V Evropě přibývá mrtvých v důsledku lesních požárů a vln veder
19. 7. 2022
V některých částech Francie byly zaznamenány nejvyšší teploty v historii, nad 40 °C. Lesní požáry pustoší části kontinentu
V Nantes nedaleko pobřeží Atlantiku bylo v pondělí naměřeno 42 °C, čímž bylo překonáno dosavadní maximum 40,3 °C z roku 1949, zatímco v bretaňském Brestu bylo naměřeno 39,9 °C, což je o více než čtyři stupně více než rekord z roku 2002 (35,1 °C).
Noční teplotní rekordy padly také v La Hague v Normandii, kde bylo v úterý ve tři hodiny ráno zaznamenáno 32,8 °C. Podle úřadů bylo zasaženo celé západní pobřeží Francie od Landes na jihu až po Finistère na severu.
Podle meteorologů se očekává, že v úterý budou rekordy opět překonány, protože masa horkého vzduchu, druhá, která v posledních týdnech zachvátila velké části kontinentu, se přesunula na sever a východ do východní Francie, Belgie, Nizozemska a Německa.
The latest scenes from Spain, oh no, wait..sorry, it’s Dartford.
— Brendan May (@bmay) July 19, 2022
There are big fires all over the place in the U.K.
Shut up with your stupid minimising tweets, you look utterly ridiculous. #ClimateEmergency #heatwave #ClimateCrisis pic.twitter.com/t2u5t8G6lTLondon pic.twitter.com/SI4uP2OWV8
— Brendan May (@bmay) July 19, 2022
Nizozemská meteorologická služba KNMI uvedla, že teploty by v úterý mohly přesáhnout 38 °C, a vydala oranžový kód výstrahy před extrémním počasím s rizikem ohrožení života ve střední a jižní části země. Činitelé v Belgii varovali před teplotami přesahujícími 40 °C.
Britský rekord byl překonán na letišti Heathrow západně od Londýna, kde teplota v úterý v poledne dosáhla 40,2C.
Zatímco Evropská komise oznámila, že varování před suchem platí na 46 % území bloku a na 11 % je vyhlášen stupeň pohotovosti, lesní požáry ve Francii, Španělsku a Portugalsku nadále pustošily na kost vyprahlé lesy a vřesoviště.
Nejhorší požáry byly na jihozápadě Francie v departementu Gironde nedaleko Bordeaux, kde se hasiči snažili zvládnout dva týden staré požáry v La Teste-de-Buch a Landiras a třetí ve Vensac, který vypukl v pondělí večer.
Úřady v úterý uvedly, že noc byla "mimořádně obtížná" a že hasičské úsilí ztěžoval proměnlivý, nárazový vítr. Celkem shořelo 19 000 hektarů převážně borového lesa a z regionu bylo evakuováno 37 000 lidí.
Pět kempů, z nichž bylo minulý týden evakuováno 6 000 rekreantů v blízkosti nejvyšší písečné duny v Evropě Dune du Pilat, která je významnou turistickou lokalitou, bylo téměř zcela zničeno, uvedl představitel místní vlády.
Policie uvedla, že v rámci vyšetřování požáru v Landiras, který spálil téměř 13 000 hektarů půdy, byl v pondělí pozdě večer zatčen jeden muž. Důkazy ukázaly, že požár byl založen jako "akt záměrné zlovůle", uvedli.
V blízkosti duny stále hořela oblast dlouhá 9 km a široká 8 km, která "rozmetávala věci", taková byla její zuřivost, uvedl Marc Vermeulen, šéf místních hasičů. "Praskají kmeny borovic staré 40 let."
Jinde ve Francii se v pondělí oživil požár, který vznikl minulý čtvrtek poblíž Avignonu na jihovýchodě země, informovali místní hasiči, zatímco samostatný požár vypukl v Bretani.
Ve Francii zatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech, ale ve Španělsku si požár hořící v severozápadní provincii Zamora vyžádal život 69letého pastýře poté, co v neděli ve stejné oblasti zemřel hasič.
Později v pondělí bylo oznámeno, že v Madridu zemřel na úpal padesátiletý kancelářský pracovník. Zdravotní ústav Carlose III. v zemi zaznamenal více než 510 úmrtí v důsledku horka.
Poblíž města Tábara na severu země se přes pole přehnal požár, který zachvátil bagr a donutil řidiče, který se snažil prokopat ohnivou cestu, utíkat jako o život, protože mu plameny sežehly oblečení na zádech. Byl letecky převezen do nemocnice.
Španělské úřady informovaly o 20 požárech, které stále zuří od jihu až po Galicii na dalekém severozápadě, kde plameny zničily asi 4 500 hektarů půdy, zatímco v Portugalsku bojovalo 1 000 hasičů s 10 požáry na severu země.
Počet obětí požárů v Portugalsku se v pondělí zdvojnásobil na čtyři poté, co jedno auto sjelo ze silnice, když se snažilo uniknout z požární zóny poblíž Vila Realu na severu země, uvedly úřady. Šedesát lidí bylo také zraněno během více než týdne požárů po celé zemi.
Ve Velké Británii padl rekord roku 2019 ve výši 38,7 °C, když bylo nejprve v Charlwoodu v hrabství Surrey zaznamenáno 39,1 °C a poté ve 12.50 hodin, kdy bylo na letišti Heathrow hlášeno 40,2 °C.
Diskuse