Ruská ekonomika čelí "palivovému šoku": Rosstat zaznamenal prudké zrychlení růstu cen benzínu

18. 7. 2025

čas čtení 3 minuty
Inflace v oblasti pohonných hmot začala v ruské ekonomice podle statistik Rosstatu opět prudce zrychlovat.

V týdnu od 8. do 15. července vzrostly maloobchodní ceny benzínu v zemi o 0,4 %, což byl nejsilnější skok od začátku roku. Pro srovnání: v lednu až květnu zdražil benzín v průměru každý týden asi o 0,1 %. Na konci června růst cen zrychlil na 0,2 % týdně a v polovině července se opět zdvojnásobil.

Rostoucí ceny benzínu jsou "hlavním šokem" v údajích o inflaci společnosti Rosstat, píší analytici MMI. V meziročním vyjádření se nárůst cen na čerpacích stanicích již šestý měsíc v řadě drží nad 11 %. Jedná se o rekordní hodnoty od roku 2018, kdy zemi zachvátila palivová krize.

Zdá se, že ruské rafinerie mají vážné problémy s výrobou paliva, MMI to nevylučuje. Neexistují žádné spolehlivé údaje o produkci benzínu v zemi: úřady utajily statistiky v květnu loňského roku po sérii útoků ukrajinských dronů na ropné rafinérie, v důsledku čehož se produkce propadla o 20 %.

V rafinériích se kvůli západním sankcím objevují problémy s opravami, připustil ministr energetiky Sergej Civiljov, když ve středu hovořil v Radě federace. "Proč někdy dochází k selháním? Protože teď jsme v sankčním režimu, ve kterém jsme: plánuje se řekněme na opravy podmíněně 4 měsíce a něco jsme zdrželi, něco nebylo dodáno," zdůvodnil Civiljov.

Cena benzínu v maloobchodě roste v návaznosti na ceny na velkoobchodním trhu, které začaly prudce růst v dubnu. Za méně než čtyři měsíce vzrostly náklady na benzín Ai-92 na petrohradské komoditní burze o 29 % a nyní přesahují 65 tisíc rublů za tunu a Ai-95 zdražil o 28 %, tj. 73,8 tisíc rublů za tunu.

Oproti začátku roku velkoobchodní ceny vyskočily o více než 30 % a vláda opět začala diskutovat o možnosti úplného zákazu vývozu benzínu. Podle zdrojů Interfaxu se bavíme o zpřísnění stávajících omezení. Nyní je zakázáno vyvážet benzín obchodníkům, zprostředkovatelům a ropným skladům. A podle nových pravidel mohou bez vývozu zůstat i producenti benzínu, včetně největších státních ropných korporací.

Benzín zdražuje, protože jeho dodávky se snižují, sdělily agentuře Reuters zdroje z řad obchodníků s ropou: v červnu se kvůli opravám zastavily Astrachaň GPP a závod na zpracování plynu Surgut Gazpromu a v červenci se plánuje oprava rafinérie Kujbyšev.

Kromě toho má vliv skutečnost, že stát snižuje dotace ropným společnostem, které měly udržet benzín v zemi levný, říká Sergej Těreškin, generální ředitel Open Oil Market: v prvním čtvrtletí dostaly ropné společnosti 405 miliard rublů a ve druhém pouze 139,7 miliardy.

Čím menší je objem dotací, tím nižší je marginálnost rafinace ropy. Ztráty je možné získat zpět pouze zvýšením směnných cen, což se stalo v červnu a červenci 2025," řekl.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
392

Diskuse

Obsah vydání | 18. 7. 2025