Český parlament bude jednat o uznání "ruského" Krymu

8. 12. 2017

Dvě české parlamentní strany vystupují za uznání Krymu jako součásti Ruska. Tiskové oddělení KSČM sdělilo listu Izvěstija, že včlenění poloostrova do Ruské federace je "hotová věc" a proběhlo v souladu s mezinárodním právem. Stejnou pozici zastává strana Svoboda a přímá demokracie (SPD), jejíž zástupci iniciují přezkoumání tématu parlamentem. Na zasedání do Prahy pozvali krymskou delegaci. Vládní hnutí ANO sdělilo, že v zemi se stále častěji ozývají hlasy o oprávněnosti přičlenění poloostrova k Rusku.

Člen výboru pro zahraniční vztahy Jaroslav Holík (SPD) ruskému listu sdělil, že jeho strana má v úmyslu iniciovat přezkoumání otázky legitimity přičlenění Krymu k Rusku.

Podporu může SPD očekávat v prvé řadě od komunistické strany. Tiskové oddělení tvrdí, že krymské události byly vyprovokovány státním převratem po majdanu, když se na Ukrajině moci chopili nacionalisté, a jsou výsledkem "vměšování USA", která "financovaly převrat".

Lídr ANO Andrej Babiš nejednou hovořil o zbytečnosti protiruských sankcí, které Ukrajině Krym nevrátily a nevyřešily problém Donbasu. Český prezident Miloš Zeman vyzval Kyjev, aby stáhl požadavek na vrácení poloostrova a označil to za "hotovou věc".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
7657

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2017