
Britská vláda převezme nouzovou kontrolu nad British Steel
14. 4. 2025
Poslanci parlamentu ve Velké Británii v sobotu schválili plány na převzetí nouzové kontroly nad vysokými pecemi společnosti British Steel.
Rozhodnutí o záchraně ocelárny v průmyslovém městě Scunthorpe následovalo po mimořádném parlamentním zasedání.
Vláda Keira Starmera povolala zákonodárce, kteří měli velikonoční prázdniny, aby v Dolní sněmovně schválili zákon, který umožňuje ministru obchodu Jonathanu Reynoldsovi řídit představenstvo a zaměstnance společnosti, zajistit, aby dostávali zaplaceno, a objednávat suroviny pro udržení vysokých pecí v chodu.
Návrh zákona o ocelářském průmyslu (zvláštní opatření) byl schválen Sněmovnou a Dolní sněmovnou a Sněmovnou lordů během jediného dne. Po královském souhlasu, což byla v moderním britském parlamentu formalita, byla legislativa podepsána jako zákon, který dal vládě plnou kontrolu nad British Steel.
Poté co parlament schválil zákon Starmer odcestoval do Scunthorpe, aby se setkal s přímo postiženými dělníky.
"Nejdůležitější věcí je, že máme kontrolu nad místem, můžeme rozhodovat o tom, co se stane, a to znamená, že tyto vysoké pece zůstanou v provozu," řekl.
"Vy a vaši kolegové jste byli po léta páteří British Steel a je opravdu důležité, abychom si to uvědomili," řekl Starmer. "Je to vaše práce, vaše životy, vaše komunity, vaše rodiny."
Ministr průmyslu a obchodu Jonathan Reynolds řekl parlamentu, že státní vlastnictví "zůstává na stole" a může být "pravděpodobnou možností", a dodal, že prozatím je sobotní návrh zákona jedním z omezenějších opatření.
Co je British Steel a proč je závod důležitý?
British Steel je posledním britským výrobcem panenské oceli ze železné rudy, koksu a dalších vstupů. Společnost je vlastněna čínskou skupinou Jingye Group a zaměstnává 3 500 lidí ve své továrně Scunthorpe.
Budoucnost společnosti byla zpochybněna poté, co se vláda a společnost nedokázaly dohodnout na dohodě o financování přechodu na ekologičtější výrobu oceli.
Jingye uvedl, že elektrárna Scunthorpe ztrácí 700 000 liber (806 120 eur) denně v důsledku náročných tržních podmínek a zvýšených nákladů na životní prostředí.
Poté, co se čínská společnost nedávno rozhodla zrušit objednávky na železné pelety používané ve vysokých pecích, objevily se obavy, že se Spojené království stane jedinou zemí ve skupině sedmi průmyslových zemí (G7), která nebude schopna vyrábět vlastní ocel.
Dopady by byly obrovské pro průmyslová odvětví, jako je stavebnictví, obrana a železnice, a učinily by zemi závislou na zahraničních zdrojích, což je zranitelnost, které se zákonodárci ze všech politických stran zalekli.
Elektrické obloukové pece s nižšími emisemi uhlíku, které vyrábějí novou ocel ze šrotu, se již staví v závodě Port Talbot společnosti Tata Steel, a to na základě vládního podpůrného balíku v hodnotě 500 milionů liber (576 milionů eur).
Dvě vysoké pece v Port Talbot byly uzavřeny v loňském roce a nová elektrická pec začne vyrábět ocel až koncem roku 2027 nebo začátkem roku 2028.
Jaký dopad měla cla Donalda Trumpa?
Společnost British Steel se v posledních letech potýkala s nadměrně zásobeným globálním trhem s nárůstem nákladů na energie.
Další ránu zasadila americká cla uvalená Donaldem Trumpem ve výši 25 % na veškerý dovoz oceli, která vstoupila v platnost v březnu.
USA dostávají asi 5 % britského vývozu oceli, což má hodnotu 400 milionů liber ročně, podle průmyslového orgánu UK Steel.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse