Čipová velmoc bez kvalifikovaných lidí
14. 9. 2023 / Boris Cvek
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous8. 9. 2023 / Tomáš Peltan
Pokud bychom měli informaci o tom, že ani „korekce“ probíhající do roku 2020 nebyla dostatečná, mohl by graf vypadat klidně takto – a dávat obrázek, který by byl pro zaměstnance podstatně méně příznivý:
Situace ale může být teoreticky opačná – co kdybychom skutečně žili v zemi, kde je reálná mzda extrémní a dusí zaměstnavatele – pak by byla autorkou popisovaná „korekce“ potřeba mnohem víc a museli bychom se smířit s tím, že musí ještě nějakou dobu pokračovat (v původní variantě graf naznačoval, že jsme se dostali do ideálního bodu, nyní bychom mu byli vzdáleni):
Autorka ale informaci o tom, co je žádoucí vzájemný poměr obou ukazatelů nikde neuvádí – k uvěření ponechává, že hodnota roku 2023 je „přesně“ bolestivou korekcí a spíše se zdá, že věří tomu, že jakýkoliv vzájemný pohyb ukazatelů je (správnou) korekcí, aniž by zohledňovala to, že reálný trh má s tím ideálním jen málo společného. Interpretace grafu tak zůstává zcela arbitrární, v duchu principu „přání otcem myšlenky“, případně úlitba jakémusi „bohu korekcí“.
Tím se dostáváme k tomu, co v podobných interpretacích zcela chybí – vztah k realitě a procesům, které výsledný vývoj utvářejí. Už samotná definice obou ukazatelů naznačuje, že jeden z nich je zcela samozřejmě mnohem robustnější vůči inflaci než druhý. Produktivita práce bývá definována jako hodnota množství zboží a služeb, které pracovník produkuje v daném čase. Vzhledem k tomu, že inflace představuje „oslabení reálné hodnoty (tj. kupní síly) dané měny vůči zboží a službám“ (ČNB), je zřejmé, že se do reálné produktivity nepromítne. Odlišná je situace reálné mzdy, kdy mzdy (a platy) jsou typicky vázány na smlouvy s nominální hodnotou mzdy, jsou tedy inflací rychle a přímo ovlivněny. Růst reálné mzdy je přitom proces, který často vyžaduje na straně zaměstnanců nemalé náklady a čas spojené s hledáním nové práce, případně s vyjednáváním o nárůstu mzdy. Vzhledem k mocenské asymetrii je přitom jasné, pro kterou ze stran je situace výhodnější – to odrážejí i extrémní nárůsty zisků některých firem. Zároveň můžeme z grafu krásně dovodit, že náklady inflace nesou do značné míry právě zaměstnanci.
Kdyby se jednalo o interpretaci studentky bakalářského stupně studia, nebylo by asi jejímu postupu věnovat větší pozornost a věřím, že opravená verze seminárky by již tyto nedostatky neobsahovala. Zde se ale jedná o ekonomku s postgraduálním vzděláním v pozici hlavní ekonomky významné banky a členky NERV – tedy to nejlepší, co můžeme v této zemi očekávat. Jedná se o odraz celkového přístupu ekonomů k interpretaci dat? Pokud ano, poskytuje to velmi smutný obrázek o stavu tohoto oboru v naší zemi.
Diskuse