Zelenskyj požádal západní spojence o vyslání vojáků na Ukrajinu

10. 1. 2025

čas čtení 3 minuty
Rozmístění zahraničního kontingentu na Ukrajině bude "jedním z nejlepších nástrojů", jak donutit Rusko k míru, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj během 25. zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu na základně Ramstein v Německu.

"Buďme praktičtější, aby to bylo možné. A slyšeli jsme signály z Velké Británie, které to podporovaly. Musíme být odvážní a musíme nabídnout opravdu silné nástroje," řekl na adresu spojenců.

Zelenskyj připomněl návrh Francie na rozmístění partnerských vojsk na Ukrajině a zdůraznil, že toto opatření by přiblížilo mír. Dříve, v listopadu 2024, francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrault během návštěvy Londýna vyzval spojence, aby "nestanovovali červené čáry" při podpoře Ukrajiny, a nevyloučil možnost vyslání francouzských jednotek. Francouzský prezident Emmanuel Macron poprvé vyslovil myšlenku rozmístění západních jednotek na Ukrajině již v únoru loňského roku.

"Všichni chápeme: ode dneška zůstávají Putinovy cíle nezměněny a chce úplně zničit Ukrajinu a zlomit nás všechny i vás," obrátil se Zelenskyj na adresu spojenců. Cílem Ukrajiny je proto najít co nejvíce nástrojů, jak vyvinout tlak na Kreml a donutit ho k míru, dodal prezident.

Zelenskyj také apeloval na spojence, aby se připojili k investicím do dronů ukrajinské výroby, a poznamenal, že Ukrajinci získali nejvýznamnější zkušenosti s používáním dronů v Evropě. "A máme také největší výrobní kapacitu dronů v Evropě. Proto prosím investujte více do těchto silných stránek Ukrajiny, protože po válce se stanou i vašimi silnými stránkami," řekl ukrajinský lídr.

Vyzval také účastníky setkání, aby zvýšili dodávky systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu. "Opravdu potřebujeme, potřebujeme systémy protivzdušné obrany. Už jste nám je dali, moc vám děkujeme a potřebujeme jich hodně," řekl Zelenskyj a připomněl jednání se Spojenými státy o licencování výroby takových systémů na Ukrajině, které by se mohly stát "součástí našich bezpečnostních záruk".

V prosinci zdroje The Wall Street Journal uvedly, že nově zvolený americký prezident Donald Trump na setkání se Zelenským a Macronem schválil myšlenku rozmístění evropských jednotek na území Ukrajiny, aby sledovaly dodržování případného příměří. Trump zdůraznil, že americká armáda se této mise nezúčastní, protože podle jeho názoru by hlavní role v podpoře a ochraně Ukrajiny měla patřit Evropě.

Později vyšlo najevo, že evropské státy jednají konkrétně o vyslání vojenského kontingentu na Ukrajinu v případě ukončení nebo zmrazení války s Ruskem Podle zdrojů agentury Reuters by minimální počet takové mise mohl dosáhnout 40 tisíc vojáků a jejím základem budou kontingenty pěti až osmi zemí, včetně Německa, Velké Británie, Francie, Itálie a Polska. Evropské bezpečnostní služby se přitom domnívají, že že k ochraně Ukrajiny před opakováním ruské agrese bude zapotřebí 100 tisíc vojáků.

Zdroj v ruštině: ZDE

1
Vytisknout
1730

Diskuse

Obsah vydání | 14. 1. 2025