Neptejte se hloupě

14. 11. 2024

čas čtení 3 minuty
 

V posledních zhruba deseti letech jsme svědky toho, že se uprchlíci v Severní Americe, Evropě i jinde stali velkým politickým tématem. Osud lidí, kteří hledají bezpečí před válkou a represemi, se dostal do popředí zájmu politiků a médií. Jak politikové, tak média zoufale touží po pozornosti a mnozí jsou ochotni šířit strach a nenávist, aby pozornost získali, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch, ve svém každodenním přehledu.

Problém se často spojuje s obecnou otázkou imigrace a zužuje se na spor my versus. oni. Když je veřejnost požádána o názor, dostává někdy otázky, které jsou v podstatě jako: „Co si o nich myslíte?“ nebo ‚Chcete jich víc, nebo míň?‘.

Odpovědi veřejnosti někdy odrážejí stejné rámování založené na strachu.

Je to jako staré přísloví: polož hloupou otázku, dostaneš hloupou odpověď.

 

Zde je skutečná otázka, kterou by měli tazatelé a reportéři položit veřejnosti: Chcete, aby vaše vláda posílala lidi na místa, kde budou pravděpodobně mučeni?

To je mnohem relevantnější otázka. Je formulována způsobem, který se dostává k jádru problému: morálnosti a zákonnosti toho, co vaše vláda dělá nebo plánuje dělat.

V USA se po celou dobu nedávné prezidentské volební kampaně mluvilo o „posílání lidí zpět“ a hrozilo se „masovými deportacemi“, což uprchlíky v zemi znepokojovalo. Již dříve jsme byli svědky toho, že USA posílaly žadatele o azyl zpět, například do Kamerunu, kde byli skutečně týráni.

EU a její členské státy spolupracují s represivními vládami, které týrají žadatele o azyl a migranty, aby jim zabránily dostat se do EU. EU je také pomáhá posílat zpět do Libye, kde jim hrozí mučení.

Zrovna minulý týden německá vláda deportovala tádžického politického aktivistu, přičemž dobře věděla, že Tádžikistán používá mučení proti kritikům vlády. A evropští politici v několika zemích stále vážně navrhují posílat syrské uprchlíky do Sýrie, kde se rozmáhá mučení.

Spojené království na tom není o nic lépe. Stačí být svědkem znepokojivého politického tlaku poslední vlády na posílání žadatelů o azyl do Rwandy, kde je mučení běžné. Tehdejší britská ministryně vnitra, která byla natolik poháněna, aby tuto krutost na lidech uzákonila, to označila za svůj „sen“ a „posedlost“.

Položte však normálním lidem na kterémkoli z těchto míst správnou otázku - chcete, aby vaše vláda posílala lidi do míst, kde budou pravděpodobně mučeni? - a většina lidí vám jistě dá správnou odpověď: samozřejmě že ne.

A ve skutečnosti, když tazatelé položí otázku blížící se něčemu takovému - v USA, EU a Velké Británii - lidé odpovídají soucitně. Po celém světě, naprostá většina lidí podporuje myšlenku, že lidé prchající před válkou nebo pronásledováním by měli mít možnost hledat bezpečí v jiné zemi.

Až tedy příště uslyšíte, jak politici a média, kteří chtějí upoutat pozornost, nekonečně mluví  o žadatelích o azyl, vzpomeňte si, jaká je skutečná otázka. Pak se možná zeptejte lidí kolem sebe: Chcete, aby vaše vláda posílala lidi do míst, kde budou pravděpodobně mučeni?



0
Vytisknout
2011

Diskuse

Obsah vydání | 15. 11. 2024