Je šokující, že česká vláda podporuje tyto zločince

19. 9. 2024

čas čtení 4 minuty
Izraelská válka s nastraženými systémy: nezákonná a nepřijatelná

Benjamin Netanyahu se dokáže udržet u moci jen potud, pokud je Izrael ve válce. Region za to platí vysokou cenu, míní redakční komentář listu Guardian

Za druhé světové války partyzánské jednotky rozhazovaly velké množství nastražených předmětů, které mohly být atraktivní pro civilisty. Cílem bylo způsobit rozsáhlou a nevybíravou smrt. Japonci vyrobili tabákovou dýmku s náloží odpalovanou pružinovým úderníkem. Italové vyrobili sluchátka na hlavu, která vybuchla, když byla zapojena do zásuvky. O více než půl století později vstoupila v platnost celosvětová smlouva, která „zakazuje za všech okolností používat nástražné výbušné systémy nebo jiná zařízení v podobě zdánlivě neškodných přenosných předmětů, které jsou speciálně navrženy a konstruovány tak, aby obsahovaly výbušný materiál“. Řekl někdo Izraeli a jeho jásajícím příznivcům, že, jak upozorňuje Brian Finucane z International Crisis Group, je signatářem tohoto protokolu?

V úterý v Libanonu a Sýrii téměř současně explodovaly pagery používané stovkami členů militantní skupiny Hizballáh, které zabily nejméně 12 lidí - včetně dvou dětí a čtyř nemocničních pracovníků - a zranily tisíce dalších. Tato situace je přímo analogická historickým praktikám, které současné globální smlouvy o zbraních výslovně zakazují. Podle amerických médií stál za útokem Izrael, který má motiv i prostředky k tomu, aby se zaměřil na své nepřátele podporované Íránem. Izraelští představitelé mají za sebou dlouhou historii provádění sofistikovaných operací na dálku, od kybernetických útoků, přes  útoky dronů až po dálkově ovládané zbraně k vraždění íránských vědců. Ve středu bylo oznámeno, že Izrael vyhodil do povětří tisíce obousměrných osobních vysílaček používaných členy Hizballáhu v Libanonu, přičemž devět lidí zabil a stovky zranil.

Útoky z tohoto týdne nebyly, jak tvrdili obhájci Izraele, „chirurgické“ ani „přesně cílená protiteroristická operace“. Izrael a Hizballáh jsou zapřisáhlí nepřátelé. V současném kole bojů byly kvůli raketovým a dělostřeleckým útokům šíitské militantní skupiny vyhnány z izraelsko-libanonské hranice desítky tisíc Izraelců.

Bomby v pagerech však byly zjevně určeny jednotlivým civilistům - diplomatům a politikům -, kteří se přímo neúčastnili bojů. Zdálo se, že tento plán vedl k tomu, co by právníci mohli nazvat „nadměrnou náhodnou civilní škodou“. Oba tyto argumenty byly vzneseny proti Rusku s cílem tvrdit, že se Moskva na Ukrajině dopouští válečných zločinů. Těžko říci, proč se stejná argumentace nepoužívá i na Izrael - kromě toho, že je to spojenec Západu.

Takové nepřiměřené útoky, které se zdají být nezákonné, jsou nejen bezprecedentní, ale mohou být také normalizovány. V takovém případě se otevírají dveře dalším státům, aby smrtícím způsobem testovaly válečné zákony. USA by měly zasáhnout a svého přítele zkrotit, ale Joe Biden nejeví žádné známky toho, že by chtěl zasáhnout a zastavit krveprolití. Cesta k míru vede přes Gazu, ale plán Joea  Bidena na příměří - a propuštění rukojmích - nenašel zalíbení ani u izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ani u Hamásu.

Nebezpečím je, že kroky Izraele povedou ke katastrofálnímu konfliktu, který by USA zatáhl do regionálního boje. Svět stojí na pokraji chaosu, protože setrvání Netanjahua u moci a jeho následná izolace od obvinění z korupce závisí do značné míry na tom, zda je jeho země ve válce. Nic z toho není možné bez spoluúčasti a pomoci USA. Možná teprve po svých prezidentských volbách budou moci USA říci, že cena za záchranu kůže pana Netanjahua by neměla být placena v ulicích Libanonu nebo Palestinci na okupovaných územích. Do té doby budou mezinárodní řád založený na pravidlech nadále podkopávat právě ty země, které tento systém vytvořily.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2191

Diskuse

Obsah vydání | 24. 9. 2024