988 základní podmínku, díky iluzi praktické nevyčerpatelnosti zdrojů (udržované však jen rostoucím zanedbáváním investic). - Dovedeno až do současnosti, téměř půl století tato země na vlastní kůži neudělala trpkou zkušenost, že peníze ve státním rozpočtu prostě a jednoduše chybí.
3. 6. 2019 / Boris Cvek
Normalizační přístup k rozkrádání veřejných peněz je bohužel definující znak polistopadového režimu, Babiš je jen symptom
Srovnání Babišova Česka a Štrougalova Československa, jak to udělal Karel Dolejší (https://blisty.cz/art/95754-strougaluv-syndrom-a-fenomen-babis.html), tedy s ohledem na rozkrádání veřejných peněz, je podle mne trefné, nicméně přistupuje k Babišovi jako k někomu, kdo spadl z nebe. Veřejné peníze, včetně evropských dotací, se rozkrádaly za vlády ODS a ČSSD jakbysmet.
3. 6. 2019 / Daniel Veselý
Reakce českých novinářů a komentátorů na zatčení Juliana Assangeho a absurdní žalobu Trumpovy vlády, která se opírá prehistorický zákon o špionáži, je podle mého soudu ilustrativním příkladem ideologické předpojatosti českých intelektuálních elit. No, abychom byli přesní – ony reakce jsou buďto trapným mlčením anebo maně skrývanou radostí; prozatím žádný vlivný žurnalista, pokud je mi známo, otevřeně neodsoudil agresivní útok Trumpova Bílého domu na svobodu slova. Ať tak či onak, postoj českých novinářů a médií ke kauze WikiLeaks charakterizují neznalost věci, intelektuální lenost či rovnou ideologická servilita neslučitelná s poctivou novinařinou.
3. 6. 2019 / Peter Kollega
Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů. Více k návrhu ruského zákona o veteránech. → https://t.co/MEuIAtbOmU
— Tomáš Petříček (@TPetricek) June 3, 2019
3. 6. 2019
Tony Blair delivers furious tirade against Brexit pic.twitter.com/OH9tKpdDai
— The Independent (@Independent) May 31, 2019
3. 6. 2019
3. 6. 2019
Bohatý spektákl britské monarchie, kterou od úterka na tři dny
navštíví Donald Trump se svými čtyřmi dětmi, poslouží jako ujištění
Trumpovým stoupencům v USA, že v zahraničních hlavních městech s Trumpem
zacházejí jako s králem, píše Julian Borger.
"To, co
Trump chce, je, aby mu lidi pochlebovali," konstatuje Thomas Wright,
ředitel centra pro USA a Evropu v Brookings Institution. "Chce protokol a
velkolepost, majestátnost, a být uprostřed toho všeho. Tak on vnímá
globální diplomacii. Chození z královského paláce do kancléřství,
setkání s politiky a chování se jako světový šéf."
3. 6. 2019
Paul Bayes, biskup z Liverpoolu, kritizoval v britském rozhlase Donalda Trumpa před jeho pondělním příletem do Británie na státní návštěvu. Vyslovil pochybnosti o tom, zda je Trump křesťan, a podpořil demonstranty, kteří plánují protesty proti Trumpově návštěvě v Británii.
Biskup z Liverpoolu konstatoval, že Trumpova populistická politika je "toxická a nebezpečná". Řekl: "Nesouhlasím s ním. Mnoho jeho politických rozhodnutí je chybných a myslím, že křesťané, kteří se s ním identifikují, zejména v USA, nereagují řádně na to, co nám naše křesťanská víra káže, že bychom měli dělat. Nedomnívám se, že je správné stavět zdi. Není správné démonizovat a nenávidět lidi. Není správné vytvářet mezi lidmi konflikty. A myslím, že tomuto muži by se to mělo otevřeně říct, nejen by mu to měli říct lidé, kteří s ním budou v místnosti, ale i lidé na ulici venku.
Říká, že je křesťan, avšak Ježíš řekl, že lidi poznáte po jejich ovoci. A tenhle člověk říká, že zdi jsou správné, lidé z jiných kultur jsou špatní, nesmíme lidi vítat, musíme je vylučovat - to nejsou výroky křesťana."
