TZ: Prahou prošla v sobotu demonstrace solidarity s Gazou, účastnilo se jí na tisíc lidí

26. 1. 2024

čas čtení 3 minuty
 
Na tisíc lidí přišlo v sobotu 20. 1. na náměstí Míru, kde od 14:00 probíhala demonstrace solidarity s Gazou. Odtud se vydal průvod demonstrujících na Václavské náměstí a přes Staroměstské náměstí na náměstí Republiky, kde byla akce večer ukončena palestinským národním tancem dabke.

Projev bývalé ombudsmanky Anny Šabatové přečetla dcera „Wintonova dítěte“ Markéta Hrbková a jako řečníci na demonstraci vystoupili například bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, redaktor a novinář Filip Outrata, organizátoři z iniciativ Ne našim jménem – Za spravedlivý mír na Blízkém východě, Židovský hlas solidarity či  Palestinský klub v České republice a řada dalších. Svou osobní vzpomínku na působení v Gaze v době počátků blokády sdílela se shromážděnými česká lékařka Lída Hesová, která zde působila v rámci mise Lékařů bez hranic. Byly přečteny i projevy ředitele Organizace na pomoc uprchlíkům Martina Rozumka a politologa Šádiho Shanaáha, kteří se nemohli účastnit osobně.

 

Tématem demonstrace byla kritika ničivé izraelské války proti Gaze, která si za poslední tři měsíce vyžádala na 30 tisíc převážně civilních obětí a masovou destrukci Gazy. Řečníci se zaměřili též na manipulativní zpravodajství, snahu o kriminalizaci propalestinských aktivit a na českou spoluvinu. Kritizovali tak například návštěvu prezidenta Petra Pavla v Izraeli či slepou podporu, které se Izraeli dostává na mezinárodní úrovni od české vlády a české politické reprezentace.

Již tradičně nezklamala česká média, která se pokrytí demonstrace buď nevěnovala vůbec, nebo přinesla často tendenční a manipulativní zpravodajství. Což vychází najevo obzvláště při srovnání zpravodajství z jiných válkou zasažených míst. Tak např. server novinky.cz přinesl údaj o „desítkách“ účastníků demonstrace, který pak musel narychlo měnit na stovky. Zpráva sice jen okrajově zmínila důvody demonstrace samotné, zato se zdlouhavě rozepisovala o kontroverzi kolem hesla „Od řeky k moři“, které s vlastní akci souviselo jen málo a o jehož legitimitě v českém prostoru rozhodl už v prosinci městský soud v Praze. Autor článku se natolik snažil vyhnout patřičné kontextualizaci, až se mu podařilo napsat text o propalestinské demonstraci bez jediné zmínky o Palestincích.

Podobně nedostačující je i zpravodajství veřejnoprávní České televize. Šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Michal Kubal se vyhnul kvantifikaci účastníků demonstrace prostou formulací o „lidech“, kteří se shromáždili, aby odsoudili izraelské „akce“, a „kritizovali vládu a prezidenta, kteří po teroristickém útoku Hamásu vyjádřili opakovaně Izraeli podporu“. Podobně jako ve zprávě na novinkách.cz i v reportáži veřejnoprávní ČT chyběla základní tematická fakta, patřičné uvedení do kontextu, a především nástroje, které ČT běžně v podobných přenosech používá, tedy krátký rozhovor s organizátorem či účastníky akce a představení účelu shromáždění. 

Stížnost ve věci manipulace s fakty byla podána i na zprávu ČTK.

Dlouhodobé manipulativní české zpravodajství k otázce Palestiny a izraelské války proti Gaze bude námětem dalších akcí propalestinských iniciativ.  


  

2
Vytisknout
3213

Diskuse

Obsah vydání | 30. 1. 2024