Channel 4 News: Čína už vyvíjela v Mnichově obrovskou aktivitu

16. 2. 2025

čas čtení 5 minut
Moderátorka, Channel 4 News, neděle 16. prosince 2025:   Vždycky budeme mít Paříž. [To je citát ze závěrečné scény slavného filmu Casablanca, 1942.]  Keir Starmer míří do francouzské metropole na mimořádný summit, aby se pokusil zachránit Ukrajinu a starý světový řád. Dobrý večer. Bez nadsázky lze říci, že dvojice summitů tento týden může rozhodnout o samotné budoucnosti světa. Evropští lídři, včetně Keira Starmera, se chystají na zítřejší setkání v Paříži, aby s nejvyšší naléhavostí projednali bezpečnost kontinentu poté, co Trumpova Amerika odstoupila od své historické poválečné role. Souběžně se američtí představitelé setkají se svými ruskými protějšky v Saúdské Arábii, zřejmě ve spěchu, aby zajistili mírovou dohodu. Za současného stavu věcí hrozí, že o osudu Ukrajiny a s ní i Evropy bude rozhodnuto v jejich nepřítomnosti, což může mít následky po celé generace.

Členové týmu Donalda Trumpa dnes večer odcestují do Saúdské Arábie, aby zahájili jednání s Ruskem o možné dohodě o Ukrajině, ale prezident Zelenskyj prohlásil, že nepřijme dohodu vnucenou Ukrajině bez účasti své země na jednáních. Evropští lídři se zítra sejdou na mimořádném summitu, aby projednali krizi, kterou vyvolaly rozhovory Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem a deklarovaný záměr Ameriky odstoupit od své role, která podporuje bezpečnost Evropy. Ria Chaterjee přináší nejnovější informace.



Reportérka: Tito lidé se nebojí zimy, ale své vlastní vlády. Připomenout si Alexeje Navalného rok po jeho smrti znamená také vzdorovat varování ruských úřadů. A možná je to  i chvíle pro Velkou Británii a USA, zde jsou jejich velvyslanci, aby se smířili s tím, že další Navalnyj už možná nikdy nebude. Mise jednoho muže, který se postavil ruské autokracii, nyní leží na bedrech Evropy. Rusko bude dělat to, co Rusko dělá, napínat svaly a užívat si, rozhodně prozatím, diplomatického vedení.

Trump: Měli jsme skvělý hovor, který trval dlouho přes hodinu.

Reportérka: Minulý týden Trump vytočil Putinovo číslo. Jejich rozhovory položily základy pro setkání příští týden v Saúdské Arábii,. Američtí a ruští představitelé budou jednat o ukončení války. Právě tam však mají evropští lídři, dokonce i Zelenskyj, vstup zakázán. Kreml se však zajímá o to, zda země, s níž je ve válce, bude na jednání přítomna.

Dmitrij Peskov: „Je to silný signál, že se nyní pokusíme problém vyřešit dialogem a nyní budeme mluvit o míru, nikoli o válce.“

„Ne bez nás,“ říká Zelenskyj.

Zelenskyj: Proto nikdy nepřijmu žádné rozhodnutí mezi Spojenými státy a Ruskem o Ukrajině. Nikdy, a naši lidé nikdy, a naši dospělí a děti a všichni, nikdy. Je to válka na Ukrajině proti nám a jsou to naše lidské ztráty.“

Ačkoli dnes americký ministr zahraničí zřejmě nasadil diplomatičtější tón:

Rubio: „Nakonec to dospěje do bodu, kdy půjde o skutečné jednání, a tam ještě nejsme. Ale pokud by k tomu došlo, tam se bude muset zapojit Ukrajina, 'protože to oni byli napadeni, a Evropané se budou muset zapojit, protože mají sankce proti Putinovi a Rusku také. A a přispěli k tomu úsilí. Prostě ještě nejsme u toho jednání. Opravdu nejsme.“

Alexander Stubb, finský prezident: V tuto chvíli je třeba Ukrajinu znovu vyzbrojit a vyvinout maximální tlak na Rusko.

Reportérka: Ukončení mnichovské konference bylo nakonec k tématu po pátečním ohromujícím úvodním slovu amerického viceprezidenta. A pro mnoho šéfů evropských vlád pak rovnou do Paříže na mimořádný summit pořádaný prezidentem Macronem. Jak zajistit mírovou dohodu? Budou zvažovat narychlo zorganizovanou ukázku jednoty uprostřed měnícího se světového řádu.

* * *
Moderátorka: Dnes odpoledne jsem hovořila s bývalým litevským ministrem zahraničí Gabrieliusem Landsbergisem:

Zatímco se všichni soustřeďujeme na Rusko, bude Čína konečným vítězem, zatímco všichni ostatní nedávají pozor?

Landsbergis: Ano, je to tak. Myslím, že jedním ze vzkazů, které musíme vyslat do Washingtonu,  Čína měla v Mnichově tolik schůzek, některé z nich víte, že ministři čekali roky na to, aby se mohli setkat s čínským ministrem zahraničí, a včera se dočkali. To vám říká, že Čína teď vidí příležitost. To, co bych nazval Kissingerovým momentem. Víte, když Kissinger zasáhl do konfliktu mezi Sovětským svazem a Čínou, tím  v podstatě rozdělil komunistický blok. A Čína teď může vidět příležitost rozdělit západní transatlantickou unii přesně stejným způsobem, jako to udělaly před 50 lety Spojené státy,   ukázat přátelství, nabídnout investice a   uklidnit situaci. Podívejte se, záleží nám na mezinárodním právu,  na bezpečnostní stabilitě v Evropě, na celistvosti území, všechny ty věci, na kterých Evropanům záleží, a Čína patří k zemím, které už se k tomu obracejí. Což nás zase opravdu odděluje od našeho partnerství se Spojenými státy, což je velmi, velmi nebezpečné.

Moderátorka:  Co tedy říkáte lidem, kteří by mohli říct, no, tak to už je lepší Čína než Rusko?


Landsbergis:  Řekl bych, že je to od rozžhavené pánve k roztavenému jádru reaktoru.

1
Vytisknout
1439

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025