Amazonský deštný prales: Více než 800 milionů amazonských stromů bylo za šest let vykáceno kvůli poptávce po hovězím mase
2. 6. 2023
Podle nového vyšetřování bylo za pouhých šest let v amazonském deštném pralese vykáceno více než 800 milionů stromů, aby byl uspokojen světový hlad po brazilském hovězím mase, a to navzdory hrozivým varováním o významu pralesa v boji proti klimatické krizi.
Vyšetřování založené na datech, které provedly Úřad pro investigativní žurnalistiku (TBIJ), deník Guardian, Repórter Brasil a Forbidden Stories, ukazuje systematický a rozsáhlý úbytek pralesa spojený s chovem dobytka.
Hovězí průmysl v Brazílii se důsledně zavázal, že se bude vyhýbat farmám spojeným s odlesňováním. Z údajů však vyplývá, že v blízkosti masokombinátů vyvážejících hovězí maso do celého světa bylo zničeno 1,7 milionu hektarů Amazonie.
Šetření je součástí projektu Bruno a Dom organizace Forbidden Stories. Navazuje na práci Bruna Pereiry, odborníka na domorodé národy, a Doma Phillipse, novináře, který byl dlouholetým spolupracovníkem deníku Guardian. Oba muži byli loni zabiti v Amazonii.
V letech 2019-2022 za tehdejšího prezidenta Jaira Bolsonara prudce vzrostlo odlesňování v celé Brazílii, přičemž hlavní příčinou je chov dobytka. Nová vláda Luize Inácia Luly da Silvy slíbila ničení omezit.
Výzkumníci z poradenské společnosti AidEnvironment použili satelitní snímky, záznamy o pohybu dobytka a další údaje a vypočítali odhadovaný úbytek lesů za šest let, mezi lety 2017 a 2022 na tisících rančů v blízkosti více než 20 jatek. Všechny masokombináty patří třem velkým brazilským provozovatelům a vývozcům hovězího masa - JBS, Marfrig a Minerva.
Aby výzkumníci našli farmy, které s největší pravděpodobností dodávaly na jednotlivá jatka, sledovali "nákupní zóny"; oblasti založené na dopravním spojení a dalších faktorech, včetně ověření pomocí rozhovorů se zástupci závodů. Všechny masokombináty vyvážejí do širokého okolí, včetně EU, Spojeného království a Číny, která je největším světovým odběratelem brazilského hovězího masa.
Výzkum se zaměřil na jatka ve státech Mato Grosso, Pará a Rondônia, které jsou důležitými hranicemi odlesňování spojeného s chovem dobytka. Je pravděpodobné, že celkový počet odlesnění na farmách zásobujících společnosti JBS, Marfrig a Minerva je vyšší, protože tyto společnosti provozují další závody i v jiných částech Amazonie.
Všechny tři společnosti uvádějí, že uplatňují přísné postupy dodržování předpisů, a to otevřeným a čestným způsobem, aby zajistily plnění svých cílů v oblasti udržitelného rozvoje.
Nestlé a německá masná společnost Tönnies, která dodávala maso společnostem Lidl a Aldi, patřily k těm, které zřejmě nakupovaly maso ze závodů uvedených ve studii. Na seznamu odběratelů se objevily také desítky velkoobchodních odběratelů v různých zemích EU, z nichž někteří zásobují stravovací podniky, které obsluhují školy a nemocnice.
Společnost Nestlé uvedla, že dva z těchto masokombinátů nejsou v současné době součástí jejího dodavatelského řetězce, a dodala: "Můžeme prověřit obchodní vztahy s našimi dodavateli, kteří nebudou ochotni nebo schopni odstranit nedostatky v dodržování našich norem."
Tönnies řekl: "Tyto brazilské společnosti zpracovávají mnoho tisíc zvířat ročně na vývoz," a prohlásila, že není jasné, zda je společnost příjemcem produktů ze závodů spojených s odlesňováním. Společnosti Lidl a Aldi uvedly, že přestanou prodávat brazilské hovězí maso v roce 2021, resp. 2022.
Část masa dodávaného do EU zřejmě porušuje nové zákony určené k boji proti odlesňování v dodavatelských řetězcích. Nařízení přijatá v dubnu znamenají, že výrobky dovážené do EU nemohou být spojeny s žádným odlesňováním, ke kterému došlo po prosinci 2020.
Alex Wijeratna, vrchní ředitel organizace Mighty Earth, která se zabývá ochranou práv, řekl: "Amazonie je velmi blízko bodu zlomu. Takže tyto údajel jsou velmi alarmující, protože Amazonie si nemůže dovolit ztrácet takové množství stromů ... má to celoplanetární důsledky."
Diskuse