
Jak vlády blokují pokrok v Sýrii
19. 2. 2025
Pád bývalé vlády v Sýrii byl jednou z nejslibnějších událostí minulého roku, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch, ve svém každodenním přehledu.
Když byla v prosinci od moci odstavena strašlivě zneužívaná vláda Bašára Asada, otevřela se příležitost k novému směřování. Nabízela se možnost dočkat se spravedlnosti za zločiny z minulosti, naděje, že budou dodržována lidská práva, a šance na obnovu země.
Některé vlády se však chovají téměř tak, jako by se to nikdy nestalo. Ponechávají v platnosti sankce z Asadovy éry, ačkoli tato vláda již neexistuje. A dokonce ani neposkytují prozatímní syrské vládě žádný jasný plán kroků, které by mohla podniknout, aby byly zrušeny.
V době, kdy válka v Sýrii zuřila více než 13 let a kdy narůstalo děsivé týrání, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti ze strany Asadovy vlády, Spojené státy, Evropská unie, Spojené království a další země uvalily na syrskou vládu rozsáhlé sankce.
Patřila mezi ně i opatření, která dávala smysl, jako je cílené zmrazení majetku a zákaz cestování klíčových vládních představitelů. Byly zde také některé kroky, které měly dopad na ekonomickou situaci syrského obyvatelstva v širším měřítku, jako omezení obchodu, finančních transakcí a klíčových průmyslových odvětví.
Nyní je Asad pryč, ale většina těchto sankcí zůstává v platnosti, včetně těch, které mají dopad na veřejnost.
Řekněme si to jasně: nejde jen o trapné selhání těchto vlád, které nedokázaly dohnat realitu na místě. Tyto sankce nyní brání pokroku Sýrie a ubližují milionům lidí.
Konflikt a vysídlení zanechaly velkou část syrské infrastruktury v troskách. Celá města jsou neobyvatelná. Školy, nemocnice, silnice, vodohospodářská zařízení a elektrické sítě jsou poškozeny nebo zničeny. Veřejné služby téměř nefungují. Ekonomika se již několik let nachází v útlumu.
Více než 90 % Syřanů žije pod hranicí chudoby. Nejméně13 milionů lidí - více než polovina obyvatel - nemá přístup ke kvalitním potravinám nebo si je nemůže dovolit. Nejméně 16,5 milionu Syřanů potřebuje kuspokojení svých základních potřeb nějakou formu humanitární pomoci.
Pokračující sankce prohlubují utrpení Syřanů tím, že značně ztěžují obnovu základních služeb a brání úsilí o obnovu.
Vlády by měly zrušit všechny sankce, které mají negativní dopad na socioekonomická práva Syřanů. V případě ostatních sankcí by měly prozatímním orgánům jasně sdělit, jaké kroky mohou podniknout, aby byly zrušeny.
Ostatní státy by měly obnovit přístup Sýrie ke globálním finančním systémům a ukončit omezení obchodu se základním zbožím. Měly by se také zabývat energetickými sankcemi, aby zajistily lidem přístup k palivu a elektřině.
Od pádu Asadovy vlády provedly některé vlády určité omezené úpravy své sankční politiky. To však zdaleka nestačí.
Škody způsobené třinácti lety války a desetiletími autoritářské vlády a násilí jsou obrovské. Nyní se naskýtá příležitost ke změně.
Při obnově své země by obyvatelé Sýrie měli mít možnost očekávat od světa více než jen překážky.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse