Francie a Velká Británie se pokusí přesvědčit Bidena, aby před příchodem Trumpa povolil údery na Rusko

13. 11. 2024

čas čtení 2 minuty
Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer se chystají přesvědčit amerického prezidenta Joea Bidena, aby umožnil Ukrajině udeřit střelami dlouhého doletu Storm Shadow hluboko do Ruska, než opustí Bílý dům, sdělily zdroje v britské vládě listu The Telegraph.

Podle nich měli lídři Francie a Velké Británie o této otázce diskutovat na setkání v Paříži 11. listopadu. Politici očekávají, že Biden bude s jejich návrhem souhlasit, protože chce zachovat svůj politický odkaz. Macron a Starmer mají také v úmyslu diskutovat o způsobech, jak zabránit Spojeným státům ve snížení vojenské pomoci Ukrajině s návratem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu.

"Opravdu se chceme ujistit, že můžeme co nejlépe využít čas do 20. ledna (kdy se Trump stane prezidentem Spojených států) a ne jen vše odložit až na příští administrativu," vysvětlil vysoce postavený zdroj z britské vlády. Další mluvčí Telegraphu poznamenal, že se očekává, že Biden několik měsíců před svou rezignací "otevře kohoutky" s převodem dodatečné finanční pomoci Ukrajině.

Předtím Starmer slíbil, že bude s Trumpem úzce spolupracovat. Pokud bude nově zvolený americký prezident považovat jeho činy za ránu pro svou zahraniční politiku, jejich vztahy by mohly být ohroženy ještě před Trumpovou inaugurací, poznamenává Telegraph.

Ukrajina již dříve předložila Spojeným státům a Velké Británii seznam potenciálních cílů na ruském území, které by mohla zasáhnout západními zbraněmi dlouhého doletu. Patří mezi ně velitelská stanoviště, sklady pohonných hmot a zbraní a také místa soustředění vojsk. Bidenova administrativa však odmítla umožnit Kyjevu zahájit takové údery.

Kromě amerického ATACMS mohou ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) využívat britské střely Storm Shadow a téměř identické francouzské SCALPy. Vzhledem k přítomnosti amerických komponent však Spojené království potřebuje získat povolení od Spojených států, než se dohodne na úderech na ruské území pomocí Storm Shadow. Paříž přitom nepotřebuje povolení Washingtonu.

Ruský prezident Vladimir Putin již dříve řekl, že umožnění Kyjevu použít západní zbraně dlouhého doletu k úderu na Rusko by učinilo země NATO přímým účastníkem konfliktu. "Pokud tomu tak je, pak s ohledem na změnu v samotné podstatě tohoto konfliktu učiníme příslušná rozhodnutí na základě hrozeb, které pro nás budou vytvořeny," zdůraznil Putin.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1583

Diskuse

Obsah vydání | 15. 11. 2024