Saúdská Arábie varuje před poklesem cen ropy na 50 dolarů za barel - kvůli "podvodníkům" v OPEC+

4. 10. 2024

čas čtení 3 minuty
Ceny ropy by se mohly zhroutit na 50 dolarů za barel, pokud členové OPEC+ nedodrží dohodnuté limity produkce, řekl saúdský ministr ropného průmyslu Abdalaziz bin Salmán. Ty, kteří nedodržují dohody, nazval "podvodníky". Ostatní členové kartelu vnímali jeho slova jako skrytou hrozbu a signál připravenosti zahájit cenovou válku, aby si zachoval podíl království na trhu.

Mezi zeměmi, které porušují kvóty, ministr vyzdvihl Irák. Podle S&P Global Ratings tato země v srpnu vyprodukovala 400 tisíc barelů denně nad stanovenou hranicí. Aziz bin Salmán také poukázal na Kazachstán, jehož produkce ropy by měla vzrůst díky spuštění pole Tengiz s kapacitou 720 tisíc barelů denně.

"Saúdská Arábie dala jasně najevo, že nemá smysl přidávat další barely, pokud pro ně není místo na trhu, a že pro některé je lepší zavřít hubu a ctít své závazky vůči OPEC+," řekl jeden z přítomných delegátů.

Ve středu ministři Monitorovacího výboru OPEC+ (JMMC) diskutovali o možnosti uvolnění restrikcí v prosinci. Zdroje Financial Times poznamenaly, že Saúdská Arábie má v úmyslu začít v zimě zvyšovat produkci o 83 tisíc barelů každý měsíc a kompenzovat výpadek příjmů vydáním vládních dluhopisů nebo použitím devizových rezerv.

Po íránském raketovém útoku na Izrael 1. října ceny ropy vzrostly. Cena ropy Brent vzrostla o 5 % na 75 dolarů za barel, než se ustálila těsně pod 70 dolary. Západ se obává, že širší válka na Blízkém východě by mohla zablokovat vývoz ropy z Perského zálivu, který prochází Hormuzským průlivem hraničícím s Íránem, což by tlačilo ceny výše.

Zatím je situace přesně opačná. Za poslední čtvrtletí ztratily hlavní benchmarky přibližně 16 %. A to navzdory snahám OPEC+ stabilizovat trhy snížením produkce. Kartel opakovaně nabízel prodloužení těchto omezení, ale ceny stále klesaly. Podíl OPEC+ na trhu s ropou se zároveň letos snížil na 48 % z 50 % v roce 2023.

V příštím roce bude konkurence ještě intenzivnější. Očekává se, že plánované zvýšení produkce v USA, Guyaně a Brazílii zvýší globální dodávky ropy o více než 1 milion barelů denně. Brazílie se letos připojila k OPEC+, ale uvedla, že nesníží produkci.

Zároveň někteří členové kartelu, kteří souhlasili s dodržováním kvót, pumpují více barelů, než slíbili. Podle S&P Global z 8. srpna překročilo limity kromě Iráku a Kazachstánu také Rusko.

Na konci září místopředseda vlády Ruské federace Alexandr Novak uvedl, že země "přežije jakékoli ceny ropy", protože "strategicky" závislost domácí ekonomiky na uhlovodících klesá. Rozpočet na běžný rok byl zároveň sestaven na základě toho, že ropa Ural bude stát 70 dolarů za barel. Přibližně stejná cena, 69,7 dolaru, byla zahrnuta do projekcí na rok 2025.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2094

Diskuse

Obsah vydání | 8. 10. 2024