Ukrajina požádala o povolení zasáhnout velitelská centra a soustředění ruských jednotek americkými zbraněmi
16. 9. 2024
Původně Kyjev požádal o povolení použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na ruská letiště, ale Pentagon vysvětlil, že 90 % letadel, která Ruská federace používá k bombardování ukrajinského území, se nachází více než 300 kilometrů od hranic – mimo dosah těchto raket.
Kromě ATACMS ukrajinská armáda počítá také s použitím britských střel Storm Shadow a jejich francouzského protějšku SCALP-EG. Pokud britské úřady vyžadují koordinaci se Spojenými státy pro použití takových raket, pak Francie takové povolení nepotřebuje, řekl francouzský diplomat v rozhovoru pro Reuters.
27. srpna Politico uvedlo, že Kyjev je připraven poskytnout Spojeným státům seznam cílů v Rusku, které by mohly být napadeny americkými zbraněmi dlouhého doletu. Podle zdrojů publikace ukrajinské úřady opakovaně žádaly Bidenovu administrativu, aby zrušila omezení na použití těchto raket k posílení útočných operací v Rusku, ale Washington se obává, že takové akce by mohly vést k ještě větší eskalaci konfliktu.
Podle Institutu pro studium války (ISW), pokud budou zrušena omezení na používání ATACMS, budou ohroženy Rostovská, Voroněžská, Bělgorodská, Kurská, Brjanská, Orlická, Lipecká, Tambovská a Kalužská oblast. Celkem se v Rusku může stát terčem útoku 245 vojenských objektů, z nichž pouze 16 (6,5 %) jsou letecké základny, zbytek jsou základny ruských brigád, velitelství, velitelská stanoviště a vojenské továrny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně vyzval západní země, zejména Spojené státy, aby umožnily údery na ruské území s odvoláním na vojenskou nutnost. Navzdory skutečnosti, že západní spojenci již dlouho zavádějí zákaz používání dodávaných zbraní k útokům na cíle v Rusku, koncem jara, na pozadí aktivace ruské armády v Charkovské oblasti, Spojené státy, Velká Británie a Francie tato omezení zmírnily. Bylo povoleno útočit na cíle v blízkosti hranic, ale klíčová ruská letiště používaná k útokům na ukrajinská města zůstala mimo zasaženou oblast, což byl důvod pro další žádosti Kyjeva o povolení úderů hluboko na ruské území.
Americký prezident Joe Biden se 13. září ve Washingtonu setkal s britským premiérem Keirem Starmerem. Jedním z klíčových témat jednání bylo možné zrušení omezení na používání západních zbraní dlouhého doletu pro ukrajinské údery na ruské území. Po jednáních v Bílém domě však žádné takové rozhodnutí oznámeno nebylo.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse