Proč ruští činovníci nechápou úpadek vědeckého potenciálu
2. 6. 2023
Zdá se, že lídři si i nyní myslí, že problém mohou vyřešit jednoduše vyhazováním peněz. Což je známka toho, že nechápou, jak funguje věda a technika a že věc jen zhorší.
Stipendia na výzkum a vývoj jsou podle Nigmatulina podfinancovaná. Nejužitečnější je, pokud bude těmto klíčovým oblastem poskytnuto více finančních prostředků. Ale to samo o sobě nevyřeší problémy, kterým Rusko v těchto oblastech čelí. Jsou vyžadovány další kroky a vedení to musí být řečeno přímo.
Bohužel většina úředníků, kteří dnes dohlížejí na vědu v Rusku, jsou efektivní manažeři a yes-mani, tedy lidé, kteří říkají těm nad sebou to, co chtějí slyšet. A co je ještě smutnější, ti, kteří jsou nad nimi, jsou velmi rádi, že mohou přijmout myšlenku, že je vše v pořádku a že vedení nemusí podnikat žádné další kroky.
Úřady však musí podniknout kroky k vytvoření prostředí, v němž mohou mladí vědci prosperovat. Pak neopustí Rusko nebo se dokonce rozhodnou vrátit, i když Nigmatullin říká, že podle jeho názoru významná část těch, kteří odešli, už se nevrátí, pokud se věci zásadním způsobem nezmění.
"Vedení země to nechápe. Vychází z pozice, že ví všechno lépe než my... Ale ne, neví." Vedení musí být řečena pravda a musí podle toho jednat. Čím déle se to odkládá, tím obtížnější bude se zotavit.
Vedení země současně musí věnovat mnohem více pozornosti skutečným a rozvětveným potřebám vědy, než kolik jí věnuje dnes - a mělo by brát za svůj vzor sovětské časy, kdy učenci řídili ústavy a politické osobnosti navštěvovaly setkání akademiků na více než pár minut.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse