Trussová zdiskreditovala neoliberální ekonomiku - zřejmě navždy
21. 10. 2022
What word or phrase first comes to mind when you think about the Conservative government? pic.twitter.com/Pn9efkcEe2
— PeoplePolling (@PeoplePolling) October 21, 2022
Když jsme naposledy prošli defenestrací konzervativního britského premiéra - tak dávno, před třemi měsíci! - brzy se vytvořil rychlý úsudek o jeho premiérství. Shodli jsme se na tom, že působení Borise Johnsona bylo krátké, ale mělo své důsledky. Na první pohled se zdá, že podobný verdikt nad 45 dny Liz Trussové v premiérském úřadu je nepravděpodobný. V nejvyšší funkci byla jistě příliš krátce na to, aby měla nějaký význam. Avšak přesto... píše Jonathan Freedland.
Jistě, Trussová se nemůže pochlubit žádnými pozitivními výsledky. Naopak, její úspěch spočívá v tom, že toho tolik rozbila tak rychle, že je to destrukční období, které se v britské politické historii málokdy podařilo překonat. Existují však i jiné důvody, proč považovat její nástup do Downing Street a její činy poté, co se tam dostala, za velmi významné.
Za prvé, Trussová během těchto krátkých týdnů dost možná zničila ideologický projekt, který aktivizoval část pravice v Británii i v celém demokratickém světě po více než půl století. Šlo o vizi společnosti s nízkými daněmi a nízkou mírou regulace, kde nejbohatší mohou uvolnit svůj úžasný talent a ještě více zbohatnout.
Podle této vize - ať už ji nazýváte hayekismem, ultrathatcherismem, reaganismem nebo ekonomickým libertarianismem - když pár šťastlivců na vrcholu stále bohatne, část jejich bohatství prosakuje k těm dole. V Británii, Spojených státech i jinde se v různých obdobích uplatňovaly různé verze této teorie.
Nyní však budou takové sny označeny jako trussonomika - ekonomika Liz Trussové - a tato nálepka bude polibkem smrti. Během šesti krátkých týdnů Trussová zdiskreditovala vysokooktanovou ekonomiku volného trhu, a to možná navždy.
Vyzkoušela si ji v nezředěné podobě, když její ideologická spřízněná duše a ministr financí Kwasi Kwarteng 23. září předložil státní rozpočet, plán, který zněl méně jako fiskální program pro vládu a daleko více jako provokativně extrémistický pamflet vypracovaný Institutem ekonomických záležitostí (IEA) (nebo některou z dalších pochybných organizací sídlících v duchovním domě Liz Trussové v Londýně v Tufton Street 55).
Až na to, že volný trh s tím nechtěl mít nic společného. Finanční trhy odmítly tento plán, podle něhož by si vláda půjčila peníze nejen na snížení daní, ale i na Trussovou již ohlášené výdaje ve výši 150 miliard liber na účty za energie. Viděly, jaké peníze Trussová utratit, ale nezjistily, jak to chce zaplatit. Cena vládních půjček stoupla v reálném čase, zatímco Kwarteng stále ještě mluvil o svém státním rozpočtu v parlamentě. Peníze mluvily - a Trussové a jejímu minsitru financí říkaly následující: "Vy nevíte, co děláte."
Od nynějška se každý, kdo bude hlásat staré evangelium neoliberální o tom, jak je prospěšné snižování daní - v Británii nebo kdekoli jinde - bude muset nejprve distancovat od katastrofy, kterou Trussová rozpoutala. Díky ideologickému experimentu Trussové a Kwartenga, který z Britů udělal laboratorní krysy, svět viděl, co se stane, když uděláte to, co pravice požaduje už celá desetiletí. Vede to k opaku růstu a vytváří to obrovskou černou díru ve veřejných financích, která se zvětšuje a prohlubuje kvůli zvýšeným nákladům na půjčky - černou díru, kterou lze zaplnit buď zvýšením daní, nebo výdajovými škrty, přičemž obojí je bolestivé.
V Británii skončila jedna pohádka o blahodárných daňových škrtech. Skončila rychle. U nás pohádka,že deficit šest procent HDP je v pohodě, pokračuje. Částečně protože ČNB drží korunu uměle silnou, a tak si lidé neuvědomují rozsah fiskálního průšvihu, který zde máme.
— Filip Pertold (@FPertold) October 20, 2022
Diskuse