Zaveďte si univerzitní školné, zničíte si vysoké školy

16. 2. 2025 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty
Psal jsem o tom tady v poslední době několikrát: Británie od dob Tonyho Blaira zavedla idiotský nápad zavést univerzitní školné a víceméně přestat financovat univerzity ze státních zdrojů, vzpomínám, jak spisovatel Ivan Klíma, když jsem mu to řekl, byl tím naprosto šokován a okamžitě to označil za fašismus. Univerzity jsou totiž jednou ze zásadních páteří každé civilizované společnosti.

Nejprve bylo britské univerzitní školné relativně mírné, kolem tisíce liber (30 000 Kč) ročně, jenže samozřejmě se posléze horentně zvyšovalo. Dnes dosahuje pregraduální britské univerzitní školné pro domácí anglické studenty (situace ve Skotsku je jiná, tam pregraduální domácí skotští studenti neplatí nic, před brexitem to platilo i pro studenty z Evropské unie, včetně Čechů a Slováků, proto jich tu byly mraky) 9535 liber (286 000 Kč)  ročně, pro zahraniční neuvěřitelných 25 000 liber (750 000 Kč) ročně.Většinou jsou to nyní studenti z chudých zemí třetího světa, jimž to školné platí domácí vládní stipendium, takže bohatá Británie vykořisťuje chudé země třetího světa a nutí je financovat své vlastní univerzity.

Poté, co britská konzervativní vláda zavedla zákaz pro zahraniční studenty přivézt si do Británie své rodinné příslušníky (to potřebují dělat hlavně doktorandi) příliv zahraničních studentů samozřejmě poklesl, kdo by jezdil studovat do země, která vás nenávidí. A anglické univerzity krachují:


Pokles počtu zahraničních studentů ohrožuje anglické univerzity i přes zvýšení školného

Vyšší náklady na školné již byly „zlikvidovány“ zvýšením vládních daní, tvrdí kritici


Pokles počtu zahraničních studentů žádajících o víza může prodloužit existenční hrozbu, které čelí některé anglické univerzity, tvrdí zdroje z oblasti vysokoškolského vzdělávání, a to na pozadí varování, že zvýšení školného již bylo „zlikvidováno“ vládním zvýšením daní.

Navzdory rozhodnutí ministrů zvýšit v letošním roce poplatky pro britské studenty na 9535 liber,  uvedli představitelé celého vysokoškolského sektoru, že finanční situace zůstává zoufalá a že se všeobecně uvažuje o dalším uzavírání kurzů a propouštění univerzitních profesorů. (Pozn JČ: Útoky na britské uiniverzity a vyhazování profesorů je tam tradicí už od vlády Margaret Thatcherové.)

Vládní zvýšení příspěvků zaměstnavatelů na národní pojištění ve skutečnosti vedlo k tomu, že mnoho institucí je na tom celkově hůře.

Obavy podtrhly oficiální údaje, podle nichž bylo v roce do konce ledna podáno o 13 % méně žádostí o studijní víza než o rok dříve, což bylo způsobeno omezením počtu studentů, kteří si s sebou berou závislé osoby. Univerzity využívají lukrativní příjmy od zahraničních studentů k dotování kurzů pro domácí studenty i výzkumu.

Rektoři se nyní chystají požadovat ukončení dalších pravidel a rétoriky poškozující jejich zahraniční studenty. Hrozí, že se tato otázka stane ohniskem sporu mezi ministerstvem školství a ministerstvem vnitra.

Tato zpráva přichází v souvislosti s novým průzkumem, který naznačuje, že veřejnost není proti příchodu zahraničních studentů. Většina lidí - 61 % - by si naopak přála, aby současná úroveň migrace zahraničních studentů zůstala stejná nebo se zvýšila.

Zpráva však odhalila obavy z tlaku na bydlení. „Vzhledem k tomu, že se debata o imigraci stává stále spornější a polarizovanější, neměly by univerzity a ti, kteří tento sektor zastupují, považovat tuto podporu za samozřejmost,“ uvedla Heather Rolfeová, ředitelka výzkumu British Future, která studii vedla. (Pozn. JČ: Problémy s ubytováním jsou otřesné. Např. v Edinburku platí student za ubytování v jediném pokoji 700 liber - 21 000 Kč - měsíčně).

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2260

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025