Vždycky před hlasováním ve volbách myslete na své prapravnuky
3. 11. 2020
3. 11. 2020
30. 10. 2020
3. 11. 2020 / Michal Giboda
Nikdo nemůže onemocnět COVIDem-19, dokud se neinfikuje virem SARS-CoV-2, ale ne každý infikovaný virem SARS-CoV-2 onemocní; jedna ze záhad infekčních nemocí. Otázek je víc, a proto budeme hledat odpovědi na další tajemství nemoci COVID-19 a snažit se jim porozumět. První otázka zní, jaké laboratorní testy jsou vhodné k potvrzení, že nemoc je vyvolaná SARS-CoV-2. Graf, který publikoval časopis Nature, ukazuje vhodnost jednotlivých diagnostických metod.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala toto stanovisko expertů k laboratorní diagnostice COVID-19: Laboratory testing for coronavirus disease (COVID-19) in suspected human cases Interim guidance, 19 March 2020. WHO reference number: WHO/COVID-19/laboratory/2020.5. Jsou v něm definovány zásady tzv. Good Laboratory Practice.
Průběžné zpravodajství:
3. 11. 2020
3. 11. 2020
Protivládní demonstrace v Polsku pokračují
Polská
ultrapravicová vláda odložila realizaci kontroverzního rozhodnutí
Ústavního soudu (který má zcela pod kontrolou), které má zakázat potraty
i vážně a nenapravitelně nemocných dětí.
3. 11. 2020 / Jiří Hlavenka
3. 11. 2020 / Karel Dolejší
3. 11. 2020
Biden požaduje obnovení tradičního charakteru USA, Trump podpořil taktiku násilného davu
Američané
se připravují na volební den, jaký dosud ještě nikdy nezažili, ohrožený
hrozbami manipulace a násilí a obav, že hrozí likvidace demokracie
samotné.
Do pondělka ve volbách hlasovalo už 94 milionů
Američanů. Je to ekvivalent 70 procent volební účasti v roce 2016, a to
všechno ještě před dnem samotných voleb.
Jsou to také první
americké prezidentské volby, při nichž dosavadní prezident pohrozil, že
se pokusí zastavit sčítání hlasů, pokud to bude vypadat, že podle
prvních výsledků během volební noci vítězí. Trump také otevřeně podpořil
zastrašování, které vůči spoluobčanům páchají jeho stoupenci.
Americké prezidentské volby
3. 11. 2020 / Daniel Veselý
Bylo by krajně naivní se domnívat, že případné vítězství washingtonského insidera nad k neofašismu inklinujícím prezidentem vyřeší přetrvávající neduhy americké společnosti a politické scény. Ano, v tuto chvíli to skutečně vypadá na výhru Joe Bidena. Nicméně unylý kandidát neautentické opozice, jíž je Demokratická strana, by podle mého soudu neměl proti prostořekému klaunovi žádnou šanci, kdyby neudeřila pandemie. Pokud se demokraté konečně nechytnou za nos, za čtyři roky se do Bílého domu může dostat autentický tyran, který tentokrát bude dobře vědět, co dělá.
3. 11. 2020
3. 11. 2020 / Jan Čulík
2. 11. 2020
2. 11. 2020
3. 11. 2020 / Jan Darmovzal
Jelikož je rok před volbami, je jasné, že čeští politici budou chtít získat plusové body předkládáním návrhů, které veřejnosti mohou znít velmi populárně, ale ostatně velmi často o nich ani sami politici, kteří je předkládají, téměř vůbec nic neví. Jedním takovým bludem, který se bohužel poslanecká sněmovna chystá schválit, je návrh paní poslankyně Černochové, který označuje libanonské hnutí Hizballáh jako teroristickou organizaci v České republice. Paní poslankyně jako absolventka mezinárodních vztahů asi moc literatury na toto téma nepřečetla, a jde proto o vyloženě populistický krok bez jakýchkoliv faktických důkazů. Podle toho také celý návrh poslanecké sněmovny dopadl – zmatek plný lží a polopravd. Rád bych proto vyjasnil několik základních faktů, na které naši politici v čele s paní Černochovou asi neměli odvahu nebo znalosti.
2. 11. 2020
Desítky expertů na fašismus varují před globálním nebezpečím.
Apelují na obyčejné občany, aby začali jednat: "Není příliš pozdě!"
Desítky
historiků specializujících se na studium fašismu a autoritářství
podepsaly dopis varující, že "demokracie globálně odumírá, anebo je už v
plném procesu rozpadu". Akademici naléhají na občany, aby začali na
ochranu demokracie jednat.
"Demokracie je nesmírně křehká a potenciálně jen dočasná. Vyžaduje bdělost a ochranu," napsali vědci v neděli ve svém dopise. "Není příliš pozdě situaci změnit."
2. 11. 2020 / Milan Kohout
Průběžné zpravodajství:
2. 11. 2020
2. 10. 2020
V září 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 66 100.53 Kč, výdaje byly tentokrát 79 562.50 Kč. Sponzor nám zadarmo poskytuje server, ovšem velký provoz způsobuje docela podstatnou spotřebu elektřiny, kterou normálně nehradíme. Jednorázově jsme teď něco zpětně zaplatili, ovšem rozhodí to náš nepevný rozpočet. Zůstatek ke konci září byl 45 496.49 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule
Děkujeme
mnohačtenářům za finanční podporu v měsíci září 2020.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají, - ale jak
vidíte z výše uvedeného grafu, směřujeme k nule. Trvale potřebujeme
poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.
2. 11. 2020
Rusové pozorně sledují americké prezidentské volby, přičemž někteří jsou přesvědčeni, že Trumpovo vítězství by bylo lepší, zatímco jiní věří, že lépe bude za Bidena. Ale obě strany debaty se takřka výlučně soustředí na otázku ekonomických sankcí a jejich posílení nebo uvolnění, tvrdí Sergej Šelin.
2. 11. 2020
"V čem je rozdíl?", ptá se Alex Cole pod fotografiemi trumpistických a islamistických bojových vozidel s vlajkami. - Trumpisté v Texasu v sobotu agresívní a nebezpečnou jízdou zablokovali účastníky volebního mítinku Demokratické strany.
2. 11. 2020
Arménští dobrovolníci v táboře v Jerevanu cvičí s dřevěnými atrapami Kalašnikovových útočných pušek, aby se připravili na nasazení ve válce o Náhorní Karabach, kterou Arménie katastrofálně prohrává - zatímco se premiér Pašinjan o víkendu marně obrátil s žádostí o pomoc na spojeneckou Moskvu.
Zdroj v ruštině: ZDE
2. 11. 2020
Tchaj-wanský generál ve výslužbě tvrdí, že ozbrojené síly by šly do války s Čínou s nedostatkem personálu a špatně vybavené. V nedávném rozhovoru vznáší otázku: "Měly by bojovat košťaty?", informuje John Feng.
2. 11. 2020
Národní garda District of Columbia a úřad generálního inspektora Pentagonu se přou o to, kdo nese vinu za nebezpečný incident symbolizující Trumpovy militarizované reakce, upozorňuje Katie Bo Williams.
2. 11. 2020
Tyto společnosti erodují naše demokratické instituce. Tvůrce tlačítka "Like" na Facebooku tvrdí, že jedině tlak veřejnosti a kolektivní akce je mohou zastavit.
2. 11. 2020 / Milan Čech
Jsme koronavirem a děním kolem něj tak ohromeni, že se nám ostatní problémy často jeví jako marginální. Co když je tomu ale právě naopak a covid (stejně jako jakákoliv jiná krize) nám má ukázat naše osobní i společenská chybná nastavení a negativa? Co když je krize naopak možností se poučit a zabránit daleko vážnějším událostem v budoucnu?
To, jak chaoticky, nelogicky a nesmyslně v současné situaci zatím postupujeme, zcela zřetelně odhaluje, jak nevyspělí a neschopní správné reakce jsme, a to jako jednotlivci i jako společnost. Naše šance obstát v přicházející velké výzvě se tak možná limitně blíží nule.
22. 10. 2020
2. 11. 2020
Na shromáždění v největším pennsylvánském městě Filadelfie se Joe Biden obrátil na jeho černé obyvatele a vyzval je, aby šli k volbám. Zdůraznil přitom význam Pennsylvánie jako jednoho z tzv. swing states, které mohou volby rozhodnout.
2. 11. 2020
Dramatik Tom Murphy prohlásil, že nejdůležitější otázka jakékoliv hry zní: Co je v sázce? Pokud jde o prezidentské volby a volby do Kongresu v USA příští úterý, zjevná, leč nic neřešící odpověď říká: Všechno, napsal Fintan O'Toole.
2. 11. 2020 / Karel Dolejší
Největší tajemství dnes neskrývá Svatý grál ani Turínské plátno. Momentálně na ně poukazuje otázka, jak může nějaký Američan volit prezidentem Spojených států člověka, který svou zabedněností a bezohledností způsobil, že USA v době hlubokého míru zcela zbytečně utrpěly více jak dvakrát vyšší ztráty na životech, než během korejské a vietnamské války dohromady.
15. 10. 2020
1. 11. 2020
Někteří nakažení covidem-19 projevují příznaky, z nichž vyplývá,
že jejich imunitní systém začal útočit na jejich vlastní organismus.
Připomíná to potenciálně ochromující nemoci jako lupus nebo revmatická
artridita, zjistila vědecká studie, informuje New York Times.
V
určité chvíli obranný systém pacientova organismu začal útočit na jeho
samotný organismus, nikoliv na virus. U těchto pacientů vznikají
molekuly, zvané "autoprotilátky", které útočí na genetický materiál
lidských buněk, nikoliv na virus.
10. 10. 2020
1. 11. 2020
Rostou obavy z občanských nepokojů. Evropané už nedůvěřují politikům, že je dokáží ochránit během pandemické krize
Jak
druhá vlna covidu naplňuje evropské nemocnice a země neochotně
postoupily k různým verzím nového uzamčení země, Evropané ztrácejí
důvěru ve své vlády.
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
1. 11. 2020
Níže publikujeme osobní zkušenost s nákazou koronavirem od jednačtyřicetiletého čtenáře Britských listů Vladimíra, jehož totožnost je redakci známa, nechce ji ale zveřejnit.
Upozorňujeme: Vladimír informuje, že lékaři nakažené nijak neléčí. Pozor: Během průběhu nákazy může dojít k náhlému a drastickému poklesu koncentrace kyslíku v pacientově krvi. Tento náhlý pokles kyslíku v krvi může způsobit smrt. Míru kyslíku v pacientově krvi lze lehce kontrolovat malým technickým zařízením, oximetrem, které by si pacienti měli opatřit. Stojí 25 amerických dolarů. Příznakem možného poklesu míry kyslíku v pacientově krvi je dušnost, neschopnost dýchat. V tom případě je nezbytné okamžitě volat sanitku. (JČ)
Oximetr:
Koupíte ho např. na Amazonu, ZDE
* * *
Vážení čtenáři Britských listů,
dovolte mně jako nemocí covid -19 nakaženému pozitivnímu pacientovi, který je už přes deset dní doma v Praze v karanténě, Vám nabídnout příběh svého zotavování.
Nemám ve zvyku obesílat redakce novin ani internetových portálů, ale nyní z vážných důvodů krize jsem se tak rozhodl učinit ve svých jednačtyřiceti letech poprvé.
Vystudoval jsem v Praze gymnázium a následně Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Řadu let pracuji jako pracovník v sociálních službách v obecně prospěšné společnosti v Praze, která pomáhá s psychosociální rehabilitací lidí s vážnými duševními nemocemi, kteří jsou většinou pobírateli invalidního důchodu 3. stupně. Na fakultě jsem dříve vystudoval historické vědy a dodnes se z médií a odborné literatury zajímám o společenské dění, zejména českou a světovou politiku.
17. 10. 2020
1. 11. 2020 / Tomasz Oryński
Protesty v Polsku pokračují. Od vesniček až po velkoměsta, všude vycházejí rozhněvaní lidé demonstrovat do ulic. Ve Varšavě se podle odhadů demonstrace účastnilo 100 000 lidí. Rozsah protestů je zjevný v tomto videu natočeném dronem:
8. 10. 2020
Průběžné zpravodajství:
1. 11. 2020
6. 10. 2020
31. 10. 2020 / Boris Cvek
Svátek Všech svatých je pro mne jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků. A to navzdory tomu, nebo právě proto, že jsem ve věci uctívání svatých spíše protestantského cítění. Svatost nemám spojenu s oficiálním kultem, s ostatky nebo zázraky.
