Vědci Ruské akademie věd popsali "negativní obrazy" Ruska v učebnicích cizích zemí

4. 10. 2024

čas čtení 2 minuty
Rusko je v nových učebnicích dějepisu řady zemí bývalého SSSR prezentováno v negativním obraze. K tomuto závěru dospěli pracovníci Ústavu vědeckých informací pro společenské vědy Ruské akademie věd (INION RAS), kteří materiály studovali.

Učebnice zejména píší, že Rusko bylo koloniální mocností, která utlačovala národy na okupovaných územích a poškozovala jejich kulturu, řekl RBC jeden ze spoluautorů studie Razil Guzajerov. RAS se domnívá, že takové informace mohou přispět k utváření negativního postoje k Rusku a k nárůstu xenofobie a rusofobie v budoucnu.

Příkladem je Kazachstán, kde je ruská expanze popisována jako vojensko-koloniální politika zaměřená na vykořisťování zdrojů a kontrolu populace. Učebnice se zaměřují na hladomor v roce 1921, který vedl k masovým ztrátám a protestům, a Stolypinova politika přesídlování je považována za zdroj sociálního konfliktu.

V Ázerbájdžánu je nastolení sovětské moci popisováno jako vojenská invaze následovaná útlakem lidu. Moderní učebnice také zdůrazňují roli Ruska při vzniku karabašského konfliktu. Nové učebnice dějepisu v Arménii vyprávějí o násilném připojení východní Arménie k Rusku. Ruské ministerstvo zahraničí na to již dříve reagovalo a označilo výukový materiál za "provokaci".

V učebnicích v Uzbekistánu jsou Ruské impérium a Sovětský svaz prezentovány jako koloniální mocnosti, které poškodily národní identitu a ekonomiku země. Ve vzdělávacích materiálech Kyrgyzstánu a Tádžikistánu je však vliv Ruska hodnocen pozitivněji, zejména v kontextu ekonomického a vzdělávacího rozvoje během sovětského období.

Rusko je prezentováno v negativním světle nejen ve vzdělávacích materiálech republik bývalého SSSR. Například v izraelských učebnicích jsou Ruské impérium a Sovětský svaz popisovány jako antisemitské státy. Íránské učebnice často spojují ruskou politiku se zasahováním do vnitřních záležitostí Íránu a s podporou režimů, které v první řadě prospívají Rusku.

Zdroj v ruštině: ZDE

1
Vytisknout
1430

Diskuse

Obsah vydání | 8. 10. 2024