Ruští vědci budou k mezinárodní spolupráci potřebovat povolení FSB
12. 2. 2025
čas čtení
1 minuta
Podle nového zákona, který schválilo ruské ministerstvo školství a vědy, bude mít FSB pravomoc schválit nebo neschválit jakékoli plány ruských vědců na spolupráci se zahraničními kolegy.
V posledních letech FSB intervenovala, aby zablokovala různé snahy o spolupráci, ale nové opatření tuto roli nejen formalizuje, ale také zvýší pravděpodobnost, že ruští učenci budou izolováni od kontaktů se zahraničními akademiky více než kdykoli od sovětských časů.
Podle zákona, který bude téměř jistě schválen a vstoupí v platnost do konce letošního roku, musí být FSB "informována o jakémkoli druhu spolupráce nebo kontaktu, který mají ruští vědci s kolegy v zahraničí" a Federální bezpečnostní služba bude mít pravomoc zrušit cokoliv z toho kvůli obraně ruské "intelektuální suverenity".
Vzhledem k riziku trestu se ruští učenci pravděpodobně budou cítit nuceni získat souhlas předem, místo aby pouze dodatečně informovali mocné, což je skutečně mrazivý krok směrem k totální izolaci ruské vzdělanosti od kolegů v zahraničí - a bude to brzdit ruský intelektuální život v široké škále způsobů.
Zdroj v ruštině: ZDE
865
Diskuse