Čtyřdenní pracovní týden za dveřmi

17. 2. 2025 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 3 minuty
 

Některé státy Evropy zvažují či už rovnou zkoušejí zkrátit lidem pracovní dobu a neubrat jim při tom na mzdě. Protože(!) doba pokročila, máme 21. století a žijeme v rozvinuté části světa. Toť pro některé tuzemské našince možná až nepochopitelná troufalost, že? Co si s tím počne česká oligarchická republika? Země, kde je důležitější jak se má kapitál, než jak se má plebs?

Dost textu je k tomu tady: Španělsko a tady: Portugalsko. Obecně převládá zkušenost, že zkrácení pracovní doby přináší zlepšení jak pro pracovníky (více volného času – relaxace, koncentrace, zdraví...) tak pro zaměstnavatele (zvýšení produktivity ve zbylém pracovním čase, omezení zbytečných činností – například zkrácení jednání...).

(Pozn. JČ: V Británii právě zavedlo čtyřdenní pracovní týden asi čtyři sta firem. Podle rozhovorů v britském rozhlase to nejprve půl roku zkoušeli a zjistili, že zaměstnanci odvádějí práci efektivněji, když pracují jen čtyři dny.)

 

Zdá se, že tak jako před lety dějiny logicky doputovaly k volným sobotám, je teď na stole volný pátek. Nebo třeba prozatím (v tom nejskromnějším rámci) pracovat alespoň o půl pracovní hodiny za den méně (tj. 37,5 hodiny za týden). Je vlastně bizardní, že v takovéhle situaci naše vláda prodlužuje odchod do důchodu až do absurdních číslovek.

Když se rozhlédnete po internetu, zjistíte, že třeba Francouzi pracují povětšině 35 hodin týdně. Dánové 37 hodin. V Norsku lze kolektivní smlouvou dohodnout 36 nebo 38 hodin. Belgie a Nizozemí pracuje v průměru 38 hodin týdně. V Rakousku zase máte po 25 odpracovaných letech nárok na 36 dnů dovolené. Polsko údajně zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin. Na Islandu se osvědčil masivní experiment se čtyřdenním pracovním týdnem – dnes tak pracuje větší část jeho populace. Velká Británie prováděla rozsáhlé testy. Jednotlivé firmy nabízejí různé úlevy svým zaměstnancům třeba i ve Švýcarsku nebo Německu... Nemám jednotlivá data samozřejmě přímo ověřená, ale jde o to, že „voda se vaří“.

Naše vyhláška o pětidenním pracovním týdnu (tj. s volnou sobotou) je z roku 1968. Tedy platí 57 let!

Nedozráli jsme (zejména díky stále se zrychlující automatizaci) k něčemu dalšímu? I v Česku se samozřejmě objevují první jednotlivé (spíše firemní) vlaštovky. Nejsme ale právě nyní v době, kdy by měly tuto problematiku projednat orgány státu a posunout nás ke kvalitnějšímu, pestřejšímu, plnějšímu, radostnějšímu a veselejšímu životu? Životu ve kterém budou mít rodiny více času pro sebe. Kdy člověk dokáže kvalitně zregenerovat síly pro další maximální čtyřdenní pracovní nasazení a ušetří tak řadu nákladů veřejnému zdravotnickému systému?

Pojďme uzákonit volný pátek právě teď. Začleňme se jednou konečně včas na čelo pozitivního evropského pelotonu!

0
Vytisknout
1708

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025