Starostové: Nový systém financování nepedagogických pracovníků má přinést stabilitu a férovost

12. 2. 2025

čas čtení 4 minuty

Nový systém financování nepedagogických pracovníků má přinést stabilitu a férovost. Podporujeme další možnosti pro spolupráci obcí i spravedlivější sociální dávky


V projednávání školského zákona bude tento týden pokračovat Poslanecká sněmovna. Návrh, který po dohodě na vládě připravil resort školství, počítá s přesunutím financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele. Poslanci se budou také zabývat zefektivnění zdravotní péče, kterou zajistí novela zákona o zdravotním pojištění. Na podněty z praxe reaguje novela zákona o obcích, která rozšíří možnosti spolupráce mezi obcemi v rámci institutu společenství obcí. Vládní koalice svolala v tomto týdnu dvě mimořádné schůze - ty budou řešit znovu velkou mediální novelu a několik let připravovanou revizi sociálních dávek, ke které se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení.


Novela školského zákona zavádí široké spektrum změn, které se zaměřují na podporu inkluze, financování školních psychologů a speciálních pedagogů a zajištění rovného přístupu ke vzdělání. „Novela také reaguje na dlouholetou diskuzi, která se vede kolem přesunu financování provozních, nepedagogických, pracovníků ze státu na zřizovatele. Takový krok považuji za správný a logický. Znalost lokálního prostředí a potřeb konkrétní školy musí jít ruku v ruce s právem zřizovatele rozhodovat o samotném provozu a také s finančními zdroji,” popsal jeden z hlavních bodů novely poslanec Starostů a člen školského výboru Jan Berki.

Berki také dodal, že koalice bude u vratky zákona o vysokých školách hlasovat pro senátní verzi předlohy. Hlavní připomínky horní komory se týkaly uzákonění příspěvku studentkám vysokých škol na hlídání jejich malých dětí, které měly být hrazeny z rozpočtů vysokých škol. Od začátku podporujeme, že by měl být příspěvek hrazen prostředků ministerstva práce a sociálních věcí, což se také připravuje.

Větší motivace k pravidelným preventivním prohlídkám nebo zdravějšímu životnímu stylu je cílem novely zákona o zdravotním pojištění, která chce přesunout větší odpovědnost za vlastní zdraví na pojištěnce. „Návrh také reaguje na potřebu rozšířit a aktualizovat hrazené stomatologické výkony či odstranit administrativní překážky pro čerpání péče v zahraničí. Celkově se tedy novela snaží udržet vysokou kvalitu a dostupnost zdravotní péče, ale zároveň zavést účinnější kontrolu nákladů a silnější motivaci pro prevenci nemocí,” uvedla místopředsedkyně Starostů Michaela Šebelová


Institut společenství obcí funguje už rok. Za tuto dobu se přidalo k této formě meziobecní spolupráce téměř pět set obcí. „Za poslední rok jsme sebrali území nejrůznější podněty, jak vylepšit meziobecní spolupráci. Některé z těchto návrhů od zástupců samospráv nyní promítáme do novely zákona o obcích. Jedná se třeba o možnost zřízení obecní policie v rámci společenství obcí, či zřízení společné kanceláře pro poskytování služeb Czech Pointu. Obce tak budou poskytovat kvalitnější služby pro své občany,” zhodnotil přínosy novely předkladatel a poslanec Starostů Tomáš Dubský.

Změn dozná i český dávkový systém. Zamýšlená superdávka počítá s oceněním žadatelů za jejich pracovní aktivitu nebo svědomitou péči o děti. „K této novele bude načteno několik pozměňovacích návrhů, na kterých je koaliční shoda a korespondují nejen s našimi původními požadavky, ale i s doporučením od neziskového sektoru nebo společnosti PAQ Research. Jde o mírné zjemnění  parametrů tak, aby více braly ohled na ohrožené skupiny obyvatel - typicky osamocené seniory či samoživitelky,” uvedla místopředsedkyně výboru pro sociální věci a poslankyně Starostů Pavla Pivoňka Vaňková.

Do finálního hlasování by se tento týden měla dostat i tzv. velká mediální novela. Ta přinese stabilizaci a nezávislost veřejnoprávních médií, což Starostové dlouhodobě podporují.

0
Vytisknout
1251

Diskuse

Obsah vydání | 12. 2. 2025