Podrobnosti v angličtině ZDE
2. 6. 2019
Londýnský primátor Sadiq Khan ostře zaútočil na Donalda Trumpa před jeho nadcházející návštěvou Británie
Londýnský
labouristický primátor Sadiq Khan srovnal jazyk, jehož používá Donald
Trump k aktivizaci svých stoupenců, k jazyku "fašistů ze dvacátého
století". Sadiq Khan v článku pro týdeník Observer ostře odsoudil
prominentní zacházení s Trumpem, kterého a jeho manželku Melanii bude od
úterka po tři dny hostit anglická královna. Očekávají se v Londýně
obrovské protesty. Khan konstatoval: "Prezident Trump je jedním z
nejvíce do očí bijících příkladů rostoucí globální hrozby. Ultrapravice
je po celém světě na vzestupu, ohrožuje naše těžce získaná práva a
svobody i hodnoty, které definují naše liberální, demokratické
společnosti už více než sedmdesát let.
BREAKING: The Trump Baby blimp was just approved to fly over the city of London during Trump’s upcoming visit! 🇺🇸🇬🇧#BabyBlimp #TrumpBabyBlimp pic.twitter.com/i1APxtKD9O
— Jon Cooper (@joncoopertweets) June 1, 2019
3. 6. 2019
V současnosti pěje před návštěvou Londýna Donald Trump chválu na Borise Johnsona, který ve snaze stát se premiérem zaujal iracionální ultrapravicový postoj a prosazuje brexit. Jenže v roce 2015 se Johnson jako tehdejší primátor Londýna ještě choval normálně a Trumpa označil za člověk trpícího "ohromující hloupostí", který je tím diskvalifikován, aby zastával roli prezidenta Spojených států. Copak si o tom ješitný Trup při vší své dnešní chvále Johnsona myslí teď?
This is pretty awkward. Boris Johnson in 2015, saying that Donald Trump is "unfit to hold the office of President of the United States".
— Scram News (@ScramNews) May 31, 2019
Wonder what @realDonaldTrump thinks about this now? 🤔
👇👇👇 pic.twitter.com/s7jO2QjFun
3. 6. 2019
Americký prezident Donald Trump nalezl skulinu v legislativě, aby mohl Saúdské Arábii a jejím spojencům prodat zbraně a výzbroj za osm miliard dolarů, a to navzdory sílící opozici v Kongresu. Obě komory Kongresu přitom přijaly rezoluci proti pokračující americké podpoře pro Saúdy vedené tažení v Jemenu.
Rozvojový program OSN uvádí, že na konci tohoto roku si saúdsko-americká válka v Jemenu vyžádá 233 tisíc obětí. Hladomor v současnosti ohrožuje statisíce Jemenců.
3. 6. 2019
Střelec z Virginia Beach usmrtil poloautomatickou zbraní dvanáct osob a další čtyři lidi zranil. V roce 2017 FBI oznámila, že v tomto roce střelci usmrtili téměř 11 000 Američanů. Okupace Iráku, která trvala osm a půl roku, si vyžádala životy „pouze“ 4400 amerických vojáků, píše Juan Cole.
Zbrojařská lobby a Republikánská strana dělají všechno pro to, aby byli nevinní civilisté ve Spojených státech vystaveni takřka válečným podmínkám. Hrozí jim smrt z rukou sniperů nebo střelců s poloautomatickými zbraněmi.
3. 6. 2019
Galerie PRE a spolupořadatel výstavy a doprovodných programů Galerie u koní
vás srdečně zve na komentovanou prohlídku výstavy
Jan Paul – Čínské fragmenty a obrazy
která se uskuteční v úterý 4. června 2019 od 17.00 hodin
v galerii PRE, budova B, Pražská energetika, Na hroudě 1492/4, Praha 10
Výstavou vás provede a o svých dojmech z Číny promluví autor.
O 30. výročí krvavého brutálního zásahu na Náměstí Tchien-an men v Pekingu
a překvapivé konkrétní souvislosti lidskoprávní problematiky s touto výstavou
promluví sinolog a president Galerie u koní Mgr. Tomáš V. F. Jirsák Havran
Poznámka Jana Paula: Neposkytuji své výstavy k žádným manifestačním akcím, ať už společenským, politickým nebo jiným, avšak v souvislosti s výročím zásahu čínské armády proti pokojným demonstrantům v Pekingu jsem se rozhodnul učinit výjimku.
