Osud Třetí říše: Rusko na Ukrajině válčí, protože se jeho impérium nerozpadlo

28. 8. 2024

čas čtení 1 minuta
Kdyby se sovětské impérium v roce 1991 úplně rozpadlo, Moskva by nevládla nad svými poddanými jako říše a nechtěla by zahájit Putinovu monstrózní válku proti Ukrajině, tvrdí Igor Eidman, ruský sociolog nyní žijící v Berlíně.

Pouze ta území, která bolševici označili za jednotné republiky, unikla. Ale jiné národy bez takového statusu "zůstaly jako provincie"; a jejich přítomnost definuje to, jak Moskva vládne zemi, i to, jak přistupuje k zemím, které se objevily před třemi desetiletími.

Ruské impérium nemůže snášet následky tohoto poločasu rozpadu dlouho. Buď se úplně zhroutí, nebo se bude dál snažit expandovat, dokud to nepovede ke globální válce.

Putin často říká, že "rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou 20. století", ale je jasné jen těm, kteří uvažují tímto způsobem, že konečný kolaps říše by byl ještě větší katastrofou. Přinejmenším je tento postoj vnitřně logický.

Když jste řekli A, musíte také říci B. Pokud byl rozpad SSSR správný, pak by ani Ruská federace, podobná, ale značně okleštěná říše, neměla existovat. Ale většina "dobrých Rusů" nemá odvahu to přiznat a tak jsou obránci zbytkové říše.

Je těžké předvídat, co se stane po zániku Ruské federace. Snad si některé republiky a regiony zvolí úplnou nezávislost, zatímco jiné vytvoří novou, skutečnou, nemoskevskou federaci, nebo konfederaci. Mohou existovat i jiné možnosti.

Ale hlavní věc je tato: Archaický imperiální stát zmizí, protože nemůže být ani mírumilovný, ani demokratický a zůstane hrozbou pro mezinárodní bezpečnost. Naštěstí rozpad ruského impéria je předurčen, domnívá se komentátor.

Zdroj v ruštině: ZDE

2
Vytisknout
2731

Diskuse

Obsah vydání | 30. 8. 2024