Proč souhlasil Putin s dohodou o vývozu ukrajinského obilí?
23. 7. 2022
🫓🌽🚢THREAD
— Alexander Gabuev 陳寒士 (@AlexGabuev) July 22, 2022
Just a few weeks ago, it seemed that the Kremlin is determined to stick on its blockade of Ukrainian ports in the Black Sea, so today's Istanbul grain deal is an important about-face. What might have changed Putin's calculus, and is he sincere? Some brief thoughts. pic.twitter.com/sXcLJUfxjB
Blokáda ukrajinského vývozu obilí sloužila dvěma účelům: 1) uškrcení 🇺🇦 ekonomiky, čímž Kyjev přišel o důležitý zdroj peněžních toků; 2) zvýšení tlaku na Západ prostřednictvím vyvolání krize (příliv uprchlíků z MENA atd.) a následné svalení viny na 🇺🇸🇪🇺 sankce.
Tato taktika znepokojila ruské partnery v MENA, včetně tak různorodých hráčů, jako je Turecko, Egypt, Saúdská Arábie, Izrael a Írán, kteří by byli mimo jiné ekonomicky a politicky zasaženi, pokud by byly výrazně omezeny toky 🇺🇦 obilí + 🇷🇺 obilí&hnojiva.
Signály, že potravinová krize může mít významné důsledky pro celý region a že nestabilita může zasáhnout i Rusko, byly součástí komunikace Moskvy s regionálními metropolemi - ohlášené (Lavrovova cesta, Putinovy telefonáty atd.) i neohlášené.
Obrat Moskvy v otázce obilí je do značné míry reakcí na dotazy klíčových partnerů z oblasti MENA, zejména Turecka, které nyní slouží jako hlavní formální i neformální kanál pro spojení sankcionovaného Ruska s okolním světem, včetně diplomacie, obchodu, peněz, a dokonce i jachet.
Pragmatický a transakční přístup Turecka Ankaru dobře umístil do pozice mocného zprostředkovatele a Kreml také rád pomůže @RTErdoganovi získat body a vydělat peníze, protože Turecko bude jedním z uzlů pro zpracování obilí z Ruska a Ukrajiny.
Další prvek motivace Kremlu je finanční, protože vývoz obilí a hnojiv bude důležitým zdrojem příjmů do Putinovy válečné pokladny v situaci hrozícího ropného embarga EU, vysokých slev, které musí Moskva poskytovat asijským odběratelům atd.
Snahy 🇺🇸&🇪🇺 o snížení sankčních rizik, vyjasnění pravidel pro transakce s ruským obilím a hnojivy pro přepravce, pojišťovny, bankéře atd. nejsou formální součástí istanbulského procesu, ale rozvíjejí se paralelně a byly ruským předpokladem pro tuto dohodu.
Je důležité si uvědomit, že peníze na obilí & hnojiva nepoplynou jen do státního rozpočtu, ale také některým dobře propojeným hráčům v 🇷🇺 agrárním průmyslu, na který dohlíží ministr Dmitrij Patrušev (syn Nikolaje Patruševa, tajemníka ruské bezpečnostní rady).
Pokud jde o Ukrajinu, dohoda bude velmi užitečná, ale nemůže být stříbrnou kulkou pro agrární sektor, který nesmírně utrpěl válečnými hrůzami.
A konečně, pokud jde o geoekonomickou válku Kremlu proti Západu, Moskva má ve svém arzenálu nástrojů kromě vývozu obilí ještě spoustu ostrých předmětů - a nejsilnějším z nich je plyn
Nynější dohoda je dobrou zprávou, zaslouží si pochvalu a můžeme jen doufat, že vydrží. Katastrofální důsledky této tragické války druhého a třetího řádu se však teprve začínají projevovat, takže před námi je ještě mnoho temných stránek.
Diskuse