3. 6. 2019
2. 6. 2019
1. 6. 2019
"Bioobrana" je nyní v Kremlu a okolí slovem skloňovaným ve všech pádech. Ale jde o obranu ruského biotechnologického průmyslu, nebo genetické "čistoty" ruského lidu? Nebo o obojí?, ptá se Anna Němcovová.
31. 5. 2019 / Richard F. Vlasák
Včera slavili křesťané po celém světě svátek Nanebevstoupení Páně, před pár dny nás opustil Jíra Stránský, spisovatel, skaut a sokol. Bratru Jírovi poděkování a pozdravení, nám ostatním kousek nebe.
Určitě jste to také zažili, den, kdy přes samou ocel oblohy nebylo vidět slunce, den pošmourný a nálada tak na staré desky a šálek kakaa. Den, kdy bývá člověku ouvej, i když čistě hmotně se mu vede docela fajn. Taková ta "depka", říkají mí vrstevníci a nemají na mysli chorobu ze seznamu nemocí Světové zdravotnické organizace.
31. 5. 2019
Jedny jihokorejské noviny píší, že Kim Hyok-chol byl popraven a čelný severokorejský vyjednavač Kim Yong-chol byl poslán na nucené práce
Mimořádný velvyslanec KLDR pro USA, který přípravil rozhovory s Washingtonem ohledně jaderného odzbrojení, a pracovníci severokorejského ministerstva zahraničí byli podle informací jihokorejského listu Chosun Ilbo letos v březnu popraveni. Informace nebyla ověřena, KLDR se k tomu nevyjádřila. List také uvedl, že Kim Yong-chol, hlavní severokorejský vyjednavač, který jednal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, byl poslán na nucené práce a na "ideologickou převýchovu".
List Chosun Ilbo píše, že Kim zahájil novou čistku vysokých činitelů svého režimu ve snaze odvrátit pozornost od vnitropolického chaosu a nespokojenosti.
Kim Hyok-chol a čtyři činitelé severokorejského ministerstva zahraničí byli v březnu popraveni, píše list. Byli také obžalováni ze špionáže pro USA.
Podrobnosti v angličtině ZDE
31. 5. 2019
Julian Assange projevuje všechny příznaky dlouhodobého vystavení
psychickému mučení a neměl by být deportován do USA, konstatoval vysoký
expert OSN, který ho navštívil ve vězení.
Nilz Melzer, mimořádný
vyšetřovatel OSN pro mučení, konstatoval, že se Assange stal po dlouhá
léta terčem "úmyslného a systematického psychického mučení".
31. 5. 2019 / Boris Cvek
V obecné rovině můžeme říci, a to už od antiky, že není žádným překvapením, pokud se zjistí, že nejvíce rozkrádají a podvádějí ti nejbohatší. Ne všichni nejbohatší a ne ve všech zemích stejně. Když je v dané zemi silný právní stát, svobodná a schopná média, pak je to pro ty nejbohatší, kteří by chtěli podvádět, mnohem těžší (vidíme, jak se Trump bojí zveřejnit svá daňová přiznání).
Opak můžeme vidět v postkomunistické Evropě a tím více, čím méně tam funguje právní stát. Státní instituce jsou naprosto zotročeny v Rusku, kde stát a mafie splynuly (a to už v dobách Stalina a Brežněva, ba asi už z cara). Na Ukrajině drží faktickou vládne několik oligarchů, proti nimž je bývalý prezident Porošenko, tzv. čokoládový král, bezmocný chudák, i kdyby měl celý státní aparát na své straně (o současném komikovi nemluvě).
31. 5. 2019
Americký prezident Trump vyčetl zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi "obtěžování", den poté, co Mueller vysvětlil, proč Trumpa neobvinil ze zločinu. Trump také odmítl vlastní tvrzení, že Rusko napomohlo jeho zvolení.
31. 5. 2019
V eurovolbách z minulého týdne byla žhavým tématem migrace. Avšak budoucnost regionu a ekonomický blahobyt určují hlubší demografické problémy, napsal Stéphane Lauer.
31. 5. 2019
Carles Puigdemont, který uprchl ze Španělska v roce 2017, aby se vyhnul zatčení za svou roli při pokusu o vyhlášení nezávislosti, byl nedávno zvolen europoslancem. Ale nebude se moci ujmout své funkce, pokud neodjede do Madridu, informují Lluís Pellicer a Álvaro Sánchez.
31. 5. 2019
Brexit byl částečně způsoben nostalgií vůči minulosti, která nemá v
politice žádný účel, konstatoval v rozhovoru s časopisem New York Review
of Books hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Identifikoval
"typicky britské" příčiny hlasování pro brexit. Jednou z nich byla
"naděje, že může dojít k návrat k mocné globální Británii, nostalgie pro
minulost".
Zdůraznil také, že smlouva, kterou Theresa Mayová vyjednala s EU, je jedinou možností jak odejít z Evropské unie.
31. 5. 2019 / Jan Paul
Dva generačně odlišní umělci malíř Tomáš Smetana (1960) a sochař Matouš Háša (1992) vystavují v Galerii Art Chrudim do 18. června 2019 svá díla. Oba spojuje pouze studium na Akademii výtvarných umění v Praze. Galeristé Světlana a Luboš Jelínkovi postavili koncepci výstavy oborově odlišných umělců na konfrontaci dvou různých přístupů k tvorbě, na jedné straně velmi subtilní, ba téměř křehká ukázka imaginace kreslířské a grafické formy, na straně druhé prezentace tektoniky sochařského objemu hmoty.
31. 5. 2019
Spojené státy odpoví vojenskou silou, pokud Írán zaútočí na jejich zájmy, prohlásil americký vyslanec pro Írán ve čtvrtek, zatímco se arabští lídři sjížděli v Saúdské Arábii, aby jednali o tom, co považují za hrozbu z Teheránu.
31. 5. 2019
Bezzubá a téměř nevidomá babička Pham Thi Caová odmítá opustit svůj kousek půdy i poté, co buldozery zdemolovaly její dům. Jde o mimořádný projev odporu vůči prohlubující se závislosti komunistického Vietnamu na uhlí, napsaly Tran Thi Minh Haová a Jenny Vaughanová.
31. 5. 2019
Čína tvrdí, že vyvinula speciální radar schopný detekovat letouny koncepce stealth. To se týká obou nejmodernějších amerických strojů - stíhačky F-22 i víceúčelového F-35, upozorňuje Michael Peck.
31. 5. 2019
Podle předlohy zákona o restrukturalizaci Maďarské akademie věd (MTA), spolu s odmítnutím všech dříve odsouhlasených prvků, ministerstvo inovace a technologie bude požadovat také předání všech aktiv akademie k "volnému využití". V očích mnoha lidí to fakticky znamená konec akademické svobody jedné z předních maďarských výzkumných institucí, informuje Ábrahám Vass.
31. 5. 2019
Marek Lisiński, předseda nadace Nie lękajcie się (Nebojte se), která pomáhá obětem sexuálního násilí páchaného kněžími, rezignoval kvůli podezření, že chtěl umlčet jednu z obětí zapůjčením velké finanční částky.
31. 5. 2019
Šéf amerického vojenského zpravodajství (DIA) generálplukovník Robert P. Ashley Jr. obvinil Rusko z provedení jaderných výbuchů malé ráže na archipelagu Nová země, informuje Vladimir Muchin. V Organizaci smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která sleduje možné jaderné výbuchy na planetě, prohlásili, že generál nemá pravdu. Nicméně expertní komunita je přesto přesvědčena, že vývoj jaderné munice na polygonu Nová země (Objekt 700) opravdu probíhá.
31. 5. 2019 / Karel Dolejší
Podle premiéra Babiše "včely rády řepku" - což má zřejmě dokazovat, že jim tato plodina neškodí, ačkoliv "novináři" prý tvrdí něco jiného ZDE. Dodávám, že například Miloš Zeman velice rád kouří a pije. Avšak z uvedeného vůbec nevyplývá, že by mu snad zmíněné (zlo)zvyky nějakým způsobem prospívaly - ať už si novináři napíšou, co chtějí.
30. 5. 2019
Akce mladých lidí Vzbouření proti vyhlazení (Extinction Rebellion) plánuje ochromit 18. června londýnské letiště Heathrow. Pokud britská vláda nezruší plány proměnit Heathrow v největšího znečišťovatele životního prostředí v Brítánii vypouštěním CO2 do ovzduší, od 1. července pak ochromí toto letiště na deset dní.
Extinction Rebellion announces plans to shut down Heathrow Airport on June 18th. If the govt does not scrap plans to expand Heathrow into the biggest single carbon polluter in the UK, they say they will shut down the airport for 10 days from July 1st. pic.twitter.com/pDPhygcYc6
— alex thomson (@alextomo) May 30, 2019
30. 5. 2019
Donald Trump před návštěvou Británie příští týden:
Nigel Farage je můj přítel. Boris je můj přítel. Jsou to oba vynikající osobnosti, velmi zajímaví lidé. Nigel zaznamenal velké vítězství. Získal 32 procent voličů a začal z ničeho. A myslím si, že jsou oba v Británii velmi mocnými politiky. Myslím, že dělají dobrou práci. No, mně jsou sympatičtí. Chci říct, jsou to moji přátelé. ale neuvažoval jsem o tom, že bych je měl podpořit. Možná to nemám dělat, podporovat lidi. Ale oba tyto muže obrovsky respektuju.
"Nigel Farage is a friend of mine. Boris is a friend of mine."
— Channel 4 News (@Channel4News) May 30, 2019
Donald Trump says Farage and Johnson are "big powers" in the UK. pic.twitter.com/bPiI4MsxBQ
30. 5. 2019
Nová obrazová rubrika Britských listů pod názvem Daily Fail.
30. 5. 2019 / Jan Čulík
30. 5. 2019
Výroba automobilů v Británii letos v dubnu poklesla téměř o
polovinu, protože se automobilky připravovaly na brexit, k němuž mělo
dojít 31. března- Způsobilo to podle mluvčích automobilového průmyslu
"neuvěřitelné škody".
Společnost výrobců a prodejců automobilů
(SMMT) charakterizovala jako "pozoruhodnou" skutečnost, že v Británii
bylo v dubnu 2019 vyrobeno jen 70 971 automobilů, zatímco v dubnu 2018
jich bylo vyrobeno 127 970. Jde o pokles o 44,5 procent.
30. 5. 2019
Borise Johnsona předvolala soudkyně k soudu, kde se bude
zodpovídat z obvinění, že v politické funkci zneužil úřední moci, když
voličům veřejně lhal, že Británie údajně platí Evropské unii každý týden
350 milionů liber.
30. 5. 2019
Mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller ve středu posílil požadavky na Trumpův impeachment. Porušil své dvouleté mlčení a veřejně popřel, že by Trump nespáchal žádný trestný čin.
Mnoho pozorovatelů interpretuje jeho sedmiminutové prohlášení jako výzvu, aby Kongres proti Trumpovi zasáhl.
Robert Mueller:
30. 5. 2019
Izraelský parlament hlasoval pro své rozpuštění poté, co se Benjaminu Netanyahuovi nepodařilo utvořit vládu. Znamená to, že se budou konat nové všeobecné volby. Poslední volby se konaly v Izraeli před měsícem. Nové volby se budou konat 17. září.
Rozhovory o utvoření koalice se rozložily poté, co bývalý ultrapravicový ministr obrany Avigdor Lieberman, někdejší Netanjahuův spojenec, ale nyní soupeř, odmítl premiéra podpořit.
Netanjahu potřeboval podporu od Liebermanovy ultranacionalistické strany Yisrael Beiteinu.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Vzkaz koalice Babiš-Zeman-Kubera a PPF: Huawei je v pohodě
30. 5. 2019 / Albín Sybera
Výsledky eurovoleb ukazují, že většina českého elektorátu preferuje strany snažící se alespoň prezentovat demokraticky a vycházet z premisy jednotné Evropské unie. To je nepochybně dobrá zpráva. Ta horší je, že demagogie nacionálního populismu nezmizí a navíc už se nebude na pomyslném marketingovém „trhu“ pro voliče prodávat jenom v jasně označených obalech. Už samotné personální obsazení postů českých europoslanců totiž vyvolává otázky o skutečných motivech a názorech nově zvolených představitelů.
30. 5. 2019
Strany - a to dokonce i levicové strany - v Evropě vytvářejí konsenzus, že je okolo Evropy nutné postavit pevnost, aby se sem nemohli dostat migranti. Takže si musíte položit otázku: Kdo potřebuje ultrapravici, když za ni dělají práci liberálové? ptá se na Twitteru člen hnutí DiEM25 David Adler.
"Parties, even left-wing parties, in #Europe are developing a consensus around the need to build a fortress around Europe and prevent the entry of migrants. So you have to ask: who needs the far-right when the liberals will do their job for them?" @davidrkadler#EUelections2019 pic.twitter.com/RbdDFCMCi7
— DiEM25 (@DiEM_25) May 29, 2019
30. 5. 2019 / Albín Sybera
Jeden z projevů v obci
Přibyslav u příležitosti celostátních protestů svolávaných spolkem Milion
chvilek pro demokracii.
Sousedé, přátelé, rodáci a drazí příbuzní,
Přibyslav je nejenom krásné město, ale v mnoha ohledech především krásné místo pro život. Přibyslaváci se mají lépe než většina obyvatel naší planety. Kdyby tu stál Andrej Babiš, tak by Vám možná řekl, že „se Přibyslavákům daří výborně, mají nízkou nezaměstnanost a životní úroveň stále roste“ (– a v duchu by si možná řekl „hlavně kupujte Kostelecké uzeniny, dalo to pořádnou práci dotáhnout tuhle fabriku do bankrotu, aby ji můj Agrofert mohl znovu postavit na nohy“).
30. 5. 2019
Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu během zasedání vlády oznámil, že „cesta není uzavřena“, pokud Bílý dům bude chtít s Íránem vyjednávat a pokud se bude chtít vrátit k jaderné dohodě mezi Teheránem a světovými mocnostmi (JCPOA). Ačkoli Rúhání explicitně Spojené státy nezmínil, uvedl, že je otevřený dialogu, jestliže (oni) zruší kruté sankce a vrátí se k jednacímu stolu, který opustili.
Íránský prezident tato slova pronesl v době, kdy napětí mezi teheránským režimem a Spojenými státy nepolevuje. Poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton Írán obvinil z útoků na ropné tankery ve výsostných vodách Spojených arabských emirátů, k nimž došlo tento měsíc. Bolton však svá obvinění nepodepřel žádnými důkazy.
Blízkovýchodní expert Juan Cole se domnívá, že jediným východiskem z krize je návrat Spojených států k JCPOA, kterou mnozí pozorovatelé považovali za záruku stability na Blízkém východě.
Více informací v angličtině ZDE a ZDE a ZDE
30. 5. 2019
Arizonský humanitární aktivista a dobrovolník Scott Warren stanul ve středu před soudem kvůli tomu, že dvěma migrantům bez dokumentů poskytl pitnou vodu, jídlo, čisté šaty a lůžko. Kdyby byl muž usvědčen, mohl by za mřížemi strávit až dvacet let.
Warren, který pracuje pro organizaci No More Deaths, se měl podle obžaloby dopustit těžkého zločinu, když údajně „ukrýval“ nezdokumentované migranty. No More Deaths a další humanitární skupiny už roky pomáhají přežít lidem, kteří se pokoušejí překročit nehostinnou americko-mexickou hranici.
Warren byl zatčen jen několik hodin poté, co No More Deaths zveřejnila zprávu, která popisuje, jak agenti americké pohraniční stráže záměrně zničili zásoby více než tří tisíců galonů vody (zhruba 14 tisíc litrů) určené pro migranty. Organizace také publikovala video, jež zachycuje pohraniční agenty, jak vyhazují vodu do pouště.
Policie vtrhla do Warrenova domu, kde nalezla dvě osoby bez dokladů. Amnesty International a další lidskoprávní skupiny nyní volají po tom, aby byla žaloba proti aktivistovi stažena.
Bližší informace v angličtině ZDE
30. 5. 2019 / Boris Cvek
Tuto dobu, totiž tahanice ohledně sestavování Evropské komise, by si měli Češi pořádně vrýt do paměti. Komisi skládají vrcholní politici národních států. Nespadla z nebe, nerozhodují o ní žádní úředníci. A pokud jsou komisaři jen úředníky, oněmi nenáviděnými „byrokraty z Bruselu“, pak právě proto, že národní politici nechtějí, aby nad nimi byl někdo politicky mocnější. Mají to být úředníci, kteří poslouchají národní státy.
Proč a jak se v České republice zabývat Spojenými státy
30. 5. 2019 / Kryštof Kozák
Na začátku devadesátých let 20. století nebylo vůbec těžké být fascinován Amerikou. Jednak na ní spočívala aureola vítězství ve studené válce i v Kuvajtu, jednak představovala v porovnání s komunistickým režimem model otevřenější, transparentnější a spravedlivější společnosti, ve které měli všichni šanci na úspěch. Zaujala mne tehdy především připravovaná dohoda NAFTA, respektive její potenciál pro vyproštění Mexika z korupce a chudoby, což mně přišlo jako zajímavá alternativa programů Evropské unie pro střední a východní Evropu. Už při podrobnějším studiu NAFTA se však ukázalo, že obraz USA je mnohem komplikovanější a občas i temnější, než se mohlo z Prahy 90. let zdát.
