Netanjahuova touha zaútočit na Írán matkou všech bomb

17. 2. 2025

čas čtení 5 minut

Povzbuzený Netanjahuův kabinet je opět na válečné stezce. Mobilizuje se k útoku na Írán a lobbuje u prezidenta Trumpa za plán, který by pravděpodobně nasadil „matku všech bomb“

Od svého nástupu k moci na konci 90. let pracuje izraelský premiér Benjamin Netanjahua na válce s Íránem, pravděpodobně s cílem zničit teheránská jaderná zařízení, ale také zajistit Izraeli mocenskou převahu v regionu.

Nyní chce povzbuzený Netanjahu dokončit svou práci, zdecimovat rodící se íránské jaderné kapacity, podkopat režim v Teheránu a svrhnout jeho vládce, píše Dan Steinbock na webu Informed Comment. 

Izraelsko-íránské scénáře

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu projednal s Trumpem několik možných aspektů americké podpory. Podle izraelských pozorovatelů nyní existují čtyři reálné scénáře izraelského útoku proti íránským jaderným zařízením, a to z pohledu americko-izraelských vztahů. Pojďme si je vyjmenovat. 

Ve scénáři spolupráce by USA a Izrael spolupracovaly na útoku proti íránským jaderným zařízením, po němž by následovalo Trumpovo ultimátum, že Írán musí zcela zrušit svůj civilní program obohacování uranu. 

Ve scénáři střetu, by Trumpova administrativa stavěla na diplomacii a uzavřela jadernou dohodu. Izrael by však zaútočil na vlastní pěst, čímž by podkopal Trumpovo úsilí a způsobil by bilaterální rozkol mezi oběma zeměmi.

V investičním scénáři by Saúdská Arábie nabídla USA stovky miliard dolarů na investice, aby se vyhnula destabilizaci v regionu, která by mohla ohrozit modernizační program Rijádu do roku 2030.

V sólovém scénáři by Izrael zaútočil na izraelská jaderná zařízení bez přímé spolupráce USA, ale s tichým souhlasem Bílého domu. Stalo by se tak po výhrůžkách a nátlakové diplomacii Trumpovy administrativy proti Íránu.

V konečném důsledku bude záležet především na prioritách USA. Ty však mohou být rozporuplné. Někteří členové Kongresu vyzývají k větší vojenské akci USA, včetně přímých útoků proti Íránu. Jiní opakují výzvy Bidenovy administrativy ke zdrženlivosti a deeskalaci.

Zde je ale problém: jakákoli eskalace s Íránem, ať už ze strany USA, Izraele nebo obou, by pravděpodobně vedla k regionalizaci devastace Gazy, což je výsledek, který není v souladu s Trumpovými ekonomickými a geopolitickými cíli na Blízkém východě.

Měsíc po ofenzivě Hamásu Netanjahuův šéf Mossadu David Barnea prohlásil, že Írán zesílil teror po celém světě.“ Dodal, že pokud bude Izraelcům nebo židům ublíženo, izraelská odpověď se obrátí do „nejvyšších pater“ Teheránu.

Využití 7. října proti Íránu 

V dubnu 2024 Izrael provedl bombový útok na íránské velvyslanectví v Damašku, při kterém zahynulo 16 lidí, včetně několika vysokých důstojníků Islámských revolučních gard (IRGC).

IRGC zahájily odvetný útok proti Izraeli a Izraelem okupovaným Golanským výšinám s postupnými vlnami bezpilotních letounů, řízených střel a balistických raket. Teherán dal veřejnosti plně na vědomí, že se chystá odpověď, a pečlivě ji koncipoval jako demonstraci síly, která by nevyvolala vlnu eskalace. V Izraeli způsobila minimální škody. Jak však Izrael později uznal, navzdory snahám USA, Spojeného království, Francie a Jordánska o sestřelení střel a raket pronikly některé íránské balistické střely izraelskou obranou a zasáhly leteckou základnu Nevatim v jižním Izraeli.

Íránský útok byl zaměřen na izraelské území jako varovný výstřel. Prokázal schopnost Teheránu čelit obrovské letecké převaze Izraele, ačkoli mu chybí vlastní moderní letectvo. Rovněž zdůraznil závislost Izraele na velkých západních mocnostech a nedostatečnost této ochrany.

Jak by tedy Izrael reagoval na konvenční „existenční krizi“ s Íránem?

Koncem roku 2023 byla tato hypotéza testována v rámci válečné hry na vysoké úrovni v USA. Je zajímavé, že zpočátku účastníci z USA předpokládali, že v této válečné hře na vysoké úrovni převládne zdrženlivost. Přesto je chladná logika simulace donutila k posloupnosti kroků, které rychle přešly  do jaderné fáze.

„Matka všech bomb“ do jaderných zařízení?

Až donedávna Izrael neměl k dispozici bomby typu „bunker buster“ ani kapacity pro trvalý letecký útok, který by zničil celý íránský jaderný program. Ale možná už tomu tak nyní není.

Nedávno německý deník „Bild“ odhalil, že americký vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff oznámil záměr Washingtonu dodat Izraeli jeden z nejsilnějších nejaderných zbraňových systémů, známý jako „Matka všech bomb“. Pentagon tuto zprávu údajně popírá.

Bomba GBU-43/B, která váží téměř 10 tun, dokáže zničit hluboké podzemní bunkry. Účinnost výbušniny je srovnatelná s účinností malých taktických jaderných zbraní.

Již v lednu americká vojenská rozvědka vyhodnotila, že pokud nedojde k dohodě, Izrael pravděpodobně v první polovině roku 2025 udeří na íránská jaderná zařízení, nejspíše na Fordow, íránské podzemní zařízení na obohacování uranu vzdálené 20 mil (32 km) od města Qom.

„Matka všech bomb“, 30 000librové (14tunové) monstrum, bylo poprvé vyzkoušeno v roce 2003 a poprvé použito v boji v roce 2017 v Afghánistánu Trumpovou vládou, a to i přes hrozivé vedlejší škody.

Je otázkou, zda by takové použití MOAB vyvolalo regionální válku nebo vyvolalo vlny nového teroru a povstání na Blízkém východě. Znamenalo by však potenciálně katastrofickou eskalaci v regionu a přetvořilo by geopolitickou krajinu na počátku. století.

 

Celý text angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
1300

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025