Trumpovým skutečným nepřítelem není Čína ani Rusko, ale liberální demokracie

17. 2. 2025

čas čtení 7 minut
Američané, kteří s jistým zoufalstvím hledají seriózní zdůvodnění zrady Ukrajiny, sáhli po útěše reálpolitiky, píše Nick Cohen.

Americkým supervelmocenským rivalem je Čína, říkají. Geopolitická realita diktuje, že Evropa se musí postarat sama o sebe, zatímco USA se obrátí čelem k východu.

Loajalisté MAGA opakují stranickou linii – nic menšího by člověk nečekal. Inteligentní američtí autoři, kteří v žádném případě nejsou členy Trumpova kultu osobnosti, však stále chtějí věřit, že americká radikální pravice hájí širší americký národní zájem, který přesahuje zlomyslné idiocie její kulturní války.

Cohen v článku pro Atlantic, časopis, o kterém si myslím, že je fér říci, že nenávidí každý atom Trumpovy bytosti, vzal vážně tvrzení administrativy, že se zaměřuje na zabezpečení svých vlastních hranic a čelí výzvě, kterou představuje "komunistická Čína".

Noah Smith, další novinář, který stojí za přečtení, dodal: "Amerika už nemá zdroje na to, aby bránila Evropu a Asii zároveň." Evropa má mnohem lepší zdroje než Rusko a musí se naučit bránit své vlastní hranice.

Jakkoli rozumně tato vysvětlení znějí, žalostně selhávají při zachycení nebezpečí, kterému čelíme.

Radikální pravice v USA se neangažuje ve velké geopolitické strategii. Vede ideologickou kampaň proti svému skutečnému nepříteli, kterým není Čína ani Rusko, ale liberalismus.

Americká kulturní válka se stala globální. Trumpova administrativa nenávidí liberály doma a liberální demokracie v zahraničí.

"Kulturní válka" je vskutku příliš mírný termín pro to, co USA způsobují Evropě. Spíše jde o novou studenou válku, která zahrnuje stažení vojenské podpory, povýšení Vladimira Putina z vyvrhele na partnera, propagandistické útoky a podvratnou činnost.

Británie a Německo měly s konfliktem ranou zkušenost, když Elon Musk, který, abychom nezapomněli, je členem americké administrativy, která má být naším spojencem, využil propagandistické zdroje své sítě Twitter (X) k vybudování krajně pravicových hnutí – včetně, v případě mé země, krajně pravicových hnutí, která se ve skutečnosti bouřila v ulicích a vyhrožovala upálením muslimů a žadatelů o azyl zaživa.

Lidé mluví o ruské sabotáži v Evropě. Šéf britské zpravodajské služby MI6 řekl, že Putin byl zapojen do "neuvěřitelně bezohledné kampaně". Jak se ale Putinovo chování liší od bezohledného podněcování Elona Muska?

Člověk by si skoro myslel, že jsou na stejné straně.

J.D. Vance, Trumpův náměstek, vynesl studenou válku proti liberální demokracii na světlo. Byl zcela otevřený.

"Hrozbou, které se nejvíce obávám ve vztahu k Evropě, není Rusko, není to Čína, není to žádný jiný vnější aktér," řekl Vance na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

"To, čeho se obávám, je hrozba zevnitř. Ústup Evropy od některých z jejích nejzákladnějších hodnot: hodnot sdílených se Spojenými státy americkými."

Poté, co Rusko napadlo evropskou zemi a povolalo na pomoc síly ze Severní Koreje, po všech těch blábolech kolem boje s Čínou, byla holá pravda taková, že to, co skutečně hýbe radikální pravicí, je nenávist k liberálnímu nepříteli uvnitř.

Nemělo by být příliš těžké vidět důležitost ideologie. Po tom, čím jsme si prošli ve 20. století, budeme vážně předstírat, že to nemůže změnit svět?

Z pohledu americké pravice dává nenávist k liberální demokracii dokonalý smysl. Koneckonců, doma ji nenávidí. A na rozdíl od klišé, cestování nerozšiřuje obzory.

