Ruští představitelé budou mít zakázáno používat zahraniční messengery

12. 2. 2025

čas čtení 3 minuty
Vláda zakáže zaměstnancům vládních agentur, bank a telekomunikačních operátorů používat zahraniční messengery pro oficiální komunikaci nebo komunikaci s občany. Podobná omezení se dotknou majitelů sociálních sítí, agregátorů zboží a služeb a služeb umisťování reklamy.

Tato opatření jsou vysvětlena tím, že útočníci stále častěji využívají zahraniční messengery v kriminálních schématech a je téměř nemožné to kontrolovat. Seznam zakázaných služeb sestaví Roskomnadzor. Při použití povolených vnitrostátních messengerů budou muset úředníci potvrdit svou totožnost prostřednictvím Jednotného identifikačního a autentizačního systému (ESIA). Podobný požadavek bude rozšířen na tržiště, agregátory zboží a služeb a reklamní weby s publikem více než 200 tisíc lidí: prodejci na těchto webech budou muset podstoupit ověření pomocí účtu na Gosuslugi.

Vládní plán počítá i s řadou dalších opatření. Biometrická identifikace bude vyžadována například u výpisů z úvěrových registrů a dálkové registrace mikropůjček. Chtějí dát účastníkům mobilních operátorů právo odmítnout reklamní hovory a poštovní zásilky a plánují se označení hovorů z mezinárodních čísel a organizací: odpovídající jméno se zobrazí na obrazovce telefonu. Státní orgány zapojené do operativních pátracích činností a odpovědné za bezpečnost si zase budou moci od telekomunikačních operátorů vyžádat informace, které je zajímají.

K provedení všech těchto opatření se plánuje novelizace desítek federálních zákonů, včetně v oblasti komunikací. Důvodová zpráva cituje údaje Ministerstva vnitra, podle kterých se v roce 2023 zvýšil počet trestných činů souvisejících s využíváním informačních a komunikačních technologií (ICT) o 30 % na 677 tisíc a v prvních devíti měsících roku 2024 o 16,4 %, na 564 tisíc. Ve 20 % případů se bavíme o krádeži z bankovního účtu. Nejčastějšími metodami podvodů jsou hovory údajně jménem zaměstnance banky a orgánů činných v trestním řízení, reklamy na internetu na nákup a prodej zboží, online registrace mikropůjčky, hackování sociálních sítí a instant messengerů s následným rozesíláním žádostí o půjčky, phishingové stránky. Nejčastěji je vyšetřování takových případů zpomaleno a ukončeno z důvodu nemožnosti identifikovat obviněného: v roce 2023 se tak stalo u 71 % případů.

Autoři dokumentu očekávají, že možnost online výměny informací mezi vládními agenturami, bankami a digitálními platformami umožní "téměř okamžitě identifikovat podezřelé akce, zablokovat je a upozornit orgány činné v trestním řízení na potenciální zločiny". Zástupce ministerstva digitálního rozvoje ujistil, že změny "nebudou mít negativní dopad na občany". V blízké budoucnosti se jimi bude zabývat vládní komise pro legislativní činnost, přičemž realizace všech těchto opatření je plánována na roky 2025-2026.

V prosinci Putin uvedl, že v Rusku aktivně působí "ukrajinští telefonní podvodníci", kteří jen v roce 2024 ukradli občanům více než 250 miliard rublů. Přirovnal tato zločinná schémata k akcím Hitlerova Německa během 2. světové války, kdy byly rozdávány padělané libry šterlinků, aby podkopaly britskou ekonomiku, a také obvinil Kyjev z údajného povýšení telefonních podvodů na "status státní politiky".

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
836

Diskuse

Obsah vydání | 12. 2. 2025