Zdá se, že Spojené státy vždycky na poslední chvíli uniknou katastrofě
10. 11. 2022
"Mohlo to být mnohem horší" nikdy nebude nejinspirativnějším verdiktem nad jakýmkoli volebním výsledkem, zejména v politickém a mediálním prostředí, které trvá na absolutistických závěrech a znevažuje nuance. V případě amerických midtermových voleb je však tento úsudek nejmoudřejší.
Americká demokracie je poškozená a ohrožená. Ale přehlíženou předností dobře zakořeněných demokratických politických systémů, a to nejen americké verze, je to, že jen zřídkakdy vyvolávají katastrofy, i když se k nim někdy mohou přiblížit. Tyto listopadové volby byly právě takovou nekatastrofou.
Nechápejte to špatně. To, že republikáni získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, zejména po událostech, které se odehrály v americkém Kapitolu 6. ledna loňského roku, je skutečně vážná věc. Pokud republikáni nakonec získají zpět i kontrolu nad Senátem, bude to ještě vážnější.
V každém případě to bude mít přímé důsledky pro legislativní program Joea Bidena. Pocítí to i Ukrajina, protože programy nákupu zbraní určené pro Kyjev se zastaví. A posílí se počet zákonodárců na Kapitolu, kteří věří nebo veřejně říkají, že jsou přesvědčeni, že Biden ukradl v roce 2020 volby Donaldu Trumpovi.
Popírači voleb v Republikánské straně tento týden vyhráli mnoho věcí. Jejich úspěch při získávání stranických nominací a následném zvolení do Washingtonu svědčí o tom, že velká část strany zůstává dobrovolným rukojmím Trumpa a jeho hnutí Maga. Výsledky těchto voleb však naznačují, že to nebude dobrá zpráva pro šance republikánů v roce 2024, zejména pokud bude Trump prezidentským kandidátem.
Fatalismus noční můry, který jako by v posledních dnech kampaně přemohl mnohé umírněné a liberální pozorovatele ohledně Trumpova návratu, byl hmatatelný. Přesto se ukázalo, že byl značně nemístný. K žádnému drtivému vítězství nedošlo. A není tu - alespoň zatím - ani vlna podpory, která by Trumpa nesla zpět k Bílému domu.
Pokud něco výsledky těchto voleb naznačují, pak to, že popírání voleb a vyřizování účtů s Trumpem se stalo brzdou širších volebních šancí Republikánské strany. To je nyní součástí reality i příštích dvou let. Pokud, jak se očekává, Trump příští týden prohlásí, že bude v roce 2024 kandidovat, stanou se ještě větší součástí této reality.
Za normálních okolností by to mohlo pomoci jeho pravděpodobnému hlavnímu soupeři Ronu DeSantisovi. Ale Trump má moc aktivně zranit i svou stranu. Vyhrožuje, že pokud bude DeSantis kandidovat, půjde s ním do války. Vnitřní konflikt mezi nimi ovlivní i širší volební dynamiku a možná pomůže Bidenovi nebo komukoli, kdo bude kandidovat za demokraty příště.
Hlubší ponor do toho, jak a proč se věci takto vyvinuly, může přijít až po vyhlášení všech volebních výsledků těchto listopadových voleb - což bude až v prosinci. Nicméně hlasy demokratů se udržely spíše lépe, než mnozí očekávali, možná kvůli potratové agendě Nejvyššího soudu, možná proto, že pomohly Bidenovy ekonomické zásahy, a jistě také proto, že mobilizačním faktorem byla hrozba kandidatury Donalda Trumpa.
Výsledkem bylo, že prominentní popírači voleb 2020, jako je Doug Mastriano, republikánský kandidát na guvernéra v důležitém nerozhodném státě Pensylvánie, byli velmi silně poraženi. Problémem byla také kvalita kandidátů, zejména v Georgii, dalším nerozhodném státě těchto dnů. Nechuť voličů k Trumpovi by mohla být v roce 2024 opět rozhodujícím faktorem.
Vzhledem k tomu, že volby v polovině volebního období jsou vždy referendem o úřadujícím prezidentovi a že Bidenovo procentuální hodnocení zůstává na nízké čtyřicítce, jednalo se o těžké souboje. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezvykle těžkou ekonomickou éru pro středostavovskou Ameriku, kdy většina voličů považuje za nejdůležitější problém inflaci (v současné době se v USA pohybuje kolem 8 %, což je 40leté maximum), bylo by skutečně zarážející, kdyby se demokratům podařilo překonat historický trend a udržet se, nebo dokonce dosáhnout volebního zisku. Není překvapením, že se tak nestalo.
Pro demokraty by to mělo být varováním a zároveň dočasnou úlevou. Pokud demokraté tentokrát dokázali omezit své ztráty, protože nesouhlas s Trumpem převážil nad nespokojeností s Bidenem, může z toho vyplývat, že Biden měl prostě štěstí v tom, jak mnozí voliči své rozhodování v těchto volbách zarámovali. Čerstvý kandidát, jako je DeSantis, by představoval jinou a pravděpodobně účinnější výzvu.
To vše podtrhuje, proč by měli být opatrní i ti, kdo sledují USA z této strany Atlantiku. V politice je vždy chybou přílišné zjednodušování. Tyto listopadové volby neukazují, že se země řítí k druhému Trumpovu prezidentství. Ale neukazují ani to, že se k Trumpovi obrací zády.
Tato nejistota je trvalým problémem pro celý svět. Rozhodně je to problém pro západní spojence Ameriky, protože nelze předpovědět, jak se budou vyvíjet příští dva roky. Z dlouhodobého hlediska není v této souvislosti žádný problém důležitější než klimatická krize. V krátkodobějším horizontu je v sázce otázka číslo jedna: Ukrajina.
Tyto dva roky mohou rozhodnout o výsledku války na Ukrajině. Proto je pro všechny evropské státy důležité, že Bidenova administrativa zůstane hlavním spojencem Kyjeva a bude dodávat zbraně a know-how, aby Ukrajina byla vyzbrojena. Nicméně blížící se volby v roce 2024 budou vrhat stín. Demokraté nebudou chtít volby s nedokončenou válkou. Republikáni by se mohli zavázat, že zakáží výdaje pro Ukrajinu.
Pokušením pro Británii a další evropské národy po těchto volbách v listopadu roku 2022 je dovolit, aby nás mírná úleva z výsledku zastavila ve strategickém a samostatnějším uvažování o tom, jak reagovat na nové a hluboce nejisté Spojené státy, které vznikají za Atlantikem. V době, kdy dominuje naléhavost klimatické krize a války na Ukrajině, by to byla pošetilá volba.
Diskuse