Čína tvrdí, že má radar schopný ohrozit letouny koncepce stealth

31. 5. 2019

Čína tvrdí, že vyvinula speciální radar schopný detekovat letouny koncepce stealth. To se týká obou nejmodernějších amerických strojů - stíhačky F-22 i víceúčelového F-35, upozorňuje Michael Peck.

Zařízení má také fungovat jako střelecký radar navádějící rakety na "neviditelné" letouny.

"Radar využívající vlny s metrovou délkou může být nasazen na vozidlech, na zemi a na bojových lodích, čímž vytvoří hustou síť, která neumožní nepřátelským letounům stealth, aby se kdekoli ukryly," tvrdí list Global Times.

Čínští vědci tvrdí, že vyřešili fundamentální dilema. Radary s velkou frekvencí jako mikrovlnné radary vyzařují mnoho krátkých pulsů, které se hodí pro navádění zbraní na cíl. Nízkofrekvenční radary, které vyzařují v metrovém spektru, jsou lepší při pátrání, ale nikoli dostatečně přesné k řízení palby. To znamená, že existuje sklon spojovat vysokofrekvenční a nízkofrekvenční radary určené k pátrání a navádění palby.

Letouny koncepce stealth jsou navrženy tak, aby se vyhnuly detekci vysokofrekvenčními radary.

Wu Ťien-čchi, vysoce postavený výzkumník čínské státní společnosti China Electronics Technology Group Corporation, sdělil čínským médiím, že jeho tým zmíněné dilema vyřešil. "Vyřešili jsme záležitost navržením prvního prakticky využitelného radaru s metrovou vlnou, s rozptýleným polem, syntetickým impulsem a aperturou," uvedl Wu pro Global Times.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
6501

Diskuse

Obsah vydání | 3. 6. 2019