Rusko opět vyhrožuje Evropě jadernou válkou poté, co EU odmítla udělat ústupky ohledně Ukrajiny

25. 4. 2025

čas čtení 2 minuty
Jaderné hrozby vůči Evropě se vrátily do rétorického arzenálu ruských představitelů poté, co se lídři EU rozhodli zaujmout tvrdý postoj vůči Ukrajině, odmítnout zrušit sankce proti Ruské federaci před ukončením války a uznat anexi Krymu.

Moskva si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně v případě agrese západních zemí, řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro TASS tajemník Rady bezpečnosti (SB) Ruské federace Sergej Šojgu.

Připomněl, že po změně jaderné doktríny může být jaderný úder proveden i v případě nejaderného útoku na Rusko.

Rusko "pozorně sleduje vojenské přípravy evropských zemí", které zahájily "neskrývanou kampaň k přípravě na vojenský konflikt s Ruskou federací," řekl Šojgu.

Podle tajemníka Rady bezpečnosti může rozmístění evropských mírových sil na Ukrajině vést k přímému střetu se zeměmi NATO. "Bylo by správnější nazývat takový kontingent intervencionisty nebo okupanty," řekl Šojgu a dodal, že realizace tohoto scénáře "by mohla vést ke 3. světové válce".

Šojguovy jaderné hrozby přišly den poté, co ztroskotaly rozhovory o Ukrajině v Londýně, kde měla Trumpova administrativa diskutovat o mírovém plánu, který zahrnoval uznání anexe Krymu a částečné zrušení sankcí.

Jak západní diplomaté řekli FT, Evropská unie považuje uznání Krymu za ruské za jednu z "červených čar" v rámci možné "dohody" s Kremlem, i když se obávají, že neshody s Trumpem se nakonec změní v silný rozkol v NATO.

Kromě toho Brusel odmítá zrušit finanční sankce proti Rusku a znovu připojit ruské banky k systému SWIFT, který se nachází v Belgii a funguje v evropské jurisdikci. Kreml trval na uvolnění finančních omezení jako součásti možného příměří v Černém moři, jehož podmínkou byl návrat Rosselchozbank do SWIFTu.

Sankce zůstávají důležitou pákou vlivu na Rusko a jakékoliv rozhodnutí o nich musí být učiněno "pečlivě a vyváženě", řekl David O'Sullivan, hlavní představitel EU pro sankční politiku, na začátku dubna.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1435

Diskuse

Obsah vydání | 28. 4. 2025