29. 5. 2019 / Boris Cvek
Ministr kultury Staněk podal demisi, kterou podat nechtěl. Přinutilo ho k ní vedení jeho vlastní strany. Prezident Zeman takovou demisi nemusel přijmout. A asi ani nepotřeboval, aby za ním přišel orodovat šéf komunistů, jehož strana ovšem není ve vládě, aby tu demisi panu Staňkovi rozmluvil. Jistě nebylo zapotřebí dlouhého přemlouvání.
29. 5. 2019
29. 5. 2019
Michael Wollf, autor knihy Fire and Fury (Palba a zuřivost, 2018) o šílených poměrech v Bílém domě, vydává 4. června její pokračování pod názvem Siege: Trump under Fire (Obklíčení: Trump pod palbou),
v níž tvrdí, že mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller vypracoval
trojnásobnou žalobu proti Donaldu Trumpovi za bránění průběhu
spravedlnosti, ale nakonec ji odložil.
Wollf v knize konstatuje,
že jeho tvrzení jsou založena na "interních dokumentech, které jsem
dostal od zdrojů blízkých úřadu mimořádného vyšetřovatele". Muellerův
mluvčí Peter Carr však jejich existenci popřel.
29. 5. 2019
Po nynějších volbách do Evropského parlamentu zůstává ultrapravice zcela marginální, píše Washington Post.
Je to jednak v důsledku výrazného úspěchu liberálních, proevropských
stran a také v důsledku dramatického nárůstu volební podpory pro zelené.
Pravděpodobná aliance mezi liberály a zelenými bude znamenat, že agenta
EU bude ještě silněji protikladná vůči plánům euroskeptiků, o nichž se
většinou píše v médiích.
Zelení zaznamenali obrovské volební
zisky. V Německu se stali druhou volebně nejúspěšnější stranou a
zaznamenali zisky i po celé severní Evropě a částečně i v západní
Evropě.
29. 5. 2019
— Andrew Adonis (@Andrew_Adonis) May 28, 2019
29. 5. 2019
Populisté získali v Evropském parlamentu téměř tři z každých
deseti poslaneckých křesel, avšak nesplnily se apokalyptické předpovědi,
že ovládnou parlament celý.
Populisté z radikální levice až po
radikální pravici získali v Evropském parlamentu 29% křesel, tedy 218 ze
715 křesel v Evropském parlamentu.
PŘEČETLI JSME
29. 5. 2019
Ubohé trapno mezi námi a NBA superstar #Harden. @lidovkyhttps://t.co/C46bgwBOxW
— David Ondráčka (@David_Ondracka) May 28, 2019
29. 5. 2019
Jestliže evropské volby bývávaly nudnou záležitostí, v roce 2019 to neplatí, napsal Dalibor Roháč. Kromě zjevného - fragmentace evropské politiky, solidní, ale ne dominantní pozice ultrapravice a stále zelenější levice - se z víkendového hlasování vynořila pětice lekcí.
29. 5. 2019
Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve víkendových volbách do Evropského parlamentu zakusila porážku. Nebyla to však katastrofa a bude dál prosazovat jak proevropskou agendu, tak přeskupení stran v parlamentu.
29. 5. 2019
Členové Labour Party nechápou strategii Jeremyho Corbyna vyhýbat se jasnému postoji k brexitu. Stínová ministryně zahraničí to konečně řekla naplno, píše John Rentoul.
29. 5. 2019
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že dohoda s Íránem o jeho jaderném programu je možná. Pochválil ekonomické sankce, které podle něj omezily aktivity podle Washingtonu stojící za útoky na Blízkém východě, napsali Jeff Mason a Malcolm Foster.
29. 5. 2019
Takřka všichni si přejí, aby se Venezuelané zapojili do politického dialogu, napsal Moisés Naím. Ale všechny předchozí "dialogy" skončily posílením vlády a oslabením opozice.
29. 5. 2019
Ve snaze vyzrát na ruskou a čínskou námořní taktiku prosazuje U.S. Navy nasazení laserových obranných systémů na svých torpédoborcích. Nejprve bude jejich úkolem zlepšit zaměřování cílů, ale později má zesílení laserů vést k jejich proměně v samostatnou zbraň.
