8. 12. 2017
Vlna výhrůžek smrtí proti Zdechovskému dosáhla vrcholu v červenci letošního roku, kdy Tomio Okamura nepravdivě tvrdil v České televizi, že Zdechovský hlasoval pro sankce vůči ČR za to, než nesplnila uprchlické kvóty Bruselu. Výhrůžky smrtí pocházely podle Zdechovského především od mužů, kteří si říkají "vlastenci", stoupenců SPD a extremistů. Dva muži, kteří přímo vyhrožovali smrtí Zdechovského rodině, jsou policii známí jako náslní kriminálníci a jeden z nich byl ve vězení za vraždu.
Za celý rok 2016 řešil Facebook jen 61 oprávněných stížností z České republiky týkající se trestních případů. V Belgii za totéž období řešil 399 oprávněných stížností.
Policie v ČR se neobrací na Facebook se žádostmi o informace o pachatelích, považuje proces získávání informací od Facebooku za příliš byrokratický.
Eurokomisařka Věra Jourová se rozhodla namísto toho, aby složitě informovala Facebook o množství výhrůžek smrtí, zlikvidovat svůj Facebookový profil. Zdechovský si nemyslí, že je to řešení: "Politik by měl být v kontaktu s lidmi."
Facebook, Google a Twitter přijaly v květnu 2016 regulační kodex Evropské unie, podle něhož mají odstraňovat hate speech do 24 hodin. Avšak Jourová poukazuje na to, že hate speech není v některých zemích odstraňována efektivně. Evropská unie podle ní nyní zjišťuje, zda je zapotřebí dalších opatření, aby internetové firmy odstraňoval hate speech efektivně.
Zdroj v angličtině
ZDE
Diskuse