Liberálové vyhrožují regulací technologických oligopolů, jako je Twitter Elona Muska, který se stal největší zbraní pravice. Mají zákony proti korupci a rasismu, které mohou být použity proti Trumpovi a jeho evropským napodobitelům. Pořádají svobodné volby a nedovolují davům, aby vzaly útokem jejich parlamenty a kongresy a požadovaly, aby legitimní hlasování bylo odloženo stranou a dosazen krajně pravicový kandidát.

Evropané jsou pobouřeni, že Trumpova Amerika nebrání evropskou demokracii před nevyprovokovaným útokem autokratické mocnosti. Musíme pochopit, že americká pravice upřednostňuje Rusko právě proto, že Rusko je autokracie.

Mutatis mutandis je to právě proto, že Ukrajina je demokracií, že radikální pravice ve formě Vance, Tuckera Carlsona a samotného Trumpa rozvádí všechny druhy stupidních, lživých konspiračních teorií, aby očernila Ukrajinu a její lid.

Stejně jako Musk, i Vance posílil Alternativu pro Německo, krajní pravici a, což je v tomto kontextu klíčové, proputinovskou stranu.

Dále ukázal, že jeho nejnaléhavější obavou je první kolo hlasování v rumunských prezidentských volbách v roce 2024.

Jo, tu jsem si taky musel vyhledat. Stručná verze příběhu je, že loni rumunský nejvyšší soud zrušil první kolo, protože Rusko se snažilo zfalšovat volby ve prospěch Călina Georgesca, prokremelského kandidáta.

Vance nebyl pobouřen vměšováním ruské diktatury do záležitostí suverénní evropské demokracie. Proč by tomu tak bylo, když Rusko zasahuje jen na podporu Trumpa a dalších členů krajní pravice? Byla to skutečnost, že soudy zastavily Rusko, co ho rozzuřilo.

Mezitím evropští politici, kteří se stavěli proti krajně pravicovým stranám a odmítali uzavřít pakt s Alternativou pro Německo a dalšími putinovskými uskupeními, nečinili morální a politická rozhodnutí, pokračoval Vance. Zrazovali samotnou demokracii.

"Kandidujete ve strachu ze svých vlastních voličů a není nic, co by pro vás Amerika mohla udělat. A když na to přijde, není nic, co byste mohl udělat pro americký lid, který mě zvolil a zvolil prezidenta Trumpa."

Chci, abyste si znovu přečetli ty hanebné věty. Vance říkal, že pokud evropské vlády nepůjdou s krajně pravicovými hnutími, americká podpora zmizí.

To není dohoda, kterou bychom mohli přijmout.

Ti zahraničněpolitičtí analytici, kteří stále věří, že Trumpova zahraniční politika je celá o geopolitice, by měli čelit několika tvrdým faktům.

Pokud by to Trump myslel se soubojem s Čínou vážně, chtěl by Putina spíše ponížit, než aby se mu podbízel. Rusko je koneckonců na dobré cestě stát se čínským vazalským státem a porážka Moskvy by byla porážkou Pekingu.

Vážně někdo věří, že Amerika, která nebude bránit Ukrajinu, půjde do války na obranu Tchaj-wanu?

Pokud by byl ochoten bojovat, Trump by chtěl seřadit spojence pro nadcházející boj. Zbytečně by si neznepřátelil Kanadu tím, že by vyhrožoval její anexí, Dánsko tím, že by hrozil anexí Grónska, Británii a Německo tím, že by na jejich území budoval krajně pravicové síly, a celou Evropu tím, že by řekl, že se musíme bez stížností podřídit ruskému vměšování do našich voleb.

To nemůže pokračovat a budeme se muset osvobodit. Být spojencem Trumpovy Ameriky je jako být připoután k šílenci. Úkol to bude chmurný. Evropa nemůže zavést drastickou změnu ve vojenské rovnováze sil přes noc a uprostřed války.

Ale čím dříve se začneme distancovat, tím lépe. Rozchod s USA bude pekelně těžký, ale je to lepší než zůstat ve vztahu s násilníkem.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2860

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025