Co je fašismus a co je demokracie?

15. 2. 2025 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut
Timothy Snyder: Důvod, proč víme, že fašismus je možný, je, protože se to už jednou stalo a stalo se to v místech, která od nás nejsou tolik vzdálená, ani časově, ani místně. Je absolutně jasné, že někteří lidé, kteří se podílejí na dnešní politice, jsou lidé, kteří se poučili z dvacátých a třicátých let dvacátého století 

Jaké taktiky si myslíte, že si vypůjčili?  

Hlavní taktika, kterou si vypůjčili, je rétorická. Existuje nechvalně známá příručka o propagandě, která byla sepsána ve vězení v Mnichově v roce 1924 a ta doporučuje, že to, co byste měli dělat v politické propagandě je vždycky najít jednoduchá hesla a pořád je, znovu a znovu, opakovat, abyste rozdělili své posluchače na "my" a "oni". 

To je taktika, která nyní byla zjevně oživena na obou stranách Atlantiku. A ještě základnější je upozornění, že politika, to nemá být racionální diskuse směřující ke konstruktivní politické strategii, ale že politika je vlastně zásadním způsobem o přátelích a nepřátelích. 

Toto je základní fašistická myšlenka, která byla artikulována zřejmě nejslavněji nacistickým teoretikem Carlem Schmittem. A ta se zjevně vrátila jako základní taktika.


J.D. Vance, Trumpův tzv. viceprezident z jeho kohorty otevřeně fašistických politiků rozčeřil v pátek v Mnichově brutálně politické vody současnosti, když ve svém projevu neměl absolutně žádnou kritiku vůči vrahu a kriminálníku Putinovi a jeho zločineckému režimu, ale zato zaútočil na evropské demokracie a zasáhl těsně před volbami do německé politiky a bratřil se s šéfkou ultrapravicové strany AfD.

Jak na to třeba poukazuje i zde  v Britských listech  Boris Cvek, nicméně prý za úvahu stojí Vanceova kritika, že "nelze zakazovat určité názory a vylučovat kvůli nim voliče ze společnosti". Boris Cvek upozorňuje, že "bez voličů demokracie nepřežije"

Jak je to tedy? Máme poslouchat fašistu?

Rád bych v této situaci upozornil výše citovanou analýzu vynikajícího historika Timothyho Snydera, už z roku 2021 (situace se od té doby každým dnem, týdnem, hodinou, neustále zhoršuje!), že nynější populisté využívají fašistických materiálů z dvacátých a třicátých let z Německa, kdy se tam nacisté připravovali na převzetí moci.

Zásadním Snyderovým zjištěním, kromě toho, že si fašisti a nacisti od začátku osvojili důležitý princip, že veřejnost se nejlépe manipuluje jednoduchými, neustále opakovanými hesly (to dělá Okamura, že a česká média ho nejsou schopna s tím konfrontovat, takže mu ta propaganda prochází), je princip, že společnost je nutno rozdělit na "oni" a "my", na přátele a nepřátele. Demokracie musí být založena na konstruktivní racionální debatě vedoucí k rozumné, pro všechny přijatelné politické strategii. Označování protivníků za nepřátele na život a na smrt je známkou fašismu.

Podle tohoto by vypadalo, že Vance má pravdu, když kritizuje evropské země, že vylučují z politiky a z veřejného diskursu ty části politického spektra, které šíří lži a nenávist vůči určitým částem společnosti.

Jenže tady demagog Vance zjednodušuje. Jak na to poukazuje i Snyder, demokratická politika musí být založena na kritické, racionální diskusi, založené na faktech. Společnost se musí bránit proti nenávistným, lživým fašistickým projevům.  Ty totiž likvidují demokratickou politiku, jak jsme toho svědky nyní v každodenním přímém přenosu ze Spojených států.

Situace se od dvacátých a třicátých let dvacátého století v současnosti nesmírně zhoršila. Destabilizující a zřejmě ve svém důsledku pak totálně ničivé jsou pro demokracie sociální sítě, na nichž se  nyní nerušeně šíří lži a nenávist. Možná zoufalá snaha evropských demokracií nenávist umlčovat nikdy nebude fungovat, takže končíme.

Zároveň se však dostáváme do paradoxní, neřešitelné situace, na niž v souvislosti s Vanceovým projevem, poukázal Boris Cvek.  Jestliže totiž - zcela právem - vyloučíme z veřejného diskursu tu část společnosti, která šíří lži a nenávist, vznikne přesně ten problém, na který poukazuje Boris Cvek - demokracie nemůže fungovat bez voličů, které jsme vyloučili. Jenže my Okamurovy a Babišovy stoupence nepřesvědčíme, že věří lžím a nesmyslům.

Jsme tedy v neřešitelné situaci.

1
Vytisknout
3734

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025