Kreml oživuje indoktrinaci mládeže v sovětském stylu, zatímco se chystá na "věčnou válku" s Ukrajinou a Západem
16. 9. 2024
"Potřebujeme válečníky, střelce, stormtroopery – ty, kteří na první výzvu prezidenta spěchají do vojenských náborových úřadů, ne Verčnyj Lars," řekl ruský vládní úředník s odkazem na rusko-gruzínský hraniční přechod, kde desítky tisíc Rusů uprchly ze země během "částečné" mobilizace do války na podzim 2022.
"A není se za co stydět," řekl.
Úředník, stejně jako ostatní, hovořil pod podmínkou anonymity kvůli obavám o osobní bezpečnost.
"Naše vlast je v nebezpečí, ohrožována Západem a Spojenými státy. Už nepotřebujeme hipstery, rappery ani milovníky západní kultury – pocházejí z nich pouze příznivci Navalného," řekl.
Získání srdcí a myslí mladých lidí je jednou z hlavních priorit domácí politiky Kremlu od roku 2000, kdy se Putin poprvé stal prezidentem. Putinovo rané prezidentství bylo svědkem vytvoření státem financovaných mládežnických hnutí, která prosazovali kremelští ideologové, jako byli přiznaný milovník západní kultury Vladislav Surkov a Vjačeslav Volodin.
Navzdory těmto snahám masové opoziční protesty v letech 2011-2012, po nichž následovala široká podpora mladých lidí Putinova nepřítele Alexeje Navalného až do jeho smrti letos v únoru, prokázaly, že se režimu nepodařilo získat na svou stranu mladou generaci.
Totální invaze na Ukrajinu před dvěma a půl lety však obnovila zaměření vlády na indoktrinaci mládeže.
Ve čtvrtek byl ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, předložen návrh zákona s názvem "O systematizaci sféry politiky mládeže ". Zákon se snaží vštípit "mladým lidem ochotu plnit svou ústavní povinnost bránit vlast".
V květnu 2022, pouhé tři měsíce po začátku války, zahájil Putin "Hnutí prvenství" po vzoru sovětských pionýrů. Školy na podzim roku 2022 obnovily týdenní ceremoniály vztyčování vlajek a zpěv hymny, což evokuje rituály sovětské éry.
Podle zdroje blízkého Kremlu prezidentská administrativa oprašuje staré sovětské praktiky a pečlivě je studuje, zejména ty ze stalinské éry a po ní.
"Nemá smysl znovu vynalézat kolo, když máme před sebou příklad konce 30. let a let Velké vlastenecké války. Bereme postupy našich otců a dědů a připravujeme mladší generaci," řekl zdroj.
Kreml nyní transformuje Rosmoloďož, Federální agenturu pro záležitosti mládeže, v obrovský nový ideologický orgán, jehož úkolem je systematizovat a sjednocovat všechny ideologické vzdělávací iniciativy mládeže, od mateřských škol až po vysokoškolské vzdělávání.
Podle zpráv ruských médií získá agentura v příštím roce významnou finanční podporu spolu s novým vedením.
Ačkoliv moderní ruská ústava zakazuje zavedení státní ideologie, Rosmoloďož bude účinně fungovat jako prodloužená ruka státní propagandy.
Putin sice dosud odolával výzvám svých spolupracovníků, aby formálně zavedl státní ideologii do ústavy, ale opakovaně vyhlašoval "vlastenectví" za jedinou přijatelnou ideologii pro moderní Rusko.
"Na frontě se objevuje nová ruská ideologie," řekl v prosinci 2023 Valerij Fadějev, Putinem jmenovaný šéf prezidentské rady pro lidská práva .
"Je tu zřejmý problém: Všichni ti, kteří říkali 'můžeme zopakovat [naše vítězství ve druhé světové válce]', kteří přísahali lásku vlasti v době míru, nyní někam zmizeli. To znamená, že 'vlastenectví' se ukázalo být nějakým způsobem nefunkční a falešné," říká exilový politický analytik Abbas Galljamov, bývalý autor Putinových projevů.
"Úřady si daly za úkol napravit tuto situaci, proměnit 'vlastenectví' z abstrakce v něco materiálnějšího – přeměnit na konkrétní jednotky kanónenfutru. Úřady v podstatě zavádějí 'vlastenecké KPI' (Key Performance Indicators)," řekl.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse