Putinova chruščovovská chvíle se bude odvíjet stejným způsobem

23. 9. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

Jakým přesným procesem musí projít neocar Vladimír Putin, pokud se rozhodne použít jaderné zbraně? Odhaduje se, že Rusko disponuje 5977 jadernými hlavicemi, z nichž 1588 je připraveno k použití. Jeho rakety mohou být odpalovány z pevniny, z ponorek i z letadel. V blízkosti prezidenta je neustále uložen malý kufřík, známý jako Čeget, který ho spojuje s řídicí a kontrolní sítí ruských strategických jaderných sil. V dokumentu z roku 2020 nazvaném "Základní zásady státní politiky Ruské federace v oblasti jaderného odstrašování" se uvádí, že rozhodnutí o použití jaderných zbraní přijímá ruský prezident.
 
Čeget neobsahuje tlačítko pro odpálení jaderných zbraní, ale předává příkazy k odpálení centrálnímu vojenskému velení - generálnímu štábu. Ruský generální štáb má přístup k odpalovacím kódům a disponuje dvěma způsoby odpálení jaderných hlavic. Může posílat autorizační kódy jednotlivým velitelům zbraní, kteří pak provedou odpalovací procedury. Existuje také záložní systém, známý jako Perimetr, který umožňuje generálnímu štábu iniciovat odpálení pozemních raket přímo, a obejít tak všechna bezprostřední velitelská stanoviště.

Problém této Putinovy hrozby zahrnující možné použití jaderných zbraní k vítězství ve válce proti Ukrajině spočívá v tom, že zahrnuje předpoklad, že lidé, kteří jsou za ně skutečně odpovědní, odpálení opravdu  provedou. Například Vasilij Alexandrovič Archipov a Stanislav Petrov odmítli pokračovat v plnění rozkazů, které dostali. V dnešní době je sice široká ruská veřejnost krmena lží o situaci svých ozbrojených sil na Ukrajině, ale lidé na takto klíčových pozicích si jistě uvědomují skutečný chaos, jehož je jejich armáda součástí. Lze předpokládat, že by brali v úvahu i jiné faktory než jen případný rozkaz od Putina.

Jakýkoli pohyb k přípravě a nasazení ruských jaderných zbraní by byl viděn a monitorován satelity USA a dalších zemí. V souladu s novým trendem CIA a Bílého domu zveřejňovat některá svá tajná zjištění, aby získaly podporu veřejnosti, by se o těchto pohybech dozvěděl celý svět a ruská elita spolu s obyvatelstvem obecně by měly čas jednat v opozici proti takovému sebevražednému/genocidnímu aktu. 

Je snadné vyhrožovat, ale když se to přiblíží k realitě, strach z vyhlazení vlastního národa, rodiny, přátel a sebe sama převáží nad pocity pomsty a vzteku vůči Západu. Zejména proto, že takový čin by přišel pod záminkou útoku na ukrajinské území, které se referendem stalo ruským, nikoliv skutečnou, tradiční, ruskou zemí. Pud sebezáchovy, který by vyvolal útok na skutečnou ruskou půdu, není v případě nově získaných území od Ukrajiny přítomen.

Putinova částečná mobilizace byla pečlivým balancováním vůdce pod tlakem, který se snaží: 1. hrát si na silného vůdce před obyvatelstvem; 2. zavděčit se zastáncům tvrdé linie; 3. vyvolat dojem, že válku neprohrává; 4. uklidnit armádu.

Putinovy eskalační akce nejsou žádným projevem síly. Jeho sázka na to, že dokáže zastavit krvácení s 300 000 špatně vycvičenými a špatně vybavenými neochotnými chlapy, prostě nevyjde, ale pravděpodobně počká, zda budou tyto snahy úspěšné, a pak buď bude eskalovat dál, nebo obviní z prohry obětního beránka.

Zajímavé je, že Putin ve svém projevu to nepopisuje jako svůj rozkaz, spíše "považuji za nutné podpořit návrh ministerstva obrany a generálního štábu na částečnou mobilizaci". Jeho nejpravděpodobnějším obětním beránkem je ministr obrany Sergej Šojgu a ruské ministerstvo obrany a skutečnost, že nechal Šojgua, aby veřejnosti vyložil podrobnosti mobilizace, naznačuje, že hodlá ze Šojgua učinit tvář současného úsilí. 

Jakákoli reakce Bidenovy administrativy by se odvíjela nejen od toho, jak Rusko použije jadernou zbraň proti Ukrajině, ale i od toho, jak by americká reakce mohla ovlivnit budoucí chování Ruska. Povzbudila by Putina k ústupu, nebo ke zdvojnásobení agrese?

Pokud se podíváme do ruské historie, najdeme nespočet příkladů toho, co se zdá být typicky ruským modem operandi: hodně vyhrožují, hodně popírají zjevné věci, předstírají, že jsou největšími a nejtvrdšími chlapy ve hře, ale své hrozby zřídkakdy splní a vždy nakonec odhalí své slabiny a lži. Když v únoru napadli Ukrajinu, chlubili se úžasně největším počtem zbraní a personálu. Válka měla být vítězná během několika dní. Stejně jako se to nestalo, jsou i tyto nové hrozby a veřejná demonstrace síly blufováním. Nelze je snadno proměnit ve výhody. Putin jen hlasitě štěká, snaží se sjednotit Rusy tím, že jim dává iluzi, že může zvítězit, a vystrašit některé lidi na Západě, jako jsou někteří čeští komentátoři a oběti krajně pravicových populistů, kteří obhajují zbabělý a cynický okamžitý ústup Ukrajiny v jejím cíli získat zpět všechno své území, které zabrali ruští zločinní útočníci.

Prázdné sudy dělají největší hluk. 


 

1
Vytisknout
4143

Diskuse

Obsah vydání | 30. 9. 2022