Naopak si velmi rád představuji svaté, o kterých veřejnost neví, ba ani oni sami o tom nevědí, že jsou svatí – třeba dokonce vůbec nevěří v Boha. Nicméně prakticky, konkrétně žijí a konají jako Kristus.
31. 10. 2020
Vědci požadují, aby britská vláda nechala přidávat do běžných
potravin, jako je chleba a mléko, vitamín D jako ochranu před
covidem-19. Apely na veřejnost, aby brala vitamín D, nefungují.
Nízká
úroveň vitamínu D, který lidský organismus produkuje v reakci na silné
sluneční světlo, může vést k většímu riziku nákazy koronavirem nebo k
těžšímu průběhu onemocnění covidem-19. Minulý týden zjistili vědci ve
Španělsku, že 86 procenbt z 216 pacientů hospitalizovaných s covidem
mělo nízkou míru vitamínu D. Jiný výzkum však tvrdí, že vitamín D na
covid-19 nemá žádný vliv.
31. 10. 2020 / Jakub Laichter
31. 10. 2020
31. 10. 2020
31. 10. 2020
31. 10. 2020
Američtí republikání se nyní připravují na to, že budou
zpochybňovat legitimitu hlasování mnoha milionů voličů, poté, co se jim
nepodařilo voličům zabránit, aby hlasovali, píše Washington Post.
V Nevadě požaduje Trumpova kampaň na soudech, aby stát zveřejnil
snímky podpisů všech registrovaných voličů v demokraty podporujícím
okrese Clark County. Je to potenciální první krok k zpochybnění
platnosti mnoha jednotlivých hlasovacích lístků s tím, že podpis na
podepsaných hlasovacích lístcích neodpovídá registrovaným podpisům.
V
Texasu žádá Republikánská strana o zrušení platnosti až 100 000
hlasovacích lístků v Houstonu, protože byly podány ve volebním místě,
kam se jezdí autem as které Republikáni chtějí, aby bylo prohlášeno za
nelegální.
V Minnesotě a v Pennsylváni nebudou smět volební
činitelé započítat poštou zaslané volební lístky, které přijdou po dní
hlasování 3. listopadu, i když byly odeslány před uzavřením volebních
místností.
Americké prezidentské volby
31. 10. 2020 / Daniel Veselý
Liberální komentátoři, jakož i průzkumy veřejného mínění mají poměrně jasno v tom, kdo zvítězí v nadcházejících amerických prezidentských volbách. Jenže hořká zkušenost z roku 2016 ilustruje, jak ošemetné jsou průzkumy veřejného mínění i postoje privilegovaných a od reality odtržených novinářů. A přestože americký prezident tvrdí, že americký volební systém nahrává demokratům a hází klacky pod nohy republikánům, opak je pravdou.
31. 10. 2020 / Beno Trávníček Brodský
Zdá se, že by naše vláda měla do parlamentu dodat ke schválení dva důležité předpisy. Ten opět prodlouženě jedná i ve zrychleném řízení, takže je šance to stihnout.
Podle odborníků stále existuje teoretická možnost, že se zdravotnická zařízení zahltí. Současně jsem zachytil informaci, že se v odborných kruzích pracuje na jakési metodice, podle které budou lékaři případně vybírat pacienty, kteří v rámci omezených zdrojů budou mít přednostní nárok na nějaký stupeň péče při léčbě COVID-19 – pokud by se snad v dané chvíli nějakých důležitých zařízení či obslužného personálu nedostávalo. U toho člověka napadá, jakým způsobem pak budou umírat ti od přístrojů odpojení či k nim nepřipojení – zda jim bude poskytnuta nějaká přiměřená možnost, jak se "k smrti neutrápit"(?)
30. 10. 2020
30. 10. 2020 / Karel Dolejší
Lidská i odborná autorita v pořadí již třetího ministra zdravotnictví během dvou měsíců se rozpadá sotva pár dní po nástupu do funkce. Jan Blatný hloupě zatlouká ve věci podpisu petice, která Babiše vyzývala k rezignaci; a kromě toho ještě veřejně předvedl, že nechápe, co vyjadřuje reprodukční číslo viru.
