Francouzský parlament schválil bezpečnostní dohodu s Ukrajinou
15. 3. 2024
Senát ve středu 13. března vyjádřil širokou podporu bezpečnostní dohodě mezi Francií a Ukrajinou, a to i přes některé výhrady horní komory, kde je prezidentský tábor velmi menšinový.
Po úterním jednání poslanců senátoři hlasovali v poměru 293:22 ve prospěch francouzské strategie podpory Kyjeva.
V jednacím sále, kde nejsou žádní volení zástupci La France Insoumise a pouze tři členové Národního sdružení, nevyvolalo prohlášení premiéra Gabriela Attala tak živé debaty jako v Bourbonském paláci, kde se RN zdržela hlasování, zatímco LFI hlasovala proti.
Převážná většina senátorů Les Républicains, vedoucí politické síly v Lucemburském paláci, hlasovala pro, přestože šest bylo proti a čtyři se zdrželi hlasování. Pouze komunistická skupina hlasovala proti.
"Otočit se zády k Ukrajině by znamenalo otočit se zády k našim hodnotám, zradit důvěru našich spojenců, jednat slabě," řekl při zahájení debat Gabriel Attal a připomněl, že konflikt vstupuje do "bodu zvratu", když na galeriích vystoupil ukrajinský velvyslanec ve Francii.
"Tváří v tvář Rusku si neklademe hranice"
V relativně prázdném jednacím sále byly jádrem projevů kontroverzní poznámky prezidenta republiky Emmanuela Macrona o hypotéze vyslání západních jednotek do terénu.
"Tato měnící se prohlášení, tyto vzájemné střety vyústily v izolaci Francie, rozdělení a zneklidnění našich spojenců," řekl vůdce republikánů v Senátu Bruno Retailleau a varoval také před hypotetickým vstupem Ukrajiny do Evropské unie a NATO, které ho "zpochybnily". "Náš hlas je hlasem podpory Ukrajině, nikoli podpory vlády," dodal.
Gabriel Attal ze své strany trval na vládní linii: "Nestanovujeme limity tváří v tvář Rusku, které žádné nestanovuje," řekl. Výrok, který si "zasloužil více přesnosti", litoval centrista Philippe Folliot.
Socialista Rachid Temal vyzval vládu, aby "přezkoumala zákon o vojenském plánování" a "přijala výjimečná opatření pro výrobu" munice.
Ještě ofenzivnější byla komunistka Cécile Cukiermanová, která kritizovala "obrannou smlouvu poznamenanou znepokojivou absencí jasných limitů pro složku vojenské spolupráce" a Francii "zesměšňovanou" prezidentským postojem.
Desetiletá dohoda s Ukrajinou zahrnuje posílení vojenské spolupráce, zejména v oblasti dělostřelectva a protivzdušné obrany.
Emmanuel Macron promluví o Ukrajině ve čtvrtek ve večerních zprávách TF1 a France 2.
Podrobnosti ve francouzštině: ZDE
Diskuse