Válka na Ukrajině: Putin by obětoval 20 milionů vojáků, aby zvítězil a zajistil si politické přežití, říká ruský diplomat v exilu
24. 10. 2022
Beth Rigby Interviews Boris Bondarev https://t.co/FC6NcV6rHe— Jan Čulík, University of Glasgow (@CulikOf)24. 10. 2022
Jen málokdo věří oficiálním ujištěním, že odvedenci nebudou posláni bojovat na Ukrajinu. Válka a mobilizace zesílily neochotu mužů sloužit v ruské armádě, což se projevilo v množících se stížnostech na systém.
V důsledku toho ani konec mobilizace nebude znamenat konec napětí mezi armádou a režimem na jedné straně a ruským obyvatelstvem na straně druhé. Obyvatelstvo je proti tomu, aby jejich příbuzní bojovali na Ukrajině. Většina dříve považovala vojenskou službu za povinnost a čest; ale nyní to mnozí považují za nevítané nebo dokonce nesnesitelné břemeno.
Podzimní odvody, které byly pozdrženy Putinovým rozkazem o částečné mobilizaci, budou pravděpodobně nejproblematičtější za poslední roky, kdy se úředníci snaží splnit kvóty a muži vzdorují u soudů, útěkem do zahraničí nebo i stále četnějšími útoky na vojenská přijímací centra.
Vojenští komisaři jsou přetíženi prací kvůli částečné mobilizaci. To se stalo důvodem pro přesun podzimních odvodů z října na listopad. Ale je tu již byrokratický problém: Úředníci nedostali pokyny, jak rozdělit toky mobilizovaných a odvedených.
Právní specialisté očekávají, že další zátěž pro odvodové komise v kombinaci s neochotou mladých lidí nastoupit do armády vyvolá rekordní vlnu porušování práv odvedenců – a pravděpodobně také rekordní počet žalob proti vládě ze strany mužů, kteří nechtějí sloužit.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse