Sucho snížilo hladinu Amazonky v Kolumbii až o 90 %

30. 9. 2024

čas čtení 2 minuty
Hladina řeky Amazonky v Kolumbii klesla až o 90 %, uvedla ve čtvrtek vládní agentura, protože Jižní Amerika čelí vážnému a rozsáhlému suchu.

Řeka – největší na světě co do objemu vody, která protéká také částmi Brazílie, Peru, Bolívie, Ekvádoru, Venezuely, Guyany, Francouzské Guyany a Surinamu – byla těžce zasažena suchem, které způsobilo rozšíření lesních požárů po celém kontinentu.

"Hladina vody se za poslední tři měsíce snížila o 80 až 90 % kvůli suchu způsobenému změnou klimatu," uvedla v prohlášení kolumbijská Národní jednotka pro řízení rizik katastrof (UNGRD).

Nedostatek vody má dopad zejména na domorodé komunity, které jsou na řece závislé jako na potravinách a dopravě, dodala.

Agentura AFP v posledních dnech pozorovala lodě uvízlé kolem Leticie, hlavního města jižního státu Amazonas, s rozsáhlými plochami země vystavenými nízké hladině vody.

Město, které se nachází poblíž hranic s Brazílií a Peru, je kritickým obchodním místem podél řeky Amazonky.

Jeho obyvatelé říkají, že jde o nejhorší sucho za nejméně půl století.

Evropská služba pro monitorování atmosféry GMES/Copernicus tento týden uvedla, že aktivita lesních požárů v Jižní Americe byla letos "výrazně nadprůměrná", zejména v oblasti Amazonie a mokřadů Pantanal.

Požáry hoří v Kolumbii, Peru, Ekvádoru, Brazílii a Bolívii.

Ekvádor, který je závislý na vodní energii, čelí vážnému nedostatku energie v důsledku nejhoršího sucha za posledních šest desetiletí a zavedl postupné vypínání proudu a vyhlásil červený poplach ve 20 ze svých 24 provincií.

V Brazílii zahalila hustá oblaka kouře velká města jako Brasília, Rio de Janeiro a Sao Paulo, přičemž výpary se občas vznášely přes hranice do Argentiny a Uruguaye.

Kolumbijské hlavní město Bogotá už měsíce přiděluje komunální vodu.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
1302

Diskuse

Obsah vydání | 1. 10. 2024