Ukrajina nabídla Evropě uran a titan pro průmysl a vojenskoprůmyslový komplex

17. 2. 2025

čas čtení 2 minuty
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal uvedl, že evropské země a Ukrajina mohou společně rozvíjet nerostné suroviny nacházející se na území země ve prospěch evropského průmyslu a obranné výroby.

Ukrajina podle něj patří mezi deset zemí světa s prokázanými zásobami titanové rudy. V současné době se přitom v zemi rozvíjí pouze 10 % těchto prozkoumaných ložisek. "Mohli bychom na evropském trhu nahradit ruský titan, což by přispělo k rozvoji jak civilního průmyslu EU, tak pokročilých vojenských technologií. Nemluvě o tom, že na rozdíl od partnerství s Ruskem, které je založeno na vydírání a podvodech, se na nás dá spolehnout," řekl Šmyhal.

Poznamenal, že v útrobách Ukrajiny se nachází 22 z 30 druhů nerostných zdrojů, které jsou pro Evropskou unii považovány za kriticky důležité. Zejména je země na prvním místě v Evropě, pokud jde o ložiska uranové rudy, a má schopnost uspokojit své vlastní energetické potřeby, stejně jako ji dodávat do evropských zemí, "zejména s ohledem na rostoucí poptávku po jaderné energii v Evropě".

Kromě toho má Ukrajina největší zásoby lithia v Evropě a jeho využití ve světě jen roste, zdůraznil ukrajinský premiér. "Pokud bylo v roce 2021 spotřebováno 460 tisíc tun uhličitanu lithného, pak se předpokládá, že do roku 2030 dosáhne celosvětová poptávka 6 milionů tun. Jsme připraveni v této oblasti vytvářet společné podniky, které by EU nepochybně přinesly strategickou výhodu," uvedl Šmyhal.

Forbes již dříve odhadl, že v roce 2023 dosáhla celková hodnota ukrajinských nerostných zdrojů přibližně 15 bilionů dolarů. Přibližně 70 % všech polí se přitom nachází v částečně okupované a ostřelované Luhanské, Doněcké a Dněpropetrovské oblasti. Ukrajinské zásoby lithia byly odhadnuty na 500 tisíc tun. Tento kov je kriticky důležitou součástí pro výrobu elektroniky i vojenského vybavení, včetně dronů, stíhaček a raketových systémů.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
1261

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025