30. 10. 2020
I v roce 2016 signalizovaly průzkumy veřejného mínění, že
zvítězí Clintonová, avšak letos jsou ve výsledcích průzkumů podstatné
rozdíly, míní deník Guardian.
Z agregované historie průzkumů
veřejného mínění vyplývá, že Biden nad Trumpem už dlouho vede asi o 8
procentních bodů.
Obě linie grafu se nikdy nestřetly. V roce 2016 tomu tak v souboji
Clinton-Trump nebylo. Tehdy se obě linky střetly každé dva měsíce.
Průběžné zpravodajství:
30. 10. 2020
30. 10. 2020
Zbývá týden do voleb a Joe Biden vede v národních i státních průzkumech. V tomto okamžiku prezident Trump potřebuje velkou chybu v průzkumech v jeho prospěch, pokud má vyhrát. Nicméně podobná chyba nemusí být až tak velká, jak byste mysleli, pokud se díváte jen na národní průzkumy, uvádí analytický server FiveThirtyEight.
30. 10. 2020 / Albín Sybera
Je zajímavé sledovat, kde si Česko stojí v kontextu jaderné politiky v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy. Kromě chystaného tendru na dostavbu reaktoru v Dukovanech je v blízkém okolí asi nejskloňovanější jaderný projekt Paks II. v Maďarsku, který se stal symbolem toho, jak dokáže ruský stát ovlivňovat prostřednictvím své agentury Rosatom a jejím angažmá v jaderném projektu místní hospodářství a politiku.
Rosatom zneužívá svou pozici generálního dodavatele projektu k přebírání vlastnické kontroly nad maďarskými společnostmi a vytváření jejich závislosti na ruském státu, jak dokládá příklad společností Ganz Engineering či Mercarius (ZDE). Samotný průběh realizace projektu dává Ruské federaci mimořádné možnosti ovlivňovat maďarskou politiku.
30. 10. 2020 / Tomasz Oryński
30. 10. 2020
Ukončení ilegálního přistěhovalectví představovalo zásadní slib Donalda Trumpa, když se v roce 2016 ujímal moci. Ale v praxi je obrázek složitější - a pro jednoho farmáře ve Wisconsinu jsou dělníci bez dokumentů k nezaplacení. A dává si velmi záležet na tom, aby je mohl zaplatit, informuje Tamara Gilová.
30. 10. 2020
Prezidentský kandidát Joe Biden naznačil, že jedním politických cílů jeho administrativy by bylo snížit důraz na roli jaderných zbraní, potenciálně přijetím stanoviska ohledně vyloučení prvního použití nebo použití s jediným účelem - a snížením investic do modernizace jaderného arzenálu. Zajistit by to měl přechod od jaderné triády mezikontinentálních balistických raket, raketonosných ponorek a bombardérů k dyádě zrušením plánované náhrady mezikontinentálních střel Minuteman III. Administrativa by také vyslyšela výzvy americké komunity zabývající se kontrolou zbrojení ohledně menších jadrných sil, která v americkém vojenském plánování hraje méně prominentní roli, upozorňuje Malcolm Davis.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
30. 10. 2020
Velká většina jednotlivců infikovaných malým až středním množstvím koronaviru vykazuje robustní tvorbu protilátek, která je relativně stabilní po dobu nejméně pěti měsíců, ukázal výzkum provedený na Icahn School of Medicine at Mount Sinai publikovaný v časopise Science. Výzkumný tým navíc zjistil, že tvorba protilátek koreluje se schopností těla neutralizovat virus SARS-CoV-2.
30. 10. 2020
Některá orální antiseptika a ústní vody mohou mít schopnost deaktivovat lidské koronaviry. Výsledky nové studie indikují, že některé z těchto produktů mohou být vhodné pro snižování virové zátěže v ústech po infikování a mohou pomoci omezit šíření viru SARS-CoV-2 způsobujícího chorobu COVID-19.
30. 10. 2020
30. 10. 2020
Lidé zotavující se z choroby COVID-19 mohou trpět významnými dopady onemocnění na funkci mozku, přičemž nejhorší případy infekce jsou spojeny s mentálním úpadkem ekvivalentním zestárnutí mozku o deset let, upozorňuje Kate Kellandová.
30. 10. 2020 / Karel Dolejší
Před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 obíhala i v českém virtuálním prostoru mezi "bojovníky za mír" ruská dezinformace o tom, že kandidátka Demokratické strany na prezidentku "Killary" Clintonová je prý ve skutečnosti favoritkou pentagonských jestřábů, která se chystá vyvolat světovou válku.
30. 10. 2020 / Karel Dolejší
Albín Sybera opakovaně upozorňuje na úzká propojení českých politiků s oligarchy. Naposledy zmínil společné hlasování ODS a ANO proti pokusu regulovat exekuční byznys. S ním má ovšem úzké vazby nejen vládní strana, ale zrovna tak i ODS. Jakkoliv případ předvolební podpory předsedy senátu Vystrčila majiteli Parlamentních listů a exsenátoru Valentovi reprezentuje speciální případ notně zapáchajícího quid pro quo, Syberou zmíněné hlasování daleko překračuje hranice pouhého taktického spojenectví.
29. 10. 2020
29. 10. 2020
29. 10. 2020
Aktualizace: Boris Johnson si může gratulovat. Po suspendování Jeremyho Corbyna z Labouristické strany za to, že bagatelizoval zprávu britské vládní Komise pro rovnost a lidská práva, že Labouristická strana za Corbynova vedení třikrát porušila zákon o rovnosti občanů antisemitskou diskriminací, vznikly v Labouristické straně obrovské rozbroje. Velký Corbynův stoupenec, konzervativní levičák, šéf velkého odborového svazu Unite, hlavního finančního dárce pro Labouristickou stranu Len McCluskey, varoval, že se strana rozštěpí. Na sociálních sítích vznikla mezi levičáky obrovská kampaň proti novému šéfovi strany Keiru Starmerovi, levičáci obhajují Corbyna jako "Ježíše Krista", "zastánce čistého socialismu" proti zlým centristům. Keir Starmer ovšem považuje antisemitismus v Labouristické straně za neodčinitelnou skvrnu a nekompromisně se proti němu staví. Z Labouristické strany odešla celá řada židovských aktivistů a ti považují Corbyna za otevřeného antisemitu. Zdá se, že krize v Labouristické straně bude pokračovat, v naprosto kritické době charakterizované absolutní nekompetentností a zkorumpovaností Johnsonovy vlády, není Labouristická strana ani nadále schopna fungovat jako účinná opozice. Johnson si může gratulovat. Novara media není objektivní sdělovací prostředek, je to tiskový orgán extremní labouristické levice. Extremní levičáci v britské Labouristické straně sní o vytvoření "pravého socialismu" za vedení Jeremyho Corbyna, ovšem, tato strategie v loňských prosincových volbách selhala na celé čáře. Není ani tolik problém, že je Corbyn extremní levičák, ale je problém, že není moc chytrý a schopný. Tím je vlastně podobný Borisi Johnsonovi, i když není korupčník a podvodník jako Johnson. (JČ)
Britská vládní Komise pro rovnost a lidská práva, založená v
minulosti labouristickou vládou, publikovala ve čtvrtek svou analýzu,
podle níž Labouristická strana třikrát porušila pod vedením Jeremyho
Corbyna zákon o občanské rovnosti šikanováním a diskriminací
prostřednictvím antisemitismu.
Labouristická strana suspendovala členství Jeremyho Corbyna v Labouristické straně a dočasně ho vyloučila z labouristického poslaneckého klubu v Dolní sněmovně za to, že se po zveřejnění rozhodnutí Komise pro rovnost a lidská práva vyjádřil, že on sám antisemitismus sice netoleruje, ale zpráva je z politických důvodů přehnaná.
Konzervativci se na sociálních sítích ve čtvrtek odpoledne předhánějí v úsilí poukazovat na to, že nynější šéf Labouristické strany Sir Keir Starmer Corbyna podporoval, když byl Corbyn šéfem strany, avšak je otázkou, zda to může mít nějaký politický dopad.
Průběžné zpravodajství:
29. 10. 2020
Foto: Česká republika se opět dostává kvůli pandemii do
titulků mezinárodních novin. "ČR čelí rychle rostoucí infekci," píše ve
čtvrtek deník Guardian.
29. 10. 2020 / Boris Cvek
Výročí vzniku Československa ve mně vyvolává zamyšlení nad
relativismem, tentokrát přímo historickým. Relativismus se často chápe tak, že
člověk si může myslet nebo dělat, co chce, protože různí lidé mají různé názory
a hodnoty a žádný jednotný pohled, který by si vyžadoval následování,
neexistuje.
To je ovšem perspektiva středověké metafyziky: člověk rozumem najde věčnou pravdu, která zavazuje všechny, a podle toho musí jednat. Ano, z tohoto pohledu působí relativismus poněkud nevázaně. Ve skutečnosti ale říká, že středověký metafyzik si nemůže myslet nic jiného než to, co mohl získat svou zkušeností a svým vzděláním. Například nemohl zažít Druhý vatikánský koncil nebo číst obecnou teorii relativity.
29. 10. 2020 / Karel Dolejší
Policie šetří jako teroristickou kauzu výhrůžky dvaašedesátiletého muže z Pardubic, že najede kamionem do lidí, pokud vláda neotevře bary.
29. 10. 2020 / Jiří Hlavenka
Samozřejmě je lehké kritizovat každé jedno opatření: Covid teď chodí v neděli do supermarketu? Toulá se pustým Brnem ve tři ráno? A tak dále.
Je fajn si dělat legraci, humor léčí. Většina komentářů je zase
zhrozených nad "debilními" opatřeními. Tak se jich zastanu.
Fakticky je to celé jen technika tance mezi vejci. Na zemi je nahusto vajec a my se musíme protancovat k cíli, k nízkým číslům, přičemž současně musíme rozšlapat co nejméně vajíček po cestě, tedy co nejméně doničit život v zemi. Takovýto tanec vypadá jako pohyby náměsíčníka a vyvolává smích, případně hněv.
29. 10. 2020 / David Marenčák
29. 10. 2020 / Marek Hrubec
V současném pandemickém období je kvůli zhoršení sociální situace mnoha lidí výrazně větší podpora občanů a politiků pro zavádění alternativních ekonomických a sociálních přístupů než v minulosti, včetně Irska. Jednou z těchto alternativ je nepodmíněný neboli všeobecný základní příjem. Každý občan by na něj měl mít nárok bez splnění jakýchkoli podmínek, podobně jako na všeobecné volební právo. Každý občan by měl pobírat základní příjem, který by mu zajistil základní prostředky pro důstojný život. Kromě toho by mohl získávat další příjmy ze zaměstnání, podnikání, brigád a podobně. Základní příjem tedy slouží jako materiální základ, který umožní naplnit ústavní práva na život a na důstojný život.
29. 10. 2020
Nová studie publikovaná v časopise Nature Communications tvrdí, že dopady klimatických změn by mohly způsobit škody až ve výši 563 bilionů dolarů. Hovoříme o nejhorším možném scénáři, kdy by lidstvo v následujících dekádách globálnímu ohřívání v podstatě jen nečinně přihlíželo, uvádí web Informed Comment.
29. 10. 2020 / Karel Dolejší
Před více jak deseti týdny, k 1. září, si měli Češi původně podle expertů znova nasadit roušky. Protože infekce koronavirem může probíhat a zpravidla také probíhá podle exponenciální funkce, včasnost byla vším. Dnes, i kdyby se vláda třeba rozkrájela, rozjetou druhou vlnu pandemie šířící se komunitně v "promořené" populaci dokáže maximálně poněkud přibrzdit, dokud choroba koncem roku znova na čas neustoupí - avšak stane se tak už jen za cenu toho, že autorita státních orgánů se v ČR ocitla v naprostém rozkladu.
29. 10. 2020
Směřuje Republikánská strana pod vedením Donalda Trumpa k autoritářství? Spousta pozorovatelů se domnívá, že ano, nicméně nově publikovaná studie potvrzuje domněnku, že „Velká stará strana“ tímto směrem kráčí už 20 let.
Studie švédského institutu V-Dem, která spatřila světlo světa tento týden, uvádí, že existuje alarmující globální trend, podle kterého se vládnoucí strany po celém světě stávají čím dál tím více „iliberální“. Ani Spojené státy nejsou vůči tomuto znepokojujícímu trendu imunní, píše na webu Truthout Chris Walker.
29. 10. 2020
Do roku 2050 bychom si mohli udržet vysokou úroveň HDP – avšak za cenu světa sužovaného nedostatkem minerálů a hmot; světa ničeného katastrofickými změnami klimatu a zadrhávajícím přechodem na čistou energii. To vše nám klestí cestu k pomalu se rozpadající civilizaci.
Anebo máme opačnou možnost – mohli bychom se zbavit fetišistického HDP a vstoupit do světa hojnosti, ve kterém bychom spotřebovávali energii tak, aby to bylo únosné pro planetu; do světa, kde by technologicky vyspělé ekonomiky generovaly pracovní místa, posilovaly ochranu veřejného zdraví a podporovaly vzdělávání každého jednotlivce – aniž bychom zemi způsobovali újmu, píše Nafeez Ahmed.
29. 10. 2020
Stát Jižní Austrálie představuje budoucnost. Dne 11. října po dobu jedné hodiny byla veškerá jeho elektřina generována ze solárů, což je poprvé, kdy byl takový počin dosažen prostřednictvím soudní pravomoci, jak uvádí Richard Davies z Australian Broadcasting Corporation. Říjen je v Austrálii jarním měsícem.
Tyto zprávy přicházejí v době, kdy Mezinárodní energetická agentura uvádí, že solární elektrárny jsou nejlevnějším typem elektráren, které se staví po celém světě. Náklady na vybudování solární elektrárny jsou nyní nižší než u jakéhokoli jiného typu energie, a to zejména proto, že existuje možnost levného financování těchto projektů, informuje Juan Cole.
28. 10. 2020
Měli bychom si stále mýt ruce, ale hlavní způsob šíření koronavirové infekce je zřejmě mlhovina ve vzduchu, píše Julian Tang.
Z
nedávných studií provedených v Číně vyplývá, že pacienti nakažení
koronavirem vydechují velké množství viru, který zůstává přítomen ve
vzduchu, z něhož je možné odebírat jeho vzorky.
Z toho vědci
usuzují, že virus znečišťuje prostředí, v němž se nachází. Lidé ho
vdechují, jak se virus šíří vzduchem ve špatně větraných místnostech.
Dokáže nakazit i osoby, které nejsou přímo u zdroje nákazy. Rostou
důkazy, že virus zůstává ve vzduchu, a je tedy rizikem pro lidi v tomto
prostoru.
28. 10. 2020
28. 10. 2020 / Jan Čulík
Česká verze tohoto článku je ZDE
Průběžné zpravodajství:
28. 10. 2020
28. 10. 2020 / Jan Čulík
Foto: Václavské náměstí dne 28. října 1918
28. 10. 2020
27. 10. 2020
27. 10. 2020
Vědci zjistili, že zmrzlá ložiska metanu v Arktickém oceánu - známá jako
- spící obři cyklu globálního oteplování - začala tát a metan začal
unikat do ovzduší, a to na obrovské ploše kontinentálního svahu u
východosibiřského pobřeží.
Vysoká koncentrace metanu byla
zaznamenána až do hloubky 350 metrů v moři Laptěvů nedaleko ruského
pobřeží. Vědci se obávají, že vznikla nová, intenzivní fáze globálního
oteplování.
27. 10. 2020 / Muriel Blaive
When I was growing up in France, I observed the communist countries with dismay. I couldn’t fathom how regimes that shot at their own citizens at the border could expect any international legitimacy. At university, I was very attracted to the alternative culture in what we called Eastern Europe; like many in my generation, I was dazzled by the dissidents, including Petr Pithart. That anyone could suspect me of supporting the communist dictatorship is so incongruous that I had to laugh when journalists and pseudo-intellectuals later found no better way to critique my work than to accuse me of being a “salon communist.” How stupid and ignorant could they be?
Průběžné zpravodajství:
27. 10. 2020
MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za pondělí 26.10. je registrováno 10 273 nových nákaz, celkem má ČR registrováno více než čtvrt milionu nákaz tedy 268 370. Zemřelo 2365 osob, hospitalizovaáno je 5613 lidí.