Banky začaly Rusům masově zamítat spotřebitelské úvěry
12. 2. 2025
čas čtení
2 minuty
Ruské banky začaly hromadně zamítat spotřebitelské úvěry. V lednu úvěrové instituce schválily pouze 5 % žádostí o spotřebitelské úvěry oproti 22 % ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z údajů finančního tržiště "Sravni", které citují Izvěstije. "5 % je bezprecedentní úroveň poklesu míry schválení přinejmenším za posledních několik let," řekl Magomed Gamzajev, ředitel úvěrového oddělení společnosti Sravni.
Velké banky potvrdily Izvestijím nízkou úroveň schválení spotřebitelských úvěrů v lednu tohoto roku. Podle předběžných údajů společnosti Frank RG činil v lednu celkový objem poskytnutých úvěrů (včetně hypoték, hotovostních úvěrů, úvěrů na automobily a úvěrů na prodejní místa) 441 miliard rublů, což je nejnižší výsledek od dubna 2022. Trh retailových úvěrů se v loňském roce ochladil kvůli tvrdé politice centrální banky, řekl Alexej Volkov, marketingový ředitel Národního úřadu pro úvěrovou historii. Podle něj se v první řadě bavíme o zvýšení klíčové sazby na rekordních 21 % a zpřísnění množstevních omezení pro poskytování úvěrů vysoce rizikovým dlužníkům. "Na jedné straně tak klesá počet žádostí o úvěr, protože rostoucí sazby nutí řadu občanů odmítat čerpání nezajištěných úvěrů, a na druhé straně výrazně klesá i míra schvalování žádostí o úvěr. V prosinci 2024 se tedy toto číslo u nezajištěných úvěrů pohybovalo na úrovni 20 %," uvedl Volkov.
Trh očekává, že vysoká klíčová sazba zůstane po dlouhou dobu, proto banky zpřísňují svou úvěrovou politiku a získávají cílový výnos s nižší mírou rizika, říká Ivan Uklein, Senior Director pro bankovní ratingy ve společnosti Expert RA. Poznamenal, že na pozadí zpomalení poskytování úvěrů jednotlivcům finanční instituce zvýšily své umístění vkladů u centrální banky a investic do cenných papírů se zvýšenou ziskovostí.
Pokud klíčová sazba zůstane na současné úrovni, situace na trhu spotřebitelských úvěrů se nezmění, je si jistý Jevgenij Miroňuk, odborník na akciový trh z BCS World of Investments. Vysoký podíl odmítnutí ze strany bank může zároveň podnítit poptávku po půjčkách od šedých věřitelů, varoval Elman Mehdijev, zakladatel služby Kredček. Poznamenal, že centrální banka nemá nástroje k úplnému vymýcení stínového sektoru.
Vzhledem k velkému počtu zamítnutých půjček začali Rusové od poloviny loňského roku častěji žádat mikrofinanční organizace, které vydávají "peníze před výplatou" za 0,8 % denně, nebo 292 % ročně, říká Gamzajev ze Sravni. Podle Scoring Bureau se podíl mikropůjček na celkovém objemu úvěrů v prosinci zvýšil na rekordních 70 %.
Zdroj v ruštině: ZDE
1022
Diskuse