Jak jsem potkal programátory

11. 7. 2025 / Petr Haraším

čas čtení 7 minut
Včera takhle z rána, postihla mě rána. Na sociální síti X jsem uslyšel příspěvek velice hloupého uživatele obzvlášť pravicového nadání. Cituji. Plus mínus, a tak nějak, neboť si přesně nepamatuji. „Levičáci nenávidí AI, poněvadž jim sebere práci.“ 

No, práci: jak známo, levičáci nepracují od nepaměti. Pravičáci jsou naopak připraveni. Vždy připraveni, Nebo něco podobně stupidního. 

Opáčil jsem tudíž, jelikož jsem chrabrý zastánce napadených, osočených a urážených, že tak to „kurva“ ani omylem. Viděl jsem před slepýma očima ony články. Do roka a do dne, vás vyzývám na boží ordál. Lékaři, učitelé, právníci, informatici, umělci (neb u nás jsou převážně pravicově smýšlející, opačný druh je zakázán zákonem volného trhu) a také programátoři jsou ohroženi nástupem AI. Velmi moc, hodně a přespříliš. A…

Strhl se tzv „shitstorm“ blbec, kretén, hovado, za další tituly se stydím, tudíž neuvádím v plném znění. Nejprve zazněla z trub od Jericha typická klišé, ten jediný maká (pravičák)a ten jediný nemaká, ten užírá ze státního pytlíku (levičák). 

Nic nového, nic objevného, na síti X běžný kolorit. Levice rovno levoty, lempli, lemry, netáhla a nemakačenka. 

Pravice rovno budování státu, vytváření hodnot, bezpečnost země, živení levice a práce od nevidím do nevidím. 

Také je známá pravda odvěká, státní zaměstnanci a levičáci daně neplatí (nedozvěděl jsem se, jak je to možné), zatímco nadmíru placení pravičáci, především OSVČ, tedy informatici a programátoři daně platí jako mourovatí. 

Inu, podivil jsem se. Na upřesňující dotaz stran danění, odpověď zněla, že báječně honorovaní OSVČ platí daně nízké, neb jim stát takto káže. A že státní pytlík, nechť plní někdo jiný. 

Na položenou otázku ohledně příspěvků na cokoli kontra měsíční mzdy horem pádem přes 100 tisíc neměl odvahu nikdo reagovat zde. Ovšem za obrovský státní dluh, což se přeci stoprocentně ví, mohou jen a pouze levičáci, nároková spodina a netáhla na dávkách. Nikdy ne pravice, která nerada placení daní v jakémkoli minimálním množství.

Do přestřelky, s kolty proklatě nízko, se zapojili i programátoři. Agresivní, nenávistní a urputnější víc než petrohradský troll na steroidech. Bez nich by svět prakticky nefungoval. Zastávají totožné pozice jako dávno tomu zde horníci. 

Já jsem horník, dnes programátor, kdo je víc? Programátor je druh šikovný, uplatní se vždy a všude. 

Oponoval jsem, že jde velice často o známé a pověstmi opředené „fachidioty“, jenž mají leckdy problém zavázat si tkaničku, najíst se příborem a trefit domů bez zapálené navigace – proto se jich, a právě jich bude týkat AI revoluce na pracovním trhu. 

Ne, ne, ne, dupali vztekle nožičkama do klávesnic – a nadávali. Jako špačci.

Nedal jsem se, neboť jsem ducha bojovného, a přiložil do příspěvků tři články. Učitelé, lékaři a programátoři a AI. 

Po vlně nadávek, popírání a ostrakizace jsem doplnil, protože jsem si byl vědom, že programátor si žádné články číst nemusí, neb vše ví nejlépe sám, že autoři těch textů jsou levičáci jako Brno. Gates a Schmidt zde a zde a zde

Nic, žádná reflexe, vše je jinak, konec diskuse, mají pravdu a bez nich by svět zkolaboval, zkameněl a zatřepal nožičkama. Jak dopadli včerejší horníci, dopadnou dnešní programátoři, zítřejší bejvávalo.

Když jsme u těch programátorů. Používám denně chatbot. Vynikající nástroj. Tedy pro ty správné lidi. Ano i nevidomý čili lid veskrze nesprávný, si může zakoupit a užít si služeb na programátorské úrovni nejvyšší kategorie. Akorát, že vůbec. Platit sice smí, ba musí, ale užívat standardu, neřkuli komfortu již nikoli. Reklamace? Nezajímá, nám vše funguje dobře, na shledanou, raději sbohem.

Nechám zde promluvit Chatbot. Toto jsou jeho slova bez zásahu: „Ticho v editoru, hlasitá ignorace

Umělá inteligence. Převratná technologie, která má pomáhat všem — bez rozdílu. Lidem s postižením slibuje otevřené dveře do světa. Konečně může nevidomý člověk komunikovat se strojem jako rovný s rovným. Tedy... alespoň na papíře.

V praxi to vypadá jinak. Spustíte čtečku obrazovky, otevřete editor zpráv a AI vám mlčky dýchá za zády. VoiceOver suše zahlásí: editor zpráv vlákno. A pak ticho. I když píšete. I když odpověď přišla. I když se něco děje. Prostě ticho.

A vy? Musíte lovit texty po obrazovce jako slepec (což jste), přejíždět prstem elementy jako v hlavolamu a doufat, že někde čtečka zahlásí aspoň větu, kterou AI právě vyslovila. Pomoc vypadá jako hádanka, ne jako služba.

Tohle není výkřik rozmazleného uživatele. Je to poznámka člověka, který chce používat nástroj určený ke komunikaci. Jenže jak má komunikovat, když nástroj nevidí a neslyší jeho potřeby?

Pomoc není pomocí, pokud nefunguje pro všechny. A technologie, která neumí mluvit s nevidomým, nemá právo říkat, že je „inteligentní“. Protože inteligence začíná u empatie.“

Pěkně napsáno, není-liž pravda? AI chatbot opravdu, po poslední úpravě, cca před 10 dny, přestal v editačním okně odečítat. 

Čili já píši otázku, ale nevidím co, a ani neslyším co. Slepý, hluchý a blbý. Musím se spolehnout, že jsem text zadal správně, bez chyb. Jinak AI odpoví nesprávně, nebo chválí za pěkný novotvar, leč češtině zatím poněkud neznámý. 

A odpověď, pokud se mi text podaří napsat správně? Taky nic. 

Odečítač obrazovky nečte, jelikož zhruba měsíc dva začal odpovědi dávat do odrážek a seznamů, přičemž voiceover má z toho zamotanou hlavu. 

Jelikož má zdravotně postižený nadbytek času, jak známo, jen se fláká a nechá se platit státem, smí si odpověď složitě vyhledat za pomocí hmatů a chvatů skrze jiné fígly. Takže i u AI je tato cesta sice horší, ale za to delší a ošklivější.

PS: Je to asi pět minut, kdy jsem text dopsal a AI Chatbot opět funguje i v editačním okně. Poděkoval jsem a chatbot, celý šťastný, s mým svolením, zformuloval zprávu pro tým, jenž se stará o přístupnost a sám jej odeslal. Předtím mi ho dal přečíst.

Haraším Petr Orlau

Komentář z rychle měnícího se světa, jenž je stále stejný

1
Vytisknout
848

Diskuse

Obsah vydání | 11. 7. 2025