29. 5. 2019
Delfíni možná potřebují určité imunitní geny k přežití v určitých ekosystémech, uvádí nová studie. Pochopení toho, které geny pomáhají delfínům přežít, může ochranářům umožnit identifikaci potenciálních hrozeb vůči populaci těchto živočichů, informuje Tauren Dysonová.
29. 5. 2019
Jak dokazuje konflikt s Evropskou lidovou stranou a vyjádření politiků strany Fidesz před volbami, maďarský premiér Orbán doufal, že volby do Evropského parlamentu posílí antiimigrační politické síly v celé Evropě, což nakonec povede ke změně politiky Evropské komise. Nicméně je stále nejasné, co se stane, píše Péter Cseresnyés.
29. 5. 2019
Ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, všeobecně považovaný za hlavního sponzora volební kampaně nově zvoleného prezidenta Zelenského, vyzývá k použití bankrotu jakožto prostředku nastartování ekonomiky. Ale takový krok by Kyjev stál podporu Západu a takřka jistě by jej uvrhl do náruče Moskvy, píše zástupce ředitele Kyjevského institutu světové politiky Mykola Bělěskov.
29. 5. 2019
48,2 % rodin v Rusku nemá finanční možnosti pořídit si zboží dlouhodobé spotřeby. Peníze jim vystačí jen na potraviny a oděvy, vyplývá z údajů Rosstatu. Kvůli udržení životní úrovně se Rusové stále více zadlužují.
29. 5. 2019 / Karel Dolejší
Květnové volby vymazaly z Evropského parlamentu to, co ještě zbylo z ČSSD. I těm nejzaslepenějším příznivcům koalice s Babišem je nyní jasné, že pokud nic nepodniknou, příští parlamentní volby v ČR mohou znamenat i domácí pád mezi mimoparlamentní politické subjekty.
28. 5. 2019
28. 5. 2019
"I am a conservative, and so I will defend my fellow conservatives Kaczyński and Orbán. They are absolutely normal conservatives and I do not understand why they are being criticised. It is obvious that in Poland judges would like to govern the country on their own. I come from the human rights environment and I certainly do not see any brutal human rights infringements in Poland," says Saša Vondra, a newly elected euro MP for the Czech conservative Civic Democratic Party on Czech TV.
28. 5. 2019
Všeobecné předpovědi, že Evropský parlament ovládne
ultrapravice, se nepotvrdily, píše Natalie Nougayrède. K politické změně
dochází a pravicový populismus nezmizel. Avšak o co jde především, je
to, že v evropské politice vzniká nový pluralismus, včetně zelených a
výrazného posílení liberálů. Přežití Evropské unie tím není ohroženo,
naopak. Ani to nepovede k ochromení evropských institucí, i když tvorba
koalice bude složitější.
28. 5. 2019
Největší globální studie nalezla antibiotika ve dvou třetinách zkoumaných míst v 72 zemích světa
Znečištění
antibiotiky je jedním z hlavních způsobů jak vzniká u bakterií odolnost
vůči lékům zachraňujícím životy, takže tyto léky přestávají být
efektivní. Šíření bakterií, odolných vůči antibiotikům, je globální
zdravotnická krize, v důsledku níž by mohlo do roku 2050 zahynout 10
milionů lidí, varovala minulý měsíc OSN.
28. 5. 2019 / Daniel Veselý
Výsledky voleb do Evropského parlamentu nejsou zvlášť dramatické a v globálním kontextu jsou spíše obstojné (vzestup populistického nacionalismu v Latinské Americe nebo Indii): nenaplnily se totiž fantaskní predikce o nacionalistickém vzedmutí napříč evropským kontinentem ani obavy z ruského vměšování. Přestože krajní pravice posílila, o citelné ohrožení evropské integrace se dozajista nejedná, a to i díky jejím vnitřním ideologickým rozporům. Tuto novou politickou skutečnost vyvažuje vzestup proevropských sil, zejména zelených. Mnozí Evropané (i když je to kupodivu stále nízké číslo) konečně pochopili, že vedle tradičních témat a výzev, jako jsou ekonomika nebo bezpečnost, před nimi stojí zásadní globální hrozba, před níž není úniku.
23. 5. 2019
V dubnu 2019 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 46 611,84 Kč, výdaje však byly 88 231